Sobota, 24 lutego 2018r.

Imieniny: Macieja, Bogusza, Sergiusza

Strona główna / Historia regionu

Historia regionu

Z archiwów Janusza Kulczyckiego

Listopadowa bitwa pod Henrykowem Lubańskim w 1745 roku

Targi kolekcjonerskie wokół lubańskiego tretu bywają niekiedy bardzo interesujące. Na jednych z nich udało mi się wypatrzyć niezwykle ciekawą pracę wybitnego niemieckiego malarza batalisty Wernera Schucha (1843–1918). Wykonany w technice oleodruku obraz**, o wymiarach 70x90 cm, przedstawia pruskiego generała kawalerii Hansa Joachima von Ziethena na polu bitwy pod Henrykowem Lubańskim.

czytaj więcej

Z archiwów Janusza Kulczyckiego

Lubański rynek

Trudna jest do ustalenia dokładna data lokacji miasta. Pierwsze wiarygodne źródło, wymieniające Lubań jako organizm miejski (,,civitas Luban”), pochodzi dopiero z 1268 roku. Wtedy zapewne lubański rynek był już w pełni ukształtowany. Wytyczono go w takim kształcie, jaki zachował się do chwili obecnej.

czytaj więcej

Z archiwów Janusza Kulczyckiego

Lubański ratusz

Lubański ratusz jest bez wątpienia najpiękniejszym zabytkiem w naszym mieście. Jego górującą nad Starym Miastem majestatyczną sylwetkę utrwalano często na licznych obrazach, rycinach i fotografiach. W moich zbiorach znajdują się grafiki starego ratusza wykonane m.in. przez L. Danzigera, Th. Blätterbauera, A. Brucka i R. Schindlera. Najwięcej jednak zachowało się do naszych czasów przedwojennych pocztówek z wizerunkiem tej szacownej budowli

czytaj więcej

Z archiwów Janusza Kulczyckiego

Nieznany epizod z lubańskiego obozu jenieckiego

Obóz jeniecki w Lubaniu (Gefangenen-lager Lauban) z okresu I wojny światowej. Udało mi się dotrzeć do nowych obozowych kart pocztowych i fotografii. Udało się też jednoznacznie określić jego lokalizację, dzięki unikalnym zdjęciom wykonanym w roku 1916 z przelatującego nad obozem sterowca.

czytaj więcej

Ratusz wybudowano już w roku 1228

Lubański Tret

Centrum handlowe na lubańskim Rynku zostało pieczołowicie odtworzone po zniszczeniach, jakie nastąpiły tu już po zakończeniu wojny. W jej trakcie, kamienice okalające Wieżę Kramarską, nie poniosły większych strat. Totalnemu zniszczeniu uległa jedynie północno-zachodnia pierzeja Rynku, ratusz, oraz stojący obok niego hotel ,,Pod Jeleniem”. Sterczące kikuty pięknych kamieniczek rozebrano, stawiając na ich miejscu proste bloki mieszkalne. W latach pięćdziesiątych bezmyślnie zburzono również zabudowę śródrynkową, co spowodowało, że centrum miasta zatraciło swój staromiejski charakter. Dobrze, że chociaż zabezpieczono przed zawaleniem, a następnie odbudowano - ostrzelany pociskami artyleryjskimi miejski ratusz.

czytaj więcej

Karmy i browary

Lubańskie Piwo (cz. 2)

Za panowania króla Czech i Węgier Ferdynanda nastały złe dni dla miejskiego piwowarstwa. Lubań utracił wtedy prawo mili (1547 r.). W najbliższej okolicy powstały liczne prywatne browary, np. w Uniegoszczy, Jałowcu, Olszynie, Kościelniku. 

czytaj więcej

"Płynny chleb", który rozsławił miasto

Lubańskie piwo (cz. 1)

„W Zgorzelcu szczęście w handlowaniu,

Piwo bez skazy masz w Lubaniu,

Płótno pięknie utkane,

Kłopoty wszystkie przegnane”

czytaj więcej

Lubańskie fotografie stereoskopowe

Lubań w "3D" ponad sto lat temu

Wśród najstarszych fotografii naszego miasta, jakie udało mi się pozyskać do swego zbioru, znajduje się pochodzące z końca XIX wieku dziwne podwójne zdjęcie ulicy Tkackiej (dawn. Weberstrasse). Dwie, zdawałoby się identyczne, kwadratowe fotografie tej samej ulicy, wiodącej w kierunku Rynku, naklejono na podłużnym twardym kartoniku o wymiarach 9 x 18 cm. Było to jednak działanie celowe, mające swe źródło w ówczesnej modzie oglądania świata w „trójwymiarze”.

czytaj więcej

Pierwsza Poprzednia  | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |  Następna Ostatnia