Środa, 30 lipca 2014r.

Imieniny: Julity, Piotra, Aldony

Cztery samochody uszkodzone

Kolejny wypadek na feralnym zakręcie

Lokalni kierowcy bardzo pewnie czują się jadąc drogą z Lubania w kierunku autostrady. Okazuje się, że warto na tym odcinku nieco ściągnąć nogę z gazu. Dziś, na zakręcie, na którym często dochodzi do kolizji, w zderzeniu ucierpiały cztery samochody. Nikomu nic się nie stało.

czytaj więcej

KS Łużyce Lubań

Sezon bokserski za nami

W tym roku boks oficjalnie wrócił do Lubania. Sekcja działa od pół roku i już widać, że w naszym mieście rozbudziła spory apetyt na dalsze sukcesy. 

czytaj więcej

Lubańskie obchody

Święto Policji 2014

25 lipca 2014 roku w Lubaniu w auli Szkoły Muzycznej I st. im Oskara Kolberga odbyły obchody Święta Policji. Podczas akademii funkcjonariusze i pracownicy lubańskiej Policji otrzymali awanse, nominacje na wyższe stopnie, odznaczenia oraz nagrody. Uroczystość uświetnił koncert uczniów i nauczycieli szkoły.

czytaj więcej

Pysznie na lubańskim rynku

XI Lubański Festiwal Folklorystyczny

W sobotę 26 lipca po raz 11. do Lubania przyjechały zespoły śpiewacze, chóry, kapele ludowe i soliści z całego regionu, aby zawalczyć o łużyckie skrzypce. Lubański rynek wypełniony był mnóstwem muzyki, smaków i zapachów. Na scenie i pod sceną panowały tradycyjna polska gościnność, otwartość, życzliwość i spontaniczny entuzjazm.

czytaj więcej

Farmy wiatrowe pod lupą NIK

Wiatraki = niejasne interesy?

Farmy wiatrowe w naszej okolicy to dość często powracający problem. Ile to już było dyskusji, konsultacji, protestów i decyzji w sprawie wiatraków zliczyć mogą tylko nieliczni. Teraz, to jak powstają elektrownie wiatrowe w Polsce, pod lupę postanowiła wziąć Najwyższa Izba Kontroli. Wnioski? Konflikt interesów, korupcja i brak przejrzystości – to skojrzenia jakie nasuwają decyzje samorządowców w naszym kraju.

czytaj więcej

Możesz więcej niż myślisz...

Mr. Cho, koreański magnat nieruchmości

Historia zaczyna się niecałe dwa tygodnie temu, a powodem jej powstania jest spraw i problemów różnorakich kilka. Seulska egzystencja mojej skromnej osoby nie napawa optymizmem w terminach poniedziałek - piątek każdego tygodnia jaki kalendarz raczył zaserwować w ciągu roku. Dlaczego tak jest? Ano dlatego, że Seul, jak powszechnie wiadomo i powszechnie przyjmują tutaj,  jest mekką korków drogowych. I pomimo, że rekord Guinessa w długości korka drogowego nie należy do Seulu (niedawno przejęło go Sao Paulo - ponad 300 km, wyobraźcie sobie, że stoicie w korku tuż za wylotem z Wrocławia, a celem waszej podróży jest podwarszawski Pruszków, bo ot postanowiliście odwiedzić Masę:), to myślę, że owe miasto, chociaż posiada bardzo rozwiniętą infrastrukturę zarówno drogową jak i kolejową, plasuje się w ścisłej czołówce jeśli chodzi o najniższe prędkości poruszania się pojazdem samochodowym w godzinach tzw. "szczytu" czyli od godziny 0:00 do godziny 23:59. Dziwne? Nie! W Seulu szczyt na drodze jest zawsze :)

czytaj więcej

Już w sprzedaży II cz. Przewodnika

„Mury obronne, Dom Solny”

Przed dwoma laty ukazała się pierwsza część przewodnika po lubańskich zabytkach. Została ona poświęcona Wieży Trynitarskiej oraz Kościołowi pod wezwaniem św. Trójcy. Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński deklarował, że niebawem światło dzienne ujrzą kolejne tomy tej oryginalnej serii. Właśnie doczekaliśmy się kolejnego. Tym razem dotyczy lubańskich fortyfikacji i Domu Solnego.

czytaj więcej

Relacja z imprezy

W Lwówku Śl. odbył się I Zlot Motocykli

Czy we Lwówku Śląskim, w krótkim czasie i przy niewielkich kosztach można zorganizować znakomitą imprezę? Okazuje się, że tak. Raptem kilka dni temu, grupa zapaleńców z Lwówka Śląskiego, na czele z księdzem Rajmundem z parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny postanowiła zorganizować I Zlot Motocykli. Nie kryli obaw, czy się uda, czy pogoda dopisze, czy przyjdą ludzie, czy zjawią się pasjonaci dwóch kółek?

czytaj więcej

Mistrzostwa Okręgu PZW Jelenia Góra w dyscyplinie muchowej

Zawodnicy z Leśnej najlepsi

W dniach 26-27 lipca 2014 r. w miejscowości Wleń na rzece Bóbr zostały rozegrane Mistrzostwa Okręgu PZW Jelenia Góra w dyscyplinie muchowej.

czytaj więcej

Wykorzystaj go mądrze

Urlop to czas relaksu nie pracy

Polak przebywa na wakacyjnym urlopie zazwyczaj 10 dni roboczych. Jak efektywnie wykorzystać ten czas i czy pracodawca ma prawo go skrócić?

czytaj więcej

Remonty na drogach

Rosną trzy nowe mosty i kolejne kilometry dróg

Trwa przebudowa trzech mostów, dwóch przepustów oraz modernizacja zniszczonych przez powódź odcinków drogi na długości 3 kilometrów w Stankowicach koło Leśnej. - W ramach tej inwestycji wykonane zostanie również odwodnienie drogi. W chwili obecnej trwają pracę przy trzech przeprawach mostowych, wylane zostały tzw. ,,ławy betonowe” pod te przeprawy. Zakończenie tej inwestycji planowane jest w granicach września – mówi Walery Czarnecki, starosta lubański.

czytaj więcej

Obchody w Lubaniu

70. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

1 sierpnia obchodzimy 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego - bohaterskiego zrywu Żołnierzy Armii Krajowej, którzy poświęcili swoje życie w obronie wolności i niepodległości Ojczyzny. W Lubaniu uroczystości zaplanowano na 3 sierpnia.

czytaj więcej

Nasz patronat

Zapraszamy na Jakuby do Zgorzelca

Podczas gdy niemieckie Görlitz bawi turystów i mieszkańców Festynem na Starym Mieście (Altstadfest), w sąsiednim Zgorzelcu w ostatni weekend sierpnia trwa każdego roku zabawa na Jakubach. Nie inaczej będzie i tym razem. Od 29 do 31 sierpnia na Przedmieściu Nyskim po polskiej stronie granicznej rzeki trwać będzie Święto Starego Miasta - Jakuby.

czytaj więcej