Piątek, 28 lipca 2017r.

Imieniny: Aidy, Marceli, Wiktora

Strona główna / Historia regionu

Historia regionu

Ratusz wybudowano już w roku 1228

Lubański Tret

Centrum handlowe na lubańskim Rynku zostało pieczołowicie odtworzone po zniszczeniach, jakie nastąpiły tu już po zakończeniu wojny. W jej trakcie, kamienice okalające Wieżę Kramarską, nie poniosły większych strat. Totalnemu zniszczeniu uległa jedynie północno-zachodnia pierzeja Rynku, ratusz, oraz stojący obok niego hotel ,,Pod Jeleniem”. Sterczące kikuty pięknych kamieniczek rozebrano, stawiając na ich miejscu proste bloki mieszkalne. W latach pięćdziesiątych bezmyślnie zburzono również zabudowę śródrynkową, co spowodowało, że centrum miasta zatraciło swój staromiejski charakter. Dobrze, że chociaż zabezpieczono przed zawaleniem, a następnie odbudowano - ostrzelany pociskami artyleryjskimi miejski ratusz.

czytaj więcej

Karmy i browary

Lubańskie Piwo (cz. 2)

Za panowania króla Czech i Węgier Ferdynanda nastały złe dni dla miejskiego piwowarstwa. Lubań utracił wtedy prawo mili (1547 r.). W najbliższej okolicy powstały liczne prywatne browary, np. w Uniegoszczy, Jałowcu, Olszynie, Kościelniku. 

czytaj więcej

"Płynny chleb", który rozsławił miasto

Lubańskie piwo (cz. 1)

„W Zgorzelcu szczęście w handlowaniu,

Piwo bez skazy masz w Lubaniu,

Płótno pięknie utkane,

Kłopoty wszystkie przegnane”

czytaj więcej

Lubańskie fotografie stereoskopowe

Lubań w "3D" ponad sto lat temu

Wśród najstarszych fotografii naszego miasta, jakie udało mi się pozyskać do swego zbioru, znajduje się pochodzące z końca XIX wieku dziwne podwójne zdjęcie ulicy Tkackiej (dawn. Weberstrasse). Dwie, zdawałoby się identyczne, kwadratowe fotografie tej samej ulicy, wiodącej w kierunku Rynku, naklejono na podłużnym twardym kartoniku o wymiarach 9 x 18 cm. Było to jednak działanie celowe, mające swe źródło w ówczesnej modzie oglądania świata w „trójwymiarze”.

czytaj więcej

Podziemne przejścia w Zawidowie

Podziemny Zawidów

Przed dwoma miesiącami Muzeum Regionalne w Lubaniu pozyskało wykonany odręcznie plan zabudowy okolic dawnego placu kościelnego w Zawidowie.

czytaj więcej

Stowarzyszenie Miłośników Górnych Łużyc

Prośba o wsparcie wystawy w schronie!

Stowarzyszenie Miłośników Górnych Łużyc wraz z Urzędem Miasta wspólnie przygotowują się do otwarcia wystawy w schronie pod parkiem miejskim w Lubaniu. Wystawa będzie poświęcona okresowi II wojny światowej i pancernej bitwie stoczonej o Lubań w lutym-marcu 1945 r.

czytaj więcej

Co znajduje się pod rynkiem?

Czy Gryfów kryje tajemnice?

Sobota 26 października 2013 roku godzina 10:00, przed ratuszem gryfowskim zebrała się grupa ludzi, wśród których widać burmistrza Miasta Gryfowa  Śląskiego. Grupa przenosi się do gabinetu pana burmistrza gdzie następuje odprawa do działań, jakie mają być przeprowadzone w dniu dzisiejszym na  rynku i w ratuszu.

czytaj więcej

Jesienne porządki

Historia cmentarza wojennego na Kamiennej Górze

Jak co roku, wraz ze zbliżaniem się Zaduszek, także na lubańskim cmentarzu wojennym na Kamiennej Górze prowadzone będą intensywne prace porządkowe i remontowe. Wielu młodszych mieszkańców naszego grodu nawet nie miało sposobności być na tej nekropolii, położonej na krańcu parku, a tym bardziej poznać jej historię.

czytaj więcej

Pierwsza Poprzednia  | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |  Następna Ostatnia

Nekrolog

 • Mieczysław Zoń

  żył 92 lat

  Zm. 27.07.2017 r.

  Ceremonia pogrzebowa
  odbędzie się dnia 31.07.2017 o godz. 14:00

  W Kościele Jana Chrzciciela w Leśnej

  O czym zawiadamia pogrążona w głębokim smutku rodzina

  Pogrzeb organizuje firma AGES Lubań

 • Rudolf Kotulski

  żył 80 lat

  Zm. 24.07.2017 r.

  Ceremonia pogrzebowa
  odbędzie się dnia 29.07.2017 o godz. 12:00

  W Kościele Parafialnym w Mściszowie.Wystawienie trumny o godz.11.00 w kaplicy.

  Zawiadamia pogrążona w żalu i smutku Rodzina

  Pogrzeb organizuje firma M.Siergun