Środa, 20 września 2017r.

Imieniny: Filipiny, Eustachego, Euzebii

Strona główna / Historia regionu

Historia regionu

Wykład Łukasza Tekieli

Kto podpalił Lubań?

16 września 2016 roku Lubań zapłonął. A to za sprawą wykładu „Podpalacze Lubania” doktora historii i Dyrektora Muzeum Regionalnego w Lubaniu Łukasza Tekieli, który zebrał spragnionych ciekawostek słuchaczy w piątkowe popołudnie w Muzeum Regionalnym.

czytaj więcej

Upamiętnią Platerówki

Powstaje grupa rekonstrukcyjna

Nie były „malowanymi żołnierkami”, walczyły i wspomagały walkę jak mężczyźni. Wiele wsławiło się aktami najwyższego bohaterstwa.

czytaj więcej

Przedwojenne niemieckie mapy dostępne na Geoportalu Dolnego Śląska!

Dolny Śląsk na starych mapach

Jak wyglądała przedwojenna zabudowa Lubania? Gdzie w wolnych chwilach spacerowali mieszkańcy Breslau, Hirschberg, Waldenburg czy Glogau? Jak wyglądał Dolny Śląsk ponad 100 lat temu? Dzięki współpracy samorządu województwa i Uniwersytetu Wrocławskiego od dzisiaj wszystkie te informacje znajdziemy na dolnośląskim Geoportalu.

czytaj więcej

Fotogaleria

II Armia WP na lubańskim rynku

Kiedy 24 kwietnia o godz. 14:00 pojawili się na lubańskim rynku, niektórzy z mieszkańców miasta wręczali im kwiaty, inni zaś klaskali i wesoło pokrzykiwali. Przez moment wydawało się, że prawdziwi żołnierze II Armii Wojska Polskiego przyjechali do naszego miasta.

czytaj więcej

Czym żył Lubań 20 lat temu?

Tajemnicza studnia

Ta wiadomość zelektryzowała wszystkie miejskie służby. W parku na Osiedlu Piastów u zbiegu ulic Esperantystów i Kazimierza Wielkiego mogło dojść do tragedii! W miejscu, gdzie zbiegały się wszystkie parkowe alejki zapadł się fragment klombu, odsłaniając przepastną studnię. Dziś wiemy, że nic nikomu się nie stało, jednak wtedy nie było to takie oczywiste.

czytaj więcej

Lubań odkrywa tajemnice

Lubań powoli odkrywa kolejne tajemnice. Na styku ulic Mikołaja i Granicznej, w trakcie budowy, odkryto świetnie zachowaną XV-wieczną piwnicę i jest szansa, że pod nią znajdą się charakterystyczne dla Lubania ofiary zakładzinowe.

czytaj więcej

To byłaby sensacja!

Czy Myszka Miki pochodzi z Giebułtowa?

Przeglądając niegdyś internetowe aukcje natknąłem się na starą zabawkę-grę, do której zachęcano hasłem „In jeder Gastwirtschaft, in jedem Haus, spielt man nur noch Micki Maus”, co w  wolnym tłumaczeniu na język polski brzmi „W każdym gospodarstwie, w każdej chacie, tylko z Myszką Miki sobie pogracie”. W centralnej części dość podniszczonego pudełka widniała myszka trzymająca dużą kostkę i nie można było się oprzeć wrażeniu, że wyglądała jak znana mi z dzieciństwa Myszka Miki. W prawdziwe osłupienie wprowadziło mnie natomiast znalezienie wewnątrz nazwy producenta tej zabawki „Spielwarenfabrik Opitz & Sohn, Gebhardsdorf / Isergeb.” - czyli „Fabryka Zabawek Opitz i Syn, Giebułtów w Górach Izerskich”.

czytaj więcej

Pierwsza Poprzednia  | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 Następna Ostatnia

Nekrolog

 • Jan Faszczowy

  żył 75 lat

  Zm. 18.09.2017 r.

  Ceremonia pogrzebowa
  odbędzie się dnia 20.09.2017 o godz. 12:00

  W Kaplicy na Cmentarzu Komunalnym w Lubaniu

  Zawiadamia pogrążona w głębokim smutku Rodzina

  Pogrzeb organizuje firma M.Siergun