Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
niedziela, 19 maja 2024 17:48

Jak przewozić dziecko w samochodzie? Poradnik

Przewożenie dziecka w samochodzie to duża odpowiedzialność. Aby zapewnić bezpieczeństwo najmłodszym pasażerom, należy przestrzegać określonych zasad i przepisów. Dowiedz się więcej o obowiązku przewożenia dziecka w foteliku!
  • 06.05.2024 13:24
  • Autor: Grupa tipmedia
Jak przewozić dziecko w samochodzie? Poradnik

Bezpieczeństwo dziecka w samochodzie – najważniejsze zasady

Przewożenie dzieci samochodem wymaga szczególnej ostrożności i przestrzegania określonych zasad bezpieczeństwa. Ważną kwestią jest odpowiednie zabezpieczenie dziecka, dostosowane do jego wieku i wagi. Przepisy jasno określają, że dzieci poniżej 150 cm wzrostu muszą podróżować w fotelikach samochodowych lub innych urządzeniach przytrzymujących. Ignorowanie tych wymogów może narazić malucha na krzywdę w razie kolizji lub gwałtownego hamowania. Nawet na krótkich trasach nie wolno lekceważyć tych przepisów.

Nie wiesz, czy kupić fotelik samochodowy? Dowiedz się więcej: https://www.wowpolisa.pl/p/do-kiedy-dziecko-powinno-jezdzic-w-foteliku/115.html

Jak przewozić dziecko w wieku niemowlęcym?

Dla niemowląt i dzieci do około 4 lat obowiązują specjalne foteliki samochodowe, montowane tyłem do kierunku jazdy. Ważne jest, aby fotelik był dopasowany do wagi i wzrostu dziecka oraz prawidłowo zamocowany w pojeździe zgodnie z instrukcją producenta. Warto regularnie sprawdzać, czy fotelik jest właściwie umocowany i nie obluzował się podczas eksploatacji. Upewnij się też, że fotelik posiada aktualną homologację i jest w dobrym stanie technicznym – bez oznak uszkodzeń, pęknięć lub zużycia. Zużyte lub uszkodzone foteliki trzeba natychmiast wymienić na nowe.

Przewożenie dzieci w wieku przedszkolnym – fotelik z uprzężami

Dzieci w wieku przedszkolnym, od około 4 do 7 lat, powinny podróżować w fotelikach z uprzężami, montowanych przodem do kierunku jazdy. Trzeba je odpowiednio zamocować – zbyt luźna lub źle umieszczona uprząż może spowodować, że w przypadku zderzenia dziecko wypadnie z fotelika. Uprząż powinna być tak dopasowana, aby nie można było wsunąć płaskiej dłoni między nią a ciało dziecka. Jednak nie może też być za ciasna, by nie krępowała ruchów.

Przewożenie starszych dzieci – podstawki i pasy bezpieczeństwa

Dla dzieci powyżej 7 lat, które przekroczyły wzrost 150 cm, dopuszczalne jest stosowanie podstawek podwyższających siedzisko i pasów bezpieczeństwa. Należy jednak pamiętać, że pasy muszą być właściwie dopasowane i nie mogą ocierać szyi lub twarzy dziecka – jeśli są zbyt luźne, będą nieskuteczne w razie wypadku. Prawidłowo zapięty pas bezpieczeństwa powinien przebiegać przez środek barku dziecka, a część biodrowa powinna spoczywać na biodrach, a nie na brzuchu. Warto regularnie sprawdzać, czy pas nie obluzował się w czasie jazdy.

Rozmieszczenie dzieci w samochodzie

Najmłodsze powinny dzieci zajmować miejsca z tyłu, gdzie statystycznie jest bezpieczniej. Starsze dzieci mogą siedzieć z przodu, pod warunkiem że są prawidłowo zabezpieczone. Unikaj sytuacji, w której dziecko siedzi na kolanach dorosłego – jest to niebezpieczne i niezgodne z przepisami. Taka osoba nie jest w stanie prawidłowo przytrzymać dziecka w razie zderzenia. Co więcej, rozproszona uwaga osoby dorosłej na dziecko może spowodować utratę kontroli nad pojazdem.

Masz dziecko w samochodzie? Zadbaj o bezpieczeństwo

 

Przestrzeganie przepisów i stosowanie się do zasad bezpieczeństwa przy przewożeniu dzieci w samochodzie to obowiązek każdego rodzica i opiekuna. Właściwe zabezpieczenie najmłodszych pasażerów oraz odpowiedzialna i skupiona jazda pozwolą uniknąć groźnych w skutkach wypadków. Nie wiesz, od czego zacząć? Ubezpiecz się na wowpolisa.pl!

Artykuł sponsorowany