Niedziela, 29 listopada 2015r.

Imieniny: Błażeja, Saturnina

Pływanie - Orka Lubań

Kusto i Musiał powołani do kadry narodowej

Polski Związek Pływacki oficjalnie powiadomił o powołaniach na Zawody Krajów Europy Środkowej w pływaniu. W kadrze narodowej znalazł się wychowanek Orki Lubań Rafał Kusto oraz trener Adam Musiał z Lubania. 

czytaj więcej

Gimnazjum nr 3 w Lubaniu

Maraton pisania listów

Gimnazjum nr 3 im. Euroregionu Nysa w Lubaniu serdecznie zaprasza na VII Nocny Maraton Pisania Listów Amnesty International, który odbędzie się 4 grudnia 2015r.  o godzinie 17 w budynku GIM 3 przy ul. Rybackiej 16. Podczas Nocnego Maratonu Pisania Listów odbędzie się koncert z udziałem Zgorzeleckiej grupy Paihivo. 

czytaj więcej

Narodowa Loteria Paragonowa

Znamy pierwszego zwycięzcę w loterii

Zwycięski paragon w pierwszym losowaniu nagród Narodowej Loterii Paragonowej z 16 listopada 2015 r. należy do pana Adama, mieszkańca Lęborka w województwie pomorskim. W październiku zarejestrował on na stronie loterii 20 paragonów, w tym ten jeden, który wymieni na Opla Astrę. Natomiast sprzedawca, który wydał szczęśliwy paragon, otrzyma iPada Air2.

czytaj więcej

Młodzieżowy Dom Kultury

VI Andrzejkowy Talent Show

Warto było wyjść z domu w piątkowe popołudnie, aby wziąć udział w VI już Andrzejkowym Talent Show i zobaczyć jakie talenty posiadają młodzi ludzie zgromadzeni wokół Młodzieżowego Domu Kultury w Lubaniu. Podczas występów dominował taniec i śpiew, jednak nie zabrakło też beatboxu i kabareciarzy. 

czytaj więcej

Zaręba

Przegląd dziecięcych Zespołów Artystycznych

Gminny Przegląd Dziecięcych Zespołów Artystycznych w Zarębie to prawdziwe święto młodych artystów. W tym roku po raz dwudziesty  Osiedlowy Dom Kultury w Zarębie gościł dziecięce i młodzieżowe zespoły artystyczne, nie tylko z gminy Siekierczyn, ale z niemal z całego powiatu lubańskiego. 

czytaj więcej

Poznaliśmy budżet

W co zainwestuje Lubań w roku 2016?

Lubań ma wydać w przyszłym roku 63.913.042,90 zł. Deficyt wyniesie 1.935.704,00 zł. W budżecie na 2016 rok zaplanowano zaciągnięcie kolejnego długu w postaci emisji obligacji na kwotę 4.342.000,00 zł., kwota ta zostanie przeznaczona na inwestycje i spłatę zaciągniętych kredytów. Jakie inwestycje zostaną zrealizowane w przyszłym roku? 

czytaj więcej

Najzdolniejszy uczeń w województwie pochodzi z Leśnej

Tobiasz Pakuła, uczeń Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej w Lubaniu, został najzdolniejszym uczniem na Dolnym Śląsku. "Orzeł Dolnośląski" to nagroda przyznawana wybitnym uczniom wytypowanym ze wszystkich szkół ponadgimnazjalnych naszego województwa. Chcemy promować młodych, bardzo wyjątkowych ludzi, którzy mają niezwykłe pasje, zainteresowania, są zaangażowani w życie szkoły i społeczności lokalnej. Wręczamy im Orły, które są ptakami królewskimi, charakteryzują się odwagą, walecznością, siłą i szlachetnością” - mówiła Beata Pawłowicz, Dolnośląski Kurator Oświaty, otwierając uroczystość wręczenia Orłów.  

Zapytaliśmy Tobiasza co oznacza dla niego tak duże wyróżnienie i jakie ma plany na przyszłość.

czytaj więcej

Ranking "Wspólnoty"

Jak nasze samorządy wykorzystały środki unijne

Odkąd weszliśmy do Unii Europejskiej do Polski szerokim strumieniem płyną unijne dotacje. Jak samorządy poradziły sobie z pozyskiwaniem środków unijnych przez ostatnią dekadę sprawdził Serwis samorządowy „Wspólnota”. My przedstawimy jak radziły sobie miasta naszego regionu.

czytaj więcej

Bracka w Lubaniu zamknięta

W dniu dzisiejszym, tj. 26 listopada przejazd ulicą Bracką w Lubaniu zostaje zamknięty w związku z trwającymi na Wieży Brackiej pracami zabezpieczającymi obiekt. Ruchem kieruje Straż Miejska.

czytaj więcej

Przyjmowanie zgłoszeń do 30 listopada!

Jarmark Bożonarodzeniowy

Rozpoczęły się przygotowania do piątej edycji Jarmarku Bożonarodzeniowego organizowanego 19 grudnia 2015 r. na lubańskim rynku. Już teraz zapraszamy wystawców, którzy chcą wziąć udział w tym wydarzeniu. Jest to niepowtarzalna okazja do zaprezentowania i sprzedaży jedzenia, tradycyjnych wyrobów, ciast, napojów (dużym powodzeniem cieszyłby się grzaniec), oczywiście wszelkiej maści ozdób bożonarodzeniowych i szeroko pojętych produktów i usług związanych ze świętami.

czytaj więcej

Prawo jazdy – tak, ale tylko na próbę

Wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego przeżywają w ostatnim czasie jeszcze większe oblężenie niż zwykle. Nic dziwnego – każdy chce zdobyć prawo jazdy przed 4 stycznia 2016 r. Wtedy zostaną bowiem wprowadzone przepisy, które utrudnią życie nowym kierowcom. Oczywiście wszystko sprowadza się do tego, by zwiększyć bezpieczeństwo na drogach.

czytaj więcej

Leśna

Do Marszałka po wodę

Tegoroczne lato uświadomiło nam że dostęp do wody pitnej w wielu miejscowościach naszego regionu wcale nie jest taki oczywisty. Włodarze gmin, które braki wody odczuły najbardziej, zwrócili się do Marszałka Województwa Dolnośląskiego z prośbą o pomoc w finansowaniu budowy wodociągów, aby uniknąć podobnego problemu w przyszłości.

czytaj więcej

FIBA.

Porażka po walce

Po wyrównanym spotkaniu zakończonym dogrywką, PGE Turów uległ zespołowi Helios Suns 86:97. W odniesieniu zwycięstwa gwarantującego awnas nie pomógł prawdziwy "showtime" w wykonaniu trio – Jakub Karolak, Damontre Harris i Daniel Dillon. Wspólnie zdobyli 69 punktów całego zespołu. O awansie do następnej rundy zadecyduje ostatnia kolejka w której PGE Turów zagra z BK Ventspils.

czytaj więcej

Kierowca zasłabł za kierownicą

Skosił przystanek autobusowy

Przed godziną 12. na ulicy Leśnej w Lubaniu doszło do groźnie wyglądającej kolizji. Szczęściem było, że nikt nie ucierpiał. Kierowca zasłabł za kierownicą i skosił przystanek, z którego korzystają dzieci dojeżdżające do szkoły.

czytaj więcej

Dom Samotnej Matki z Dzieckiem w Pobiednej

Studnia, to nie wszystko!

Dom Samotnej Matki z Dzieckiem w Pobiednej to azyl  dla samotnych kobiet po przejściach. Mimo że nie jest to luksusowy ośrodek, jest dla nich bezpieczną i jedyną przystanią na jaką mogą liczyć. Bardzo skromny budżet nie pozwala na inwestycje czy remonty, a ostatnia susza doprowadziła do wyschnięcia studni zasilającej placówkę. Gdyby nie pomoc firmy Dr.Schumacher musiałabym zamknąć placówkę – mówi Jolanta Fijałkowska, kierownik Domu Samotnej Matki z Dzieckiem w Pobiednej.

czytaj więcej

Świeradów-Zdrój

Komunikacja miejska? Dziś decyzja!

Oddolna inicjatywa mieszkańców i części radnych Świeradowa-Zdroju w sprawie komunikacji miejskiej zaowocowała testowym przejazdem autobusu. Wczorajszy przejazd testowy cieszył się dużym zainteresowaniem, na swojej trasie autobus przewiózł blisko 50-ciu pasażerów. Również radni i burmistrz Świeradowa-Zdroju osobiście sprawdzili komfort podróżowania  małym autobusem miejskim.

czytaj więcej

Wracamy do tematu

Posiłki w szpitalu

spleśniałym chlebie podawanym pacjentom lubańskiego szpitala słyszał chyba każdy. Po wrześniowych publikacjach, zresztą bardzo niekorzystnych dla naszego szpitala, wszyscy zapewniali o poprawie sytuacji, ale czy coś się zmieniło?

czytaj więcej

Dwa zdarzenia w jednym czasie

Kolizja czterech aut na obwodnicy Lubania

Dziś po godzinie 12. w Lubaniu przy skrzyżowaniu ulic Rybackiej i Lwóweckiej doszło do kolizji, w której uczestniczyły cztery auta. Niemal w tym samym czasie na łączniku do autostrady doszło do drugiej kolizji.

czytaj więcej