Środa, 29 lipca 2015r.

Imieniny: Olafa, Marty, Ludmily

Uwaga a burze

No i całą elektronikę szlag trafił

Przepalenie instalacji, brak dostępu do internetu, utrata danych w komputerze czy awaria bramy wjazdowej – jeśli nie chcesz, by takie nieszczęścia spadły na ciebie jak grom z (niekoniecznie) jasnego nieba, pamiętaj o zabezpieczeniu w czasie burzy swojego sprzętu elektronicznego.

czytaj więcej

Szczury w centrum

Lubań jak amerykańskie metropolie?

Kilka lat temu kanał telewizyjny Animal Planet przedstawił ranking najbardziej zaszczurzonych miast świata. W rankingu prym wiodły właśnie amerykańskie metropolie. W Lubaniu problem ze szczurami też się pojawia, a eksperci przekonują, że widząc małego gryzonia nie powinniśmy panikować a raczej... przyzwyczajać się, bo będzie ich więcej. 

czytaj więcej

Rafał Kusto popłynął na medal

Kontrowersje po starcie naszych pływaków w Tbilisi

Olimpijski Festiwal Młodzieży w Tbilisi to największa impreza sportowa w Europie dla młodzieżowców. Nasz pływak Rafał Kusto na wyjazd do Gruzji poświęcił niemal rok przygotowań. Wszystko to może pójść na marne, bo jak się okazuje organizacja imprezy stoi na bardzo słabym poziomie. Mimo, że Rafał popłynął bardzo dobrze może nie zdobyć medalu, bo... zawiódł sprzęt do pomiaru czasów. 

czytaj więcej

Uwaga - niewybuchy

Zdetonowali pocisk w lesie

W ostatnim czasie w najbliższych okolicach zwiększa się liczba zgłoszeń odnalezienia niewybuchów z okresu II wojny światowej. Zarówno w kompleksach leśnych jak i w czasie prac polowych. Najczęściej są to pociski artyleryjskie oraz granaty moździerzowe.

czytaj więcej

Czy centrum Leśnej pozbędzie się uciążliwych TIR-ów?

Most tymczasowy na stałe?

Jesienią tego roku rozpoczną się przygotowania do remontu mostu na rzece Kwisie w Leśnej. Sam remont rozpocząć ma się w marcu 2016 roku, a jego zakończenie zaplanowano na październik. W tym czasie mieszkańcy Leśnej korzystać będą z mostu tymczasowego, który wyeliminuje uciążliwe objazdy. Pojawił się też pomysł wykupienia przeprawy tymczasowej i przeznaczenia jej w późniejszym terminie jedynie do przeprawy aut ciężarowych z urobkiem z kamieniołomów.

czytaj więcej

Kwisa Lubań

Triathlon Challenge Poznań

W ubiegły weekend w jednym z największych w Polsce triathlonów Enea Challenge w Poznaniu wystartowało trzech zawodników Kwisy Lubań. Zmagali się oni na dwóch dystansach Olimpijskim 51.9 km i Half-Ironman 112.9 km.

czytaj więcej

Wyjazdowe posiedzenie rządu już jutro

Minister Halicki odwiedził powiat lubański

Dziś rano pociągiem Pendolino do Wrocławia przybyła premier Ewa Kopacz. Już jutro w stolicy Dolnego Śląska odbędzie się wyjazdowe posiedzenie rady ministrów. Tymczasem przedstawiciele rządu wyruszyli w teren. Minister Spraw Zagranicznych Grzegorz Schetyna udał się do Zgorzelca, Minister Spraw Wewnętrznych Teresa Piotrowska do Jeleniej Góry a do naszego powiatu przyjechał Minister Administracji i Cyfryzacji Andrzej Halicki.

czytaj więcej

Fotorelacja

Święto Policji na Zamku Czocha

Policjantem się jest a nie bywa w godzinach służby, pamiętamy o tym za każdym razem, gdy wychodzimy z murów naszej jednostki, nie odwracając głowy od ludzkiego nieszczęścia i nie raz ryzykując utratę zdrowia lub życia po prostu reagujemy. Nawet dziś, kiedy wybieraliśmy się świętować otrzymaliśmy informację, że zaginęło 2,5 letnie dziecko. W mundurach paradnych ruszyliśmy na poszukiwania, na szczęście chłopczyk się znalazł. – mówił podczas uroczystości z okazji Święta Policji, Komendant Powiatowy Policji w Lubaniu mł. insp. Artur Ciupa.

czytaj więcej

Konkurs!

Wakacyjne zdjęcie z okolicy bliższej lub dalszej

Słońce? Jest. Sezon urlopowy? Jest. Lipiec? Jest. To znaczy nic innego jak to, że mamy wakacje w pełnej krasie, a co za tym idzie tworzymy niezliczoną masę wspomnień z naszego wypoczynku i wakacyjnych wojaży. Wiele osób, aby o tym nie zapomnieć uwiecznia te wszystkie atrakcje na zdjęciach. 

czytaj więcej

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna

Kierunek Świeradów-Zdrój

Piątkowe przedpołudnie (24.07.2015 r.) dzieci z Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Lubaniu spędziły na wycieczce do Świeradowa - Zdroju. Tym razem dzieci poznawały życie pszczół przez obserwację, gwiazdozbiory wraz z legendą ich powstania.

czytaj więcej

Fotorelacja

FolkArt 2015

Już dwunasty raz lubański rynek gościł smaki, zapachy i muzykę pogranicza, za sprawa Festiwalu Folklorystycznego FolkArt. Ideą imprezy jest pokazywanie wszystkim największego bogactwa Dolnego Śląska. 

czytaj więcej

Z włócznią na ryby

Utrzymująca się w ostatnim czasie ładna pogoda przyciąga nad wody nie tylko plażowiczów czy wędkarzy, ale niestety także kłusowników. Dowodem na to było zdarzenie, które miało miejsce nad jednym z akwenów PZW. 

czytaj więcej

Królowa sportu w Leśnej

Czy budowa bieżni wywróci budżet?

Już z końcem listopada mieszkańcy Leśnej powinni cieszyć się nową czterotorową bieżnią lekkoatletyczną, której budowa dofinansowana została kwotą 610 tyś zł z środków przyznanych przez Urząd Marszałkowski. Przed kilkoma dniami rozstrzygnięto przetarg na wykonanie obiektu, jak się okazało, kwota jaką zapłaci gmina za budowę obiektu będzie o ponad pół miliona większa od zakładanej.

czytaj więcej

Puchar Europy

Kacper Sztuba powrócił w pięknym stylu po kontuzji

Kajakarz slalomowy z SMS w Krakowie syn trenera Bogdana Sztuby z Leśnej,  Kacper po tym jak złamał rękę 2 miesiące temu wygrywa w kolejnych startach. Kacper to niewątpliwie wielki talent. W kwietniu zdobył 2 srebrne medale na Mistrzostwach Świata Juniorów. 23 maja pechowo złamał rękę w Krakowie nad torem kajakowym.

czytaj więcej

Zmiany w budżecie

Nadzwyczajna sesja Rady Powiatu.

Powodem zwołania sesji w przewie wakacyjnej były pieniądze z budżetu państwa, które powiat otrzymał na kontynuację modernizacji drogi z Lubania przez Przylasek do Zalipia. Dzięki staraniom starosty lubańskiego, Walerego Czarneckiego, powiat pozyskał kwotę 2 milionów 170 tysięcy złotych.

czytaj więcej

Remont drogi przez Przylasek

Ostatni etap prac

Remont drogi na Przylasek wkracza w decydującą fazę. Na 8 kilometrowym odcinku drogi z Lubania do Przylasku układana jest ostatnia, ścieralna warstwa z betonu asfaltowego, odpornego na wysokie temperatury oraz wykonywane są zagęszczone pobocza.

czytaj więcej

Nekrolog

 • Bogdan Wroniak

  żył 71 lat

  Zm. 24.07.2015 r.

  Ceremonia pogrzebowa
  odbędzie się dnia 30.07.2015 o godz. 14:00

  na Cmentarzu Komunalnym w Siekierczynie

  O czym zawiadamia pogrążona w głębokim smutku Rodzina

  Pogrzeb organizuje firma Hades Lubań

 • Władysław Jachyra

  żył 68 lat

  Zm. 27.07.2015 r.

  Ceremonia pogrzebowa
  odbędzie się dnia 30.07.2015 o godz. 12:00

  na Cmentarzu Komunalnym w Siekierczynie

  O czym zawiadamia pogrążona w głębokim smutku Rodzina

  Pogrzeb organizuje firma Hades Lubań