Czwartek, 30 marca 2017r.

Imieniny: Anieli, Kwiryna, Leonarda

Strona główna / Historia regionu

Historia regionu

Skąd wzięły się nietypowe symbole?

Lubańska loża masońska "IZIS"

W kilku miejscach w naszym mieście bez problemu znaleźć możemy symbole, które na pierwszy rzut oka wydają się dziwne. Na budynkach w Lubaniu widnieją, bowiem np. ekierka czy kątomierz. 

czytaj więcej

Zagadki lubańskiej Kamiennej Góry cz. 1

Lubański złoty sen

Wiele miejscowości na Śląsku oraz Łużycach miało w swojej historii epizody związane z poszukiwaniem rzadkich minerałów i metali. Również i nasze miasto w XVI i XVIII wieku dotknęła „gorączka złota”, a jej miejscem była nasza Kamienna Góra. I bynajmniej nie chodziło o „czarne złoto”, jakim był dla miasta wydobywany tam od średniowiecza bazalt, lecz o poszukiwanie metali szlachetnych i kolorowych. Czy lubańscy mieszczanie odnaleźli poszukiwane rudy metali? Czy mieli szansę na ich znalezienie? Jaki był wynik tych poszukiwań? 

czytaj więcej

Z archiwów Janusza Kulczyckiego

Lubański Klasztor Sióstr Magdalenek

Już od XIV wieku Lubań dzieli swe losy z żeńskim klasztorem sióstr Magdalenek. Założycielem zakonu sióstr świętej Marii Magdaleny od Pokuty był pobożny kanonik imieniem Rudolf z Hildesheim, który około 1225 r. dawał w swoich domach schronienie moralnie zabłąkanym kobietom. Tutaj, poprzez odpowiednie nauki i wychowanie, nawracał je na chrześcijańską drogę.

czytaj więcej

Historyczne osobliwości Olszyny w Muzeum Regionalnym

Olszyna – matka rozsuwanego stołu i nie tylko

Olszyna to miasto wyjątkowe, choć w naszym regionie wciąż niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę. Jej ciekawą historię poznać można lepiej w Muzeum Regionalnym w Lubaniu, gdzie do 27 marca prezentowana będzie wystawa „Historyczne Osobliwości Olszyny”.

czytaj więcej

Konferencja

„ZIEMIA LUBAŃSKA JEDNYM ZE „SCHRONÓW” III RZESZY”

Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego „Pogranicze” i Łużyckie Centrum Rozwoju w Lubaniu serdecznie zapraszają mieszkańców Lubania, powiatu lubańskiego i regionu na konferencję pt. ZIEMIA LUBAŃSKA JEDNYM  ZE „SCHRONÓW” III RZESZY, która odbędzie się w sali konferencyjnej Łużyckiego Centrum Rozwoju w Lubaniu (TRET, Rynek-Sukiennice 38) we wtorek 16 grudnia 2014 r.  o godzinie 17.30.

czytaj więcej

Z archiwów Janusza Kulczyckiego

Lubańska Barbórka

Jak co roku 4. grudnia obchodzimy górnicze święto „Barbórkę”. Tradycje górnicze w Lubaniu i okolicach sięgają zamierzchłych czasów. Właściwie nie byłoby naszego grodu, gdyby nie pobliski kamieniołom „Kamienna Góra”, dostarczający skały bazaltowej do wzniesienia murów obronnych i ważniejszych miejskich budowli. 

czytaj więcej

Z archiwów Janusza Kulczyckiego

Zapomniany pomnik Św. Jadwigi Śląskiej w Lubaniu

Jadąc nowo oddanym traktem Adalberta Antera wzdłuż dawnego ogrodu klasztornego, możemy dostrzec pomiędzy pozbawionymi już liści drzewami tajemniczą figurę jakiejś postaci. Okazuje się, że na terenie ogrodu stoi całkowicie zapomniana rzeźba św. Jadwigi Śląskiej – najznamienitszej patronki Śląska.

czytaj więcej

Z archiwów Janusza Kulczyckiego

Listopadowa bitwa pod Henrykowem Lubańskim w 1745 roku

Targi kolekcjonerskie wokół lubańskiego tretu bywają niekiedy bardzo interesujące. Na jednych z nich udało mi się wypatrzyć niezwykle ciekawą pracę wybitnego niemieckiego malarza batalisty Wernera Schucha (1843–1918). Wykonany w technice oleodruku obraz**, o wymiarach 70x90 cm, przedstawia pruskiego generała kawalerii Hansa Joachima von Ziethena na polu bitwy pod Henrykowem Lubańskim.

czytaj więcej

Pierwsza Poprzednia  | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |  Następna Ostatnia