Środa, 29 marca 2017r.

Imieniny: Wiktoryna, Helmuta, Eustachego

Strona główna / Historia regionu

Historia regionu

Lubań odkrywa tajemnice

Lubań powoli odkrywa kolejne tajemnice. Na styku ulic Mikołaja i Granicznej, w trakcie budowy, odkryto świetnie zachowaną XV-wieczną piwnicę i jest szansa, że pod nią znajdą się charakterystyczne dla Lubania ofiary zakładzinowe.

czytaj więcej

To byłaby sensacja!

Czy Myszka Miki pochodzi z Giebułtowa?

Przeglądając niegdyś internetowe aukcje natknąłem się na starą zabawkę-grę, do której zachęcano hasłem „In jeder Gastwirtschaft, in jedem Haus, spielt man nur noch Micki Maus”, co w  wolnym tłumaczeniu na język polski brzmi „W każdym gospodarstwie, w każdej chacie, tylko z Myszką Miki sobie pogracie”. W centralnej części dość podniszczonego pudełka widniała myszka trzymająca dużą kostkę i nie można było się oprzeć wrażeniu, że wyglądała jak znana mi z dzieciństwa Myszka Miki. W prawdziwe osłupienie wprowadziło mnie natomiast znalezienie wewnątrz nazwy producenta tej zabawki „Spielwarenfabrik Opitz & Sohn, Gebhardsdorf / Isergeb.” - czyli „Fabryka Zabawek Opitz i Syn, Giebułtów w Górach Izerskich”.

czytaj więcej

Pomnik doczeka się renowacji (video)

Jadwiga opuszcza Lubań

Jadąc małą lub dużą obwodnicą Lubania, co wnikliwszy obserwator zauważyć mógł stojącą tajemniczą figurę. To pomnik św. Jadwigi Śląskiej – najznamienitszej patronki Śląska. Rzeźba znajdująca się tam prawdopodobnie już od przedwojnia, dziś opuści to miejsce i przewieziona zostanie  do pracowni konserwatorskiej. To dobra wiadomość, bo zostanie tam odrestaurowana i powróci do Lubania. Nie stanie już jednak na zaniedbanym, porośniętym chwastami terenie. 

czytaj więcej

Historia lubańskiego wójtostwa - cz.2

Walka miasta o „sprawy gardłowe”

W XIII wieku na Górnych Łużycach wyższe sądownictwo (niem. oberste Gericht, Obergerichte) w stosunku do mieszkańców wsi lub miast zakładanych przez rycerstwo sprawowali ich właściciele, natomiast w stosunku do mieszczan miast królewskich oraz rycerstwa – wójtowie krajowi mianowani przez króla czeskiego. Funkcja ta wyrosła jeszcze z prawodawstwa czeskiego, gdzie istniał urząd zudara, który w dużym okręgu sprawował władzę w imieniu króla.

czytaj więcej

Będzie hit?

Lubań w centrum akcji komiksu

Gotham City, Metropolis – te miasta naprawdę nie istnieją, a mimo to bardzo trudno znaleźć kogoś kto o nich nie słyszał. Wszystko to dzięki komiksom, które rozsławiły je w całym świecie. Czy podobny los czeka Lubań? To pytanie całkiem serio, bo już w przyszłym roku ma ukazać się pierwsza obrazkowa opowieść osadzona właśnie w naszym mieście. Nie pojawi się w niej żaden superbohater, ale... Polak, Rusek i Niemiec. I nie jest to żart!

czytaj więcej

Wykopaliska archeologiczne w Lubaniu

Piwnica sprzed 500 lat

Lubań wciąż skrywa w sobie wiele tajemnic. Jedną z nich udało się ostatnio odkryć niemal w samym centrum miasta. Na styku ulic Mikołaja i Granicznej pod ziemią znaleziono XV-wieczne piwnice, w których uchowało się także trochę ciekawych, rzadkich przedmiotów z czasów, kiedy nasze miasto dopiero powstawało. 

czytaj więcej

Zaproszenie na wystawę

Uniegoszcz na dawnej fotografii

Stowarzyszenie Miłośników Parafii Katolickiej w Uniegoszczy zaprasza do udziału w  uroczystym otwarciu wystawy plenerowej pt. UNIEGOSZCZ – PRZESZŁOŚĆ UKRYTA NA DAWNEJ FOTOGRAFII, które odbędzie się w Parafii Katolickiej pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Lubaniu-Uniegoszczy (ul. Różana 21, Lubań) w niedzielę 21 czerwca 2015 r. o godzinie 15:30. 

czytaj więcej

Pierwsza Poprzednia  | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 Następna Ostatnia