Piątek, 23 lutego 2018r.

Imieniny: Romany, Damiana, Polikarpa

Strona główna / Historia regionu

Historia regionu

Niesamowite znalezisko

Silnik rakietowy na Zamku Czocha

Zamek Czocha kryje wiele tajemnic, które co jakiś czas rozgrzewają wyobraźnię poszukiwaczy skarbów i historyków. Jak się okazuje, jedną z nich udało się odkryć w 2015 roku. Jednak głośno o niej zrobiło się dopiero dzisiaj, kiedy znalazcy ustalili co właściwie zostało odkryte.

czytaj więcej

Echa przeszłości

Marzec 1945 nad Kwisą, Radogoszcz

Radogoszcz i położony tuż za rzeką Kwisą Nawojów Śląski – to dwie z kilkunastu wsi, wchodzących w skład obecnej gminy Lubań. Od wieków przenikały się tu rozmaite wpływy polityczne, społeczne i kulturowe. Ślady ludzkiego osadnictwa na tym terenie w przestrzeni czasowej sięgają XIII wieku, czego świadectwem są między innymi grodziska. Jedno z nich zlokalizowane jest w Nawojowie Śląskim.

czytaj więcej

Spotkanie autorskie z Januszem Skowrońskim

Wspomnienie o Lucjanie Kopciu

Już w najbliższy piątek Stowarzyszenie „Siódme Niebo” zaprasza na spotkanie autorskie z Januszem Skowrońskim, poświęcone jego najnowszej książce „Szpital leśny AK 665”. Autor przybliży nieznane epizody wojenne z życia doktora Lucjana Kopcia, wybitnego lekarza i organizatora służby zdrowia w Leśnej i Lubaniu, budowniczego lubańskiego szpitala rejonowego, oddanego do użytku równo 30 lat temu.

czytaj więcej

Foto wycieczka po ruinie kościoła filialnego pw. NMP w Kościelniku Średnim

Najstarsza świątynia na Dolnym Śląsku

Rozpoczynają się prace konserwatorskie zabytkowego hełmu wieży zrujnowanego kościoła filialnego p.w. Najświętszej Marii Panny w Kościelniku Średnim. Według niektórych to najstarszy kościół na Dolnym Śląsku.

czytaj więcej

Akcja T4 w Lubaniu

W niemieckim Lubaniu zabijano będących „ciężarem” dla społeczeństwa

Historia naszego miasta nieustannie mnie zaskakuje. Szczególnie interesujące, a nawet tajemnicze są losy Lubania podczas II wojny światowej. Tu ulokowano bowiem m.in. tajne zakłady radarowe Gema Werke, założono przymusowe obozy pracy i kuto podziemne sztolnie na Kamiennej Górze. Gród nad Kwisą odegrał też istotną rolę w niemieckiej Akcji „Noc i Mgła ” (niem. „Nacht und Nebel”). Niedawno dotarłem do informacji, że inna hitlerowska tajna „Akcja T4” (niem. „Aktion T4”) również miała miejsce w Lubaniu. Był to program realizowany w III Rzeszy w latach 1939-1944, polegający na zabijaniu osób niepełnosprawnych, będących „ciężarem” ekonomicznym dla społeczeństwa.

czytaj więcej

Wnętrza, które widziało niewielu

Foto wycieczka po Domu Solnym

Mimo że to jeden z najstarszych i największych zabytków Lubania, mało kto miał okazję oglądać jego wnętrze. Dzięki uprzejmości Tomasza Bernackiego możemy Państwu pokazać jak wygląda wnętrze budynku oraz więźba, która w skali kraju jest jedną z nielicznych, do dziś zachowanych konstrukcji tego typu.

czytaj więcej

Stowarzyszenie Miłośników Górnych Łużyc

Pradawny obrzęd światła na Potoku Starolubańskim

Wśród wielu przeglądanych przeze mnie tekstów archiwalnych o Lubaniu natrafiłem na krótką informację o zachowanej w naszym mieście tradycji związanej z Wielkim Tygodniem przed Wielkanocą. Autor, Jan Horčanski, serbski historyk nauczający w końcu XVIII wieku w gimnazjum w Gőrlitz, zauważył, iż w Lubaniu w tzw. Grűner Donnerstag (Wielki Czwartek) jest kultywowany zwyczaj puszczania ogni na wodzie (Lichterfortschicken)1.

czytaj więcej

 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 Następna Ostatnia