Niedziela, 19 kwietnia 2015r.

Imieniny: Adolfa, Tymona, Leona

Rusza 30 edycja akcji Żółty Tydzień

Postaw na profilaktykę.

Już po raz 30. startuje akcja Żółty Tydzień, której celem jest uświadomienie społeczeństwu zagrożeń zdrowotnych związanych z wirusowymi zapaleniami wątroby oraz edukacja na temat profilaktyki tych chorób. Wirusy HAV i HBV, które powodują wirusowe zapalenie wątroby typu A lub B, przez wiele osób mogą być traktowane jako błahy, niegroźny problem zdrowotny, jednakże w rzeczywistości, choroba może mieć nieprzewidywalny przebieg, a w niektórych przypadkach WZW typu B, może ewoluować w poważne schorzenia wątroby, takie jak rak wątrobowokomórkowy. Podczas 30. edycji Żółtego Tygodnia (od 13. do 24. kwietnia 2015 r.), będzie można dowiedzieć się więcej na temat WZW typu A i WZW typu B i zadbać o ochronę swojej wątroby.

czytaj więcej

Wędkarstwo

Uwaga, kłusownik!

Wody będące pod opieką Polskiego Związku Wędkarskiego w powiecie lubańskim niestety nie są wolne od kłusownictwa. Dowodem na to jest odkrycie, którego w piątek 17 kwietnia, dokonali strażnicy Społecznej Straży Rybackiej powiatu lubańskiego.

czytaj więcej

„Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”

Smolnik na podium

Szkoła Podstawowa im. JP II w Smolniku ponownie potwierdziła w tunieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”, że należy do czołówki najlepszych drużyn  Dolnego Śląska w piłce nożnej. W ubiegłym roku zdobyła 5 miejsce, a w tym roku reprezentacja szkoły zajęła wysokie 2 miejsce!

 

czytaj więcej

MiPBP w Lubaniu

Światowy Dzień Książki

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lubaniu zaprasza do udziału w obchodach Światowego Dnia Książki. Święto dorocznie organizowane 23 kwietnia przez UNESCO, będzie celebrowane również w naszym mieście.

czytaj więcej

Unikatowy XVIII – wieczny widok Lubania

Do księgi inwentarzowej Muzeum Regionalnego w Lubaniu wpisano nowy zabytek – grafikę wykonaną w technice miedziorytu, przedstawiającą Lubań w roku 1792. Nabytek jest niezwykle interesujący z dwóch powodów. Po pierwsze to największy znany miedzioryt z widokiem ogólnym na Lubań. Odbitka mierzy 49 cm szerokości i 32 cm wysokości. Ponadto grafika posiada oryginalną kolorystykę, którą nadano jej ręcznie prawdopodobnie tuż po odbiciu.

czytaj więcej

Ankieta

Lubań oczami internautów

Zapraszamy czytelników eLubania do udziału w badaniu "Lubań oczami internautów" realizowanym w ramach seminarium magisterskiego prowadzonego w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu. Prosimy o wypełnienie ankiety on-line (czas wypełniania około 15 minut).

czytaj więcej

Łużyce 1945

Rajd pojazdów historycznych

Od piątku do niedzieli po drogach polskiej i czeskiej części Łużyc przemieszczać będzie się kawalkada pojazdów historycznych w ramach Rajdu Pojazdów Historycznych "Łużyce 1945", mającego upamiętnić 70 rocznicę forsowania Nysy Łużyckiej oraz zakończenia II wojny światowej. W niedzielę 19 kwietnia o godzinie 12.00 pojazdy obejrzeć można będzie również na lubańskim rynku.

czytaj więcej

Złodzieje w białych kołnierzykach

Żerują na potrzebujących

Wiadomo, biednego najłatwiej okraść! Niestety wciąż zdarzają się ludzie wykorzystujący ludzką niedolę dla własnych zysków. Do naszej redakcji zgłosił się mieszkaniec Lubania, który został oszukany na kwotę 250 zł. W pewien przedświąteczny dzień zadzwoniła do niego kobieta podając się za  osobę reprezentującą Monarowski Dom Samotnej Matki z dzieckiem w Pobiednej.

czytaj więcej

Kobieta odnaleziona

Udana akcja poszukiwawcza

Sukcesem zakończyły się policyjne poszukiwania 71-letniej kobiety chorej na Alzheimera. Mieszkanka Lubania przeszła na pieszo do Pobiednej. 

czytaj więcej

Pomysł samorządowców

Świeradów-Zdrój szuka nowych mieszkańców. Będą tanie mieszkania?

Przed Świeradowem-Zdrojem nie lada wyzwanie. Z uwagi na walory turystyczne, inwestorów chętnych ulokować się w kurorcie nie brakuje. Wielu mieszkańców decyduje się na sprzedaż swojej ziemi i przeprowadzkę do sąsiednich miejscowości, gdzie grunty są o wiele tańsze. To problem dla gminy, bo mniej zameldowanych oznacza niższe dochody z podatków, dlatego też władze Świeradowa-Zdroju decydują się na wprowadzenie programu mieszkaniowego. 

czytaj więcej

Przy ul. Wojska Polskiego

Czas na remont!

Nie od dziś wiadomo było, że chodnik przy ul. Wojska Polskiego musi doczekać się remontu. Z początkiem kwietnia przystąpiono do remontu nawierzchni. Przy okazji będzie wygodniej, bo szerzej.

czytaj więcej

Uwaga!

Strona Urzędu Skarbowego zawirusowana!

Ktoś zrobił lubańskiej skarbówce niezłego psikusa i w miesiącu kiedy sporo osób szuka informacji dotyczących rozliczenia podatku zhakował stronę internetową urzędu. Uwaga! Wejście na stronę Urzędu Skarbowego w Lubaniu może być dla waszego komputera bardzo niebezpieczne. 

czytaj więcej