Środa, 20 września 2017r.

Imieniny: Filipiny, Eustachego, Euzebii

Strona główna / Historia regionu

Historia regionu

Z archiwów Janusza Kulczyckiego

Nieznany epizod z lubańskiego obozu jenieckiego

Obóz jeniecki w Lubaniu (Gefangenen-lager Lauban) z okresu I wojny światowej. Udało mi się dotrzeć do nowych obozowych kart pocztowych i fotografii. Udało się też jednoznacznie określić jego lokalizację, dzięki unikalnym zdjęciom wykonanym w roku 1916 z przelatującego nad obozem sterowca.

czytaj więcej

Ratusz wybudowano już w roku 1228

Lubański Tret

Centrum handlowe na lubańskim Rynku zostało pieczołowicie odtworzone po zniszczeniach, jakie nastąpiły tu już po zakończeniu wojny. W jej trakcie, kamienice okalające Wieżę Kramarską, nie poniosły większych strat. Totalnemu zniszczeniu uległa jedynie północno-zachodnia pierzeja Rynku, ratusz, oraz stojący obok niego hotel ,,Pod Jeleniem”. Sterczące kikuty pięknych kamieniczek rozebrano, stawiając na ich miejscu proste bloki mieszkalne. W latach pięćdziesiątych bezmyślnie zburzono również zabudowę śródrynkową, co spowodowało, że centrum miasta zatraciło swój staromiejski charakter. Dobrze, że chociaż zabezpieczono przed zawaleniem, a następnie odbudowano - ostrzelany pociskami artyleryjskimi miejski ratusz.

czytaj więcej

Karmy i browary

Lubańskie Piwo (cz. 2)

Za panowania króla Czech i Węgier Ferdynanda nastały złe dni dla miejskiego piwowarstwa. Lubań utracił wtedy prawo mili (1547 r.). W najbliższej okolicy powstały liczne prywatne browary, np. w Uniegoszczy, Jałowcu, Olszynie, Kościelniku. 

czytaj więcej

"Płynny chleb", który rozsławił miasto

Lubańskie piwo (cz. 1)

„W Zgorzelcu szczęście w handlowaniu,

Piwo bez skazy masz w Lubaniu,

Płótno pięknie utkane,

Kłopoty wszystkie przegnane”

czytaj więcej

Lubańskie fotografie stereoskopowe

Lubań w "3D" ponad sto lat temu

Wśród najstarszych fotografii naszego miasta, jakie udało mi się pozyskać do swego zbioru, znajduje się pochodzące z końca XIX wieku dziwne podwójne zdjęcie ulicy Tkackiej (dawn. Weberstrasse). Dwie, zdawałoby się identyczne, kwadratowe fotografie tej samej ulicy, wiodącej w kierunku Rynku, naklejono na podłużnym twardym kartoniku o wymiarach 9 x 18 cm. Było to jednak działanie celowe, mające swe źródło w ówczesnej modzie oglądania świata w „trójwymiarze”.

czytaj więcej

Podziemne przejścia w Zawidowie

Podziemny Zawidów

Przed dwoma miesiącami Muzeum Regionalne w Lubaniu pozyskało wykonany odręcznie plan zabudowy okolic dawnego placu kościelnego w Zawidowie.

czytaj więcej

Stowarzyszenie Miłośników Górnych Łużyc

Prośba o wsparcie wystawy w schronie!

Stowarzyszenie Miłośników Górnych Łużyc wraz z Urzędem Miasta wspólnie przygotowują się do otwarcia wystawy w schronie pod parkiem miejskim w Lubaniu. Wystawa będzie poświęcona okresowi II wojny światowej i pancernej bitwie stoczonej o Lubań w lutym-marcu 1945 r.

czytaj więcej

Co znajduje się pod rynkiem?

Czy Gryfów kryje tajemnice?

Sobota 26 października 2013 roku godzina 10:00, przed ratuszem gryfowskim zebrała się grupa ludzi, wśród których widać burmistrza Miasta Gryfowa  Śląskiego. Grupa przenosi się do gabinetu pana burmistrza gdzie następuje odprawa do działań, jakie mają być przeprowadzone w dniu dzisiejszym na  rynku i w ratuszu.

czytaj więcej

Pierwsza Poprzednia  | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |  Następna Ostatnia

Nekrolog

 • Jan Faszczowy

  żył 75 lat

  Zm. 18.09.2017 r.

  Ceremonia pogrzebowa
  odbędzie się dnia 20.09.2017 o godz. 12:00

  W Kaplicy na Cmentarzu Komunalnym w Lubaniu

  Zawiadamia pogrążona w głębokim smutku Rodzina

  Pogrzeb organizuje firma M.Siergun