Sobota, 24 lutego 2018r.

Imieniny: Macieja, Bogusza, Sergiusza

Strona główna / Historia regionu

Historia regionu

Zaproszenie na wystawę

Uniegoszcz na dawnej fotografii

Stowarzyszenie Miłośników Parafii Katolickiej w Uniegoszczy zaprasza do udziału w  uroczystym otwarciu wystawy plenerowej pt. UNIEGOSZCZ – PRZESZŁOŚĆ UKRYTA NA DAWNEJ FOTOGRAFII, które odbędzie się w Parafii Katolickiej pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Lubaniu-Uniegoszczy (ul. Różana 21, Lubań) w niedzielę 21 czerwca 2015 r. o godzinie 15:30. 

czytaj więcej

Z archiwum Tomasza Bernackiego

Historyczny spacer po Kamiennej Górze

„ O Kamiennej Górze nic nowego nikt mi nie powie! Wszystko wiem, bardziej niż dokładnie!” - na podstawie przedwojennego artykułu o Lubaniu i niepozorny tekst o spacerze po lubańskiej Kamiennej Górze, autorstwa Paula Plűschke Wśród wielu przedwojennych artykułów o Lubaniu szczególnie przypadł mi do gustu niepozorny tekst o spacerze po lubańskiej Kamiennej Górze, autorstwa Paula Plűschke (Rund um Lauban tom 1, 1929). Odróżnia się on znacznie od pozostałych artykułów tego autora, w których przeważnie z wielką dokładnością, dbałością o daty, fakty, nazwiska, opisywał historię naszego miasta. 

czytaj więcej

Lubańskie sukiennice wczoraj i dziś cz. 1

Dom Kupiecki

Lokacja Lubania, podobnie jak i innych miast regionu, była przede wszystkim związana z rozwojem gospodarczym danego obszaru i koniecznością sprzedaży nadwyżek produkowanej żywności i wyrobów, a także organizacją miejsca handlu i sprowadzania niezbędnych towarów.

czytaj więcej

Kamienna góra i okolice

Najciekawsze dawne budynki i budowle Lubania

W ramach cyklu "Najciekawsze dawne budynki i budowle Lubania" zapraszamy na spotkanie poświęcone najciekawszemu miejscu pod względem przyrodniczym, geologicznym jak i zarówno historycznym - Kamiennej Górze.

czytaj więcej

Fotogaleria

Pochód majowy sprzed 37 lat

Dla Polaków obecnego pokolenia święto pracy to tak zwana "majówka", okazja do przedłużonego weekendu. Jednak nie zawsze tak było. Dzięki uprzejmości Wiesława Schabowskiego, który od lat dokumentuje życie Lubania, mamy przyjemność pokazać naszym czytelnikom jak obchodzono ten dzień 37 lat temu.

czytaj więcej

Uniegoszcz - przeszłość ukryta na dawnej fotografii

Masz fotkę Uniegoszczy z przeszłości? Podziel się nią!

Stowarzyszenie Miłośników Parafii Katolickiej w Uniegoszczy oraz parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny ogłaszają akcję zbiórki archiwalnych zdjęć, przedstawiających Uniegoszcz w latach 40, 50, 60 i 70-tych, pt. "Uniegoszcz - przeszłość ukryta na dawnej fotografii".

czytaj więcej

Z archiwów Janusza Kulczyckiego

Baszta Bracka

Nie ma drugiej, tak charakterystycznej dla Lubania budowli, jak Baszta Bracka. Dominująca w południowej części starego miasta 45-metrowa, kamienna wieża jest prawie tak stara, jak osada nad Kwisą. Przetrwała ona wszelkie zawirowania dziejów: oblężenia, podpalenia, wyburzania fortyfikacji miejskich i pancerną bitwę o miasto w 1945 r.

czytaj więcej

Pierwsza Poprzednia  | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |  Następna Ostatnia