Czwartek, 17 sierpnia 2017r.

Imieniny: Zanny, Mirona, Jacka

Strona główna / Historia regionu

Historia regionu

Foto wycieczka po ruinie kościoła filialnego pw. NMP w Kościelniku Średnim

Najstarsza świątynia na Dolnym Śląsku

Rozpoczynają się prace konserwatorskie zabytkowego hełmu wieży zrujnowanego kościoła filialnego p.w. Najświętszej Marii Panny w Kościelniku Średnim. Według niektórych to najstarszy kościół na Dolnym Śląsku.

czytaj więcej

Akcja T4 w Lubaniu

W niemieckim Lubaniu zabijano będących „ciężarem” dla społeczeństwa

Historia naszego miasta nieustannie mnie zaskakuje. Szczególnie interesujące, a nawet tajemnicze są losy Lubania podczas II wojny światowej. Tu ulokowano bowiem m.in. tajne zakłady radarowe Gema Werke, założono przymusowe obozy pracy i kuto podziemne sztolnie na Kamiennej Górze. Gród nad Kwisą odegrał też istotną rolę w niemieckiej Akcji „Noc i Mgła ” (niem. „Nacht und Nebel”). Niedawno dotarłem do informacji, że inna hitlerowska tajna „Akcja T4” (niem. „Aktion T4”) również miała miejsce w Lubaniu. Był to program realizowany w III Rzeszy w latach 1939-1944, polegający na zabijaniu osób niepełnosprawnych, będących „ciężarem” ekonomicznym dla społeczeństwa.

czytaj więcej

Wnętrza, które widziało niewielu

Foto wycieczka po Domu Solnym

Mimo że to jeden z najstarszych i największych zabytków Lubania, mało kto miał okazję oglądać jego wnętrze. Dzięki uprzejmości Tomasza Bernackiego możemy Państwu pokazać jak wygląda wnętrze budynku oraz więźba, która w skali kraju jest jedną z nielicznych, do dziś zachowanych konstrukcji tego typu.

czytaj więcej

Stowarzyszenie Miłośników Górnych Łużyc

Pradawny obrzęd światła na Potoku Starolubańskim

Wśród wielu przeglądanych przeze mnie tekstów archiwalnych o Lubaniu natrafiłem na krótką informację o zachowanej w naszym mieście tradycji związanej z Wielkim Tygodniem przed Wielkanocą. Autor, Jan Horčanski, serbski historyk nauczający w końcu XVIII wieku w gimnazjum w Gőrlitz, zauważył, iż w Lubaniu w tzw. Grűner Donnerstag (Wielki Czwartek) jest kultywowany zwyczaj puszczania ogni na wodzie (Lichterfortschicken)1.

czytaj więcej

Margarete Junge

Projektantka z Lubania

Margarete Junge, znana w Niemczech projektantka mebli i dzieł rzemiosła artystycznego urodziła się w 1874 roku. Większość źródeł jako miejsce jej urodzenia podaje Drezno, a tymczasem wybitna przedstawicielka sztuki przyszła na świat w Lubaniu. Sobotnie popołudnie lubańscy regionaliści działający przy Muzeum Regionalnym w Lubaniu spędzili z Margarete Junge. Sylwetkę projektantki pochodzącej z Lubania przedstawił Jürgen Vietig, współautor książki o znanej lubaniance.

czytaj więcej

Stowarzyszenie Miłośników Górnych Łużyc

Skutki Wielkiej Wojny na lubańskiej ziemi

Pierwsza wojna światowa była największym konfliktem zbrojnym na kontynencie europejskim od czasu wojen napoleońskich. Działania wojenne Wielkiej Wojny nie dotknęły bezpośrednio Dolnego Śląska, a co za tym idzie Lubania, jednak okres lat 1914 – 1918 wpłynął i tak zasadniczo na życie mieszkańców miasta.

czytaj więcej

 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 Następna Ostatnia