Piątek, 29 kwietnia 2016r.

Imieniny: Rity, Katarzyny, Bogusława

Strona główna / Aktualności

Archiwum aktualności

Występujący na pozycji rozgrywającego lub rzucającego obrońcy, wychowanek PGE Turowa, wrócił do Zgorzelca.

Wraca nasz wychowanek

Sebastian Szymański jest bardzo dobrze znany kibicom w Zgorzelcu. To w przygranicznym mieście wychowywał się i uczył gry w koszykówkę. Na swoim koncie ma wiele meczów w młodzieżowych Reprezentacjach Polski, w tym udział m.in. w Mistrzostwach Europy U-16, u-20 i Meczu Gwiazd Mistrzostw Europy U-18 w 2009 roku.

czytaj więcej

MDK Lubań

Bal Karnawałowy dla dzieci

Przed nami ostatni weekend karnawału, czas dokonałej zabawy i tanecznego szaleństwa. Miejski Dom Kultury w Lubaniu zaprasza wszystkie dzieci na Wielki Bal Karanwałowy, w trakcie którego nie zabraknie muzyki przygotowanej specjalnie dla dzieci, animatorzy zadbają o karnawałową atmosferę w postacu konkursów, gier i niespodzianek.

czytaj więcej

Kuchnia molekularna w Leśnej

Zjedz jak w „Top Chef”

Gotowanie powoli staje się naszym narodowym hobby. To już nie tylko mielone czy grill w pogodne popołudnie. Polacy nie tylko chętnie sami próbują nowych rzeczy, ale też z zapartym tchem śledzą na ekranach przygotowywane przez profesjonalistów bardzo wymyślne dania. Mało kto jednak miał okazję skosztować coulis z topinamburu czy chrupiącego żółtka. Teraz będzie na to szansa.

czytaj więcej

Film promujący komiks

Lubań - Miasto w ogniu wojny

Muzeum Regionalne w Lubaniu opublikowało pierwszą część filmu pt. Lubań - Miasto w ogniu wojny. Jest to początek kampanii promującej komiks, mający ukazać się już w marcu.

czytaj więcej

AKTUALIZACJA

Weekend protestów we Wrocławiu

W świetle wydarzeń ze Zgorzelca a raczej komentarzy jakie w związku z tym się pojawiają. Ciekawe wydają się inicjatywy jakie organizują w nadchodzący weekend grupy przeciwników i zwolenników mieszania kultur.  6 lutego we Wrocławiu odbędą się dwa protesty. Pierwszy organizuje PEGIDA Polska – Stop nielegalnej imigracji. Drugi, kontr manifestację, organizuje Partia Razem i Zieloni – Wrocław przeciwko nienawiści.

czytaj więcej

Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Lubaniu

Moja pasja – biegówki…

Chociaż w tym roku zima nie jest łaskawa dla fanów sportów zimowych, to uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Lubaniu mają za sobą już dwa wyjazdy na narty biegowe. Jest to kontynuacja przygod z zeszłego roku, którą zainicjował ojciec jednego z uczniów – p. Staszek oraz nauczycielka Izabela Mikołajczyk. 

czytaj więcej

„Z kart historii Lubania”

Lubańska Biblioteka Cyfrowa

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lubaniu podpisała porozumienie z Jeleniogórskim Centrum Informacji i Edukacji Regionalnej Książnica Karkonoska, którego intencją jest aktywna współpraca w zakresie zachowania dziedzictwa kulturowego Dolnego Śląska poprzez digitalizację wybranych przez MiPBP zbiorów regionalnych  i upowszechnianie ich na platformie Cyfrowy Dolny Śląsk, w kolekcji „Lubańska Biblioteka Cyfrowa”.

czytaj więcej

Ochroniarze w Zgorzelcu zatrzymali Syryjczyka

... to jest POLSKA a nie Niemcy

We wtorek (02.02) zgorzelecka grupa CSS ”Feniks” na jednej z ulic miasta ujęła Syryjczyka. Informacja o tym zdarzeniu pojawiła się na Facebooku.  W ciągu doby wiadomość ta uzyskała niemal 25 000 polubień i została udostępniona ponad 5000 razy. Wszystko to za sprawą wpisu, który wzbudził niemałe emocje: (..) to jest POLSKA a nie Niemcy i jak komuś się nie podoba i chce bronić "biednych imigrantów gwałcących w grupach kobiety " wyjazd z kraju, bo my bezczynnie patrzeć na to nie będziemy pajace”

czytaj więcej

Jak ustrzec siebie i innych przed zachorowaniem na grypę?

Pierwszy śmiertelny przypadek świńskiej grypy na Dolnym Śląsku

Pierwszy śmiertelny przypadek świńskiej grypy na Dolnym Śląsku. W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym zmarł 28-latek, przywieziony ze szpitala w Zgorzelcu. Póki co na grypę typu A/H1N1 w Polsce choruje niewiele osób. Niestety za naszą wschodnią granicą zbiera ona śmiertelne żniwo, na Ukrainie zmarło na nią już 155 osób. Podajemy kilka sposobów jak zmniejszyć ryzyko zachorowania oraz ochronić przed grypą innych.

czytaj więcej

Z redakcyjnej poczty

"Święta krowa"

Wczoraj na naszą skrzynkę mailową otrzymaliśmy zdjęcia nieprawidłowo zaparkowanego auta, wraz z krótkim komentarzem, który zatytułowany był „Święta krowa”.

czytaj więcej

Wojsko szacuje swój potencjał

Kwalifikacja wojskowa w powiecie

Od 1 lutego w całym kraju ruszyła kwalifikacja wojskowa. Jest ona następczynią poboru. W tym roku przed komisjami kwalifikacyjnymi stanie około 240 tyś mężczyzn urodzonych w roku 1997. Celem kwalifikacji jest oszacowanie ludzkiego potencjału jakim może dysponować armia na wypadek mobilizacji. Kwalifikacji podlegają też, mężczyźni urodzeni w latach 1992 – 1996, którzy nie mają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Przed komisja stanąć muszą również osoby, urodzone w latach 1995-1996, które zostały przez powiatowe komisje lekarskie uznane za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej.  

czytaj więcej

Tauron Basket Liga

Pechowy poniedziałek

Po wyrównanej pierwszej połowie meczu, z każdą kolejną minutą swoje tempo narzucał Anwil Włocławek. Zawodnicy Igora Milicicia zdobyli 15 punktów z rzędu, nie tracąc ani jednego i ta seria pozwoliła przyjezdnym zbudować przewagę. Zgorzelczanie dotknięci kontuzjami nie zdołali już odrobić strat. Ostatecznie, PGE Turów musiał uznać wyższość czwartej drużyny TBL i przegrał 75:94. 

czytaj więcej

Pączki, chrusty i oponki

Już jutro Tłusty Czwartek

Tłusty czwartek czyli zapusty, ma w Polsce długą tradycję i rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. Przed nami jedyny dzień w roku, kiedy objadanie się pączkami i faworkami jest wręcz wskazane. To jedno z tych świąt, które rzeczywiście przyjemnie się obchodzi. Dla tych, którzy preferują domowe pączki, mamy przepis na te słodkości pochodzący z zeszytu słynnego powojennego cukiernika z Leśnej - Pana Kapszewicza.

czytaj więcej

Wypadek .. i co dalej?

Przykre niespodzianki, wypadki, nieoczekiwane zdarzenia spotykają nas zazwyczaj w takich momentach, w których się ich nie spodziewamy. Choroby oraz wypadki nie wybierają czasu ani miejsca. Co roku w Polsce dochodzi nawet do kilkudziesięciu tysięcy wypadków drogowych oraz kilkuset tysięcy kolizji, gdzie śmierć ponosi kilka tysięcy osób. Dane nie obejmują jednakże zdarzeń, do których nie była wzywana policja, a uczestnicy doznali z pozoru niegroźnych obrażeń. Statystyki są alarmujące, dlatego warto wiedzieć co zrobić, kiedy sami zostaniemy poszkodowani w wypadku lub w jego konsekwencji stracimy bliską osobę. 

czytaj więcej

Pierwsza Poprzednia  | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 Następna Ostatnia