Niedziela, 18 lutego 2018r.

Imieniny: Szymona, Konstancji, Flawiana

Ptasie wesele

Nie był to termin wybrany celowo, a raczej opiekunowie zwierząt czekali na pierwszy bezdeszczowy dzień, aby po 6 tygodniach kwarantanny wpuścić nowo przybyłego samca uszaka do woliery zamieszkiwanej przez dwie samiczki.

czytaj więcej

W końcu mogą się rozciągać!

Winnym przeprowadzki 5 sępów do woliery za kulisami oraz nieplanowanej przebudowy ich woliery jest orkan Grzegorz. Pod koniec października 2017 silny wiatr powalił jedno z drzew, które spadło na wolierę sepów, uszkadzając ją dość poważnie. Na szczęście nie ucierpiał żaden z jej mieszkańców.

czytaj więcej

Zwierzę roku 2018: żółw Cuora

Na wolności prawie wyginęły

Aby zwrócić uwagę ludzi na zagrożenia tej populacji żyjącej na wolności, żółw Cuora został wybrany na „Zwierzę roku 2018“. Międzynarodowy handel dziko żyjącymi zwierzętami, zabijanie w celu pozyskania pożywienia oraz w celach rzekomego lecznictwa, a także redukcja środowiska naturalnego przyczyniają się do tego, iż żółw Cuora jest jednym z najbardziej zagrożonych kręgowców - mówi Dr Sven Hammer, przedstawiciel Stowarzyszenia na Rzecz Ochrony Gatunków i Populacji (ZGAP), które od 2016 roku wybiera i ogłasza „Zwierzę roku“.

czytaj więcej

Spis zwierzęcego inwentarza

Od A jak axolotl do Ż jak żuraw

Każdego roku na początku stycznia w Naszym Zoo Görlitz-Zgorzelec wszystkie stworzenia, które posiadają kopyta, pazury, błony pławne, skrzydła oraz płetwy, są liczone i rejestrowane. W przypadku pandy, wydry czy wielbłąda jest to zdecydowanie proste, zwierzęta są duże i trudno je pominąć. W przypadku żwawej, liczącej 26 osobników, rodziny mangust pręgowanych nie jest już tak łatwo.

czytaj więcej

W wiosce tybetańskiej przyszło na świat siedem prosiaczków

Świąteczna niespodzianka

Prosiaczki urodzone w Naszym Zoo w poniedziałek 18 grudnia to bardzo żwawe i czarujące istoty. Locha „Kharma” jest mamą z dużym doświadczeniem w wychowywaniu potomstwa. Dla czteroletniej świni tybetańskiej to prosiaczki 51 do 59. Aby maleństwa nie marzły przy obecnie panujących niskich temperaturach, oprócz grubej warstwy słomy otrzymały także ogrzewającą lampę...

czytaj więcej

Nowy samiec pandy czerwonej

Bonjour Metok!

W trakcie „Panda-Welcome Day“- uroczystego przywitania samca pandy czerwonej, goście Naszego Zoo często pytali, czy nie będzie barier językowych. Przyczyną pytań jest kraj, z którego pochodzi pandzi gentleman.

czytaj więcej

Camilli i Herberta przyszedł na świat w Naszym Zoo

Siedemnasty źrebak oślej pary

Camilla dość długo trzymała wszystkich w niepewności. Pracownicy oraz goście Naszego Zoo już od początku września czekali na tegoroczne uszate potomstwo. Brzuch oślej damy był coraz większy i okrąglejszy, opiekunowie zwierząt przygotowali już wszystko na przyjście osiołka na świat, ten jednak jeszcze długo kazał na siebie czekać.

czytaj więcej

Francuz w drodze do Polki mieszkającej w Niemczech

Panda Welcome Day

Naturschutz-Tierpark Nasze-Zoo Görlitz - Zgorzelec oczekuje na przybycie nowego samca pandy czerwonej. Aby uczcić to wydarzenie, 15 października w Naszym Zoo zaplanowano "Panda Welcome Day"oraz premierę filmu przyrodniczego "Der vergessene Panda" (Zapomniana Panda), produkcji byłego, wieloletniego dyrektora Naszego Zoo dr Axela Gebauera.

czytaj więcej

Pyzate policzki w Naszym Zoo

Wiewiórki gromadzą zapasy na zimę

Mimo iż wiewiórki w Naszym Zoo karmione są należycie przez cały rok, jesienią zbierają co się da. Nie ma różnicy czy to orzechy, szyszki, żołędzie czy dzika róża, w tej kwestii gryzoń nie jest wybredny! Jedna wiewiórka chowa zapasy, kolejna wynosi... Dzięki temu na wybiegu „Qishan“, dostępnym także dla gości, panuje aktualnie niezłe zamieszanie... 

czytaj więcej

Wolność dla żurawi!Tegoroczne potomstwo żurawi wypuszczone na wolność

Wolność dla żurawi!

Aktualnie w naszej okolicy często słychać odgłosy żurawi, przypominające brzmienie trąbki. Ptaki te zaczynają się zbierać w sejmiki, aby ostatecznie w wielkich gromadach wyruszyć w drogę do kwater zimowych w południowej Europie bądź płn. i wsch. Afryce.

czytaj więcej

Chrząkające woły na „dachu świata” w Göerlitz

Potomstwo jaka w Wiosce Tybetańskiej

W sobotę 16 września w wiosce tybetańskiej przyszedł na świat cielaczek jaka. Mama Chamu i jej synek czują się dobrze. Pierwszy tydzień po porodzie spędzają w odseparowanej części tybetańskiej zagrody. Mimo to, są widoczne dla gości.

czytaj więcej

Niewiele jeży rzeczywiście potrzebuje pomocy człowieka

Czy pomagać małym jeżom?

Dni robią się krótsze, a temperatury niższe. Dla jeży jest to czas przygotowania do nadchodzącej zimy. Oznacza to, że do czasu nadejścia przymrozków jeże muszą wcinać ile się da!! Zwierzęta te muszą zebrać zapas energii, z której będą mogły czerpać podczas zimowego snu. Dlatego w tym okresie są one bardziej aktywne niż zazwyczaj.

czytaj więcej

Nowa atrakcja!

Wybieg koziorożców alpejskich

Oooo, jakie one mają wielkie rogi! “ słychać głosy ze strony żwawej grupy szkolnej. „Skoro są takie wielkie, to z pewnością są też niebezpieczne“ - nasuwa się logiczny wniosek, po czym grupa przesuwa się w kierunku zatoczki na terenie obszernego wybiegu koziorożców.

czytaj więcej

Na upały najlepsze są...!

...bomby lodowe dla mieszkańców zoo

Przy panujących obecnie tropikalnych upałach pocą się także zwierzęta w Naszym Zoo. Aby czas ten upływał im możliwie najprzyjemniej, opiekunowie zwierząt organizują: prysznice dla świń, kangurów, alpak, ar oraz dodatkowe bajorka, które są w ciągłym użyciu. Jednak nic nie pobije lodowych bomb.

czytaj więcej

Pięć nowych gier w Naszym Zoo to dużo radości, zabawy a także ciekawej wiedzy o zwierzętach.

Odkrywać poprzez zabawę!

Jakie właściwości umożliwiają wielbłądom przeżycie na pustyni? Jakie gatunki zwierząt żyją na terenie Łużyc? Jak odróżnić ślad szopa pracza od śladu lisa? Dlaczego tak trudno zauważyć płynącą wydrę? Odpowiedzi na te oraz inne pytania dostarczy pięć nowych gier, które zamontowano w Naszym Zoo już na początku wakacji.

czytaj więcej

Bociany szykują się na południe

W bocianim przedszkolu wiele się dzieje

Sezon lęgowy 2017 dla wielu bocianich par był dość dramatyczny. Niezależnie od warunków atmosferycznych w gniazdach oraz ich okolicach miały miejsce różne, tragiczne sytuacje. Niektóre z ofiar przygotowywane są aktualnie w Naszym Zoo do wypuszczenia na wolność.

czytaj więcej

Pomóżmy ratować zagrożone gatunki

Kakadu - Zwierzę roku 2017

Kakadu został wybrany na „Zwierzę roku 2017“! Na cześć tego sympatycznego ptaka 9 lipca od godz. 10:30 do 16:30 Naturschutz-Tierpark Nasze Zoo Görlitz-Zgorzelec świętować będzie dzień „Zwierzęcia roku 2017“.

czytaj więcej

Zostawmy w spokoju młode dziko żyjących zwierząt!

Nasze Zoo Görlitz-Zgorzelec prosi o nieprzynoszenie rzekomo opuszczonych, dziko żyjących młodych zwierząt.

Co roku, wiosną, telefony do Ośrodka dla Dzikich Zwierząt w Naszym Zoo Görlitz-Zgorzelec urywają się. Praktycznie co pół godziny dzwonią do nas zatroskani amatorzy przyrody, którzy zgłaszają zaobserwowane i rzekomo potrzebujące pomocy młode sarny, szopy-pracze, lisy, pisklęta. Te telefony cieszą naszych pracowników, którzy mają tym samym okazję wyjaśnić, co należy zrobić w zaistniałej sytuacji. Cieszą, w przeciwieństwie jednak do przypadków, gdy z niewiedzy, zdrowe młode przynoszone są do Ośrodka dla Dzikich Zwierząt. Najlepszymi bowiem opiekunami młodych, dziko żyjących zwierząt są ich rodzice.

czytaj więcej

Nasze Zoo w obiektywie Dr Engelmanna

14 maja 2017 o godz.11:00 w Naszym Zoo - otwarcie wystawy fotograficznej

Wystawa „Nasze Zoo w obiektywie"Dr Hansa-Dietera Engelmanna pokazuje, obok udanych ujęć typowych mieszkańców Naszego Zoo jak panda czerwona czy makak rezus, także urok Naszego Zoo o różnych porach roku. Na wystawie będzie można zobaczyć także ujęcia „dzikich“ gości oraz mieszkańców zoo, którzy doskonale czują się wśród pięknej przyrody, między innymi znane większości gości, mieszkające wysoko na drzewach - czaple siwe.

czytaj więcej

Czeska kuchnia w restauracji "Zum Gebratenen Storch"

28.04.2017 o godz. 11:00 ponownie otwarto restaurację w Naszym Zoo

Pod hasłem "smaki czeskiej kuchni" nowy najemca Otto Javurek 28.04.2017 otworzył swoją restaurację w willi należącej do Naturschutz-Tierpark Nasze Zoo Görlitz-Zgorzelec. Restauracja "Zum gebratenen Storch" (Pod pieczonym bocianem) jako pierwsza w Görlitz oferuje tradycyjne dania kuchni czeskiej w połączeniu z doskonałym, czeskim piwem.

czytaj więcej

„Zwierzę roku 2017 – Kakadu“ – także w Naszym Zoo

Pomóżcie Kakadu!

Kakadu jest „Zwierzęciem roku 2017“! Filmy z kakadu w mediach socjalnych zdobywają coraz większą popularność – mimo to prawie wszyscy przedstawiciele tej sympatycznej rodziny ptaków są zagrożeni w swoim środowisku naturalnym i potrzebują natychmiastowej pomocy.

czytaj więcej

Najmniejszy ssak lądowy na świecie nowym mieszkańcem Naszego Zoo Görlitz-Zgorzelec

Doskonałość w formacie mini

Tylko nieliczne gatunki mogą się szczycić superlatywami jakimi został obdarzony ryjówek ertuski: jego waga to średnio 2-3 g, a długość jego ciała to maksymalnie 5 cm.

czytaj więcej

Martwy łabędź znaleziony w bliskim sąsiedztwie

Ptasia grypa z konsekwencjami dla ptactwa w Naszym Zoo

W zgorzeleckim parku im. Błachańca znaleziono martwego łabędzia, u którego wykryto wirusa grypy H5N8. Naturschutz-Tierpark Nasze Zoo Görlitz-Zgorzelec znajduje się w bliskim sąsiedztwie miejsca znalezienia, w związku z tym kwalifikuje się do „obszaru zamkniętego”, decyzję taką wydał Powiatowy Inspektorat Weterynarii dla miasta Görlitz.

czytaj więcej

Zmiana w zarządzie Naturschutz-Tierpark Nasze - Zoo Görlitz e.V.

Ulf Großmann, wieloletni prezes stowarzyszenia Naturschutz-Tierpark Nasze Zoo Görlitz-Zgorzelec przekazuje urząd Carstenowi Liebig

Od 1995 roku Görlitzkie Zoo prowadzone jest przez stowarzyszenie Naturschutz-Tierpark Görlitz e.V. Ulf Großmann, jeszcze przed założeniem stowarzyszenia, jako naczelnik wydziału kultury, turystyki i sportu w Görlitz, angażował się w sprawy goerlitzkiego zoo.

czytaj więcej

Nowy dom dla leoparda Sawala

Zostań patronem leoparda

Kampania "Zwierzak roku – mieszkaniec zoo" powołana do życia w kwietniu 2016 wspólnie z Naszym Zoo Görlitz-Zgorzelec, wspiera nowy projekt w Indonezji na rzecz ochrony zagrożonego wyginięciem lamparta jawajskiego.

czytaj więcej

Karawana zwierząt w Naszym Zoo Goerlitz-Zgorzelec

Obdaruj zwierzaki pokarmem

W okresie świątecznym każdy pragnie sprawić radość swoim bliskim – zarówno ludziom jak i zwierzętom, które wzbogacają nasze życie. 4 grudnia po Naszym Zoo przejdzie karawana, a goście będą mogli obdarowywać zwierzęta przyniesionym dla nich pokarmem. Od godz. 14:00 do 15:00 nasi goście będą mogli przejechać na grzbiecie wielbłąda, własnoręcznie wykonać kartkę świąteczną, a małe i duże zmarzluchy napić się ponczu lub grzanego wina.

czytaj więcej