Poniedziałek, 6 lipca 2015r.

Imieniny: Gotarda, Dominiki, Łucji

W mieście już jest dobrze

Temat czipowania powraca. Czy Ustawa o ochronie zwierząt zostanie przyjęta?

Lubań od 2013 roku prowadzi akcję darmowego czipowania psów. W tej kwestii nasze miasto było i wciąż pozostaje w naszym regionie liderem. Okoliczne gminy wciąż nie zdecydowały się na taki krok. W parlamencie trwają pracę, które mają na celu wprowadzenie wymogu czipowania czworonogów i zapisywania danych zwierząt oraz ich właścicieli w centralnym rejestrze.

czytaj więcej

Policzmy się

Jest nas coraz mniej

Według oficjalnych danych przedstawianych przez Główny Urząd Statystyczny w 2013 roku w Lubaniu mieliśmy dokładnie 21 921 mieszkańców. Od dawna większość z nas wie, że liczba ta to mrzonka, która z faktycznym stanem ma niewiele wspólnego, ale wciąż trudno dokładnie oszacować ile osób w Lubaniu pozostało. Pomocne mogą się okazać liczby z naszych deklaracji śmieciowych, bo jak ktoś mieszka to i śmieci.

czytaj więcej

Główny cel osiągnięty !

Zawodnicy M-GLKS „Kwisa” Lubań zakwalifikowali się do finału XXI Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży Juniorów Młodszych w kolarstwie szosowym.

czytaj więcej

Remont potrwa do 30 września

Droga na Przylasek będzie super?

Trwają prace remontowe na 8 kilometrowym odcinku drogi z Lubania do Przylasku. Jest to droga, która ma duże znaczenie dla mieszkańców naszego powiatu i wielu z nich bacznie przygląda się prowadzonym pracom. Starostwo powiatowe, które realizuje inwestycję uspokaja i prosi o poczekanie do zakończenia prac, aby rzetelnie ocenić prowadzony remont.

czytaj więcej

Lubań

Restauracja poszukuje pracowników

Marzy Ci się praca w eleganckiej włoskiej restauracji? Chcesz pracować w młodym dynamicznym zespole? Zależy Ci na podnoszeniu swoich kwalifikacji poprzez udział w szkoleniach? Teraz nadarza się taka okazja, Restauracja "Red Fire Pizza & Pasta" w Lubaniu poszukuje pracowników na stanowiska kucharza, kelnera oraz kelnerki.

czytaj więcej

Nie pomagają upomnienia Straży Miejskiej

Parkują jak chcą

Jak dowodzi jeden z naszych czytelników przepisy prawa nie dotyczą wszystkich, mowa tu o pracownikach aresztu śledczego w Lubaniu, którzy wbrew przepisom parkują na chodniku przyległym do aresztu i nic sobie nie robią z pouczeń Straży Miejskiej.

czytaj więcej

Wyjątkowy obraz na 40-lecie Muzeum w Lubaniu

Obraz " Oblężenie Lubania"

Z końcem czerwca w Muzeum Regionalnym w Lubaniu został odsłonięty obraz autorstwa Leszka Wiertla pt. „Oblężenie Lubania w 1643 r.” Dzieło zaprezentowano  z okazji 40–lecia Muzeum oraz rozpoczęcia Dni Lubania 2015. Wielkosztalugowy obraz lubańskiego malarza o wymiarach 2,5 m na 1,5 m wzbudził wiele emocji. Wystarczy nadmienić, że na spotkanie ze sztuką przybyło ponad 100 osób. Nowy eksponat przedstawia scenę walki o Lubań pomiędzy wojskami saskimi i szwedzkimi z 11 grudnia 1643 r., czyli z czasów wojny trzydziestoletniej (1618-1648), konfliktu, który w tragiczny sposób zapisał się w dziejach naszego miasta i regionu.

czytaj więcej

Wyniki matur

W kraju nie zdało 27%. Jak poszło w Lubaniu?

30 czerwca 2015 poznaliśmy wyniki matur 2015 dotyczące osób zdających w maju br. Okazało się, że egzamin dojrzałości zdało 74 procent uczniów z całego kraju. 19 procent może napisać egzamin poprawkowy w sierpniu, więc ostateczne wyniki matury 2015 poznamy 11 września 2015 roku. Póki co, wyniki egzaminu dojrzałości nie są optymistyczne. A jak wypadli uczniowie lubańskich szkół ponadgimnazjalnych?

czytaj więcej

Raport NIK w tej sprawie

Reforma śmieciowa - co poszło nie tak?

Szumnie wprowadzana dwa lata temu reforma śmieciowa miała rozwiązać problemy „dzikich wysypisk”, zmniejszyć koszty gospodarowania odpadami, Polacy mieli stać się bardziej ekologiczni i za wywoź śmieci płacić mniej. Po dwóch latach wiemy już, że nic takiego nie miało miejsca. Śmieci wyrzucanych w lasach przybywa, za śmieci płacimy więcej, a system wciąż się nie bilansuje. To nie subiektywne odczucia, ale wnioski po kontroli przeprowadzonej przez NIK.

czytaj więcej

Igrzyska młodzieżowe im. Wiesława Wajcfelta

Z inicjatywy lubańskich nauczycieli wychowania fizycznego w dniach 23 i 24 czerwca br. na gościnnych obiektach sportowych ZSP im Adama Mickiewicza w Lubaniu odbyły się igrzyska dzieci i młodzieży szkolnej im. Wiesława Wajcfelta.

czytaj więcej

Będzie hit?

Lubań w centrum akcji komiksu

Gotham City, Metropolis – te miasta naprawdę nie istnieją, a mimo to bardzo trudno znaleźć kogoś kto o nich nie słyszał. Wszystko to dzięki komiksom, które rozsławiły je w całym świecie. Czy podobny los czeka Lubań? To pytanie całkiem serio, bo już w przyszłym roku ma ukazać się pierwsza obrazkowa opowieść osadzona właśnie w naszym mieście. Nie pojawi się w niej żaden superbohater, ale... Polak, Rusek i Niemiec. I nie jest to żart!

czytaj więcej

Wykopaliska archeologiczne w Lubaniu

Piwnica sprzed 500 lat

Lubań wciąż skrywa w sobie wiele tajemnic. Jedną z nich udało się ostatnio odkryć niemal w samym centrum miasta. Na styku ulic Mikołaja i Granicznej pod ziemią znaleziono XV-wieczne piwnice, w których uchowało się także trochę ciekawych, rzadkich przedmiotów z czasów, kiedy nasze miasto dopiero powstawało. 

czytaj więcej

Dni Lubania na sportowo

Tegoroczne Dni Lubania można było świętować bawiąc się nie tylko przy muzyce na Lawie, w historycznym miasteczku czy na rodzinnym festynie DAR-u, ale również można było bawić się sportem. Gimnastyka, ruch i emocje pozytywnie rozgrzały mieszkańców, którzy imprezowali w dzień i w nocy. Wodnym i naziemnym wyczynom sportowym nie było końca. 

czytaj więcej

Artykuł sponsorowany

Zagłosuj na ZGiUK

Zakład Gospodarki i Usług Komunalnych Sp. z o.o. w Lubaniu bierze udział w Ogólnopolskim Konkursie Otwartym „Modernizacja Roku”, który  promuje nowoczesność technologii i rozwiązań projektowych, stosowanie nowej techniki i technologii oraz wysoką jakość wykonawstwa robót.

czytaj więcej

Nekrolog

 • Andrzej Kamiński

  żył 55 lat

  Zm. 02.07.2015 r.

  Ceremonia pogrzebowa
  odbędzie się dnia 06.07.2015 o godz. 13:00

  na Cmentarzu Komunalnym w Lubaniu

  o czym zawiadamia Rodzina

  Pogrzeb organizuje ZGiUK Lubań