Niedziela, 24 września 2017r.

Imieniny: Gerarda, Ruperta, Tomiry

Strona główna / Leśna

Leśna

Stłuczka w centrum Leśnej

Nawet drobne kolizje z udziałem osób piastujących urzędnicze stanowiska przyciągają uwagę. Dziś około godziny 10. burmistrz Leśnej miał drobną stłuczkę w centrum miejscowości.

czytaj więcej

Zamek Czocha w remoncie

Podzamcze, komnaty i zegar

Zamek Czocha to turystyczna perła naszego regionu. Rocznie zabytkowe komnaty i krużganki zwiedza blisko 250 tys. osób. Historycznym skarbom zagrażał jednak cieknący dach, a podzamcze, delikatnie mówiąc, nieco straszy. Blisko 40 milionów złotych będzie kosztował remont zamku. Po zakończeniu inwestycji zamek zyska miejsca hotelowe i spa, ale co najważniejsze przybędzie zabytkowych komnat.

czytaj więcej

Wideo

Bajkowa klasa – warsztaty z artystką

Rysowali, malowali, tworzyli kolaże – uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjalnej w Smolniku wzięli udział w warsztatach artystycznych z malarką Urszulą Kamińską. Powstało wiele świetnych prac, które zostaną wystawione na licytację. Dochód z niej wesprze szkołę. A wszystko w ramach projektu „Bajkowa klasa”.

czytaj więcej

Mistrzostwa Polski Młodzików

Trzy medale kajakarzy z Leśnej

W Wietrznicach nad Dunajcem odbyły się Mistrzostwa Polski Młodzików w slalomie kajakowym. Na sztucznym torze do kajakarstwa rywalizowało 80 zawodników z 10 klubów z Polski. Podopieczni trenera Bogdana Sztuby z Leśnej wrócili z tarczą. 

czytaj więcej

Kolejna promesa dla Gminy Leśna

Odbudowa drogi do Janówki

Mimo że od lat była intensywnie użytkowana, dopiero dziś doczeka się asfaltowej nawierzchni. Mowa tu o tak zwanej drodze do Janówki, która dla wielu jest najkrótszą drogą do Bożkowic nad Jeziorem Leśniańskim.

czytaj więcej

Leśna

Rodzinne Zawody Wędkarskie

W ostatnią niedzielę (06.08) Koło PZW Leśna przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta i Gminy Leśna zorganizowało „Rodzinne zawody wędkarskie dla mieszkańców Gminy Leśna”. Dzięki uprzejmości Pana Jerzego Buckiego zawody zostały zorganizowane na terenie Gościńca u Buckich. W zawodach udział wzięły 23 drużyny, łącznie 81 zawodników.

czytaj więcej

Leśna

150 000 dla Leśnej

Promesę o wartości 150 000 złotych otrzymał 17 lipca 2017 roku we Wrocławiu burmistrz Leśnej Mirosław Markiewicz. Wręczali je samorządowcom marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski oraz wicemarszałek Iwona Krawczyk.

czytaj więcej

Stacja Wolimierz

Festiwal Nasion

Stacja Wolimierz jak co roku zaprasza na festiwal. W tym roku będzie to Festiwal Nasion, który zwrócić ma Waszą uwagę na Nasiona, ogólnoświatowy trend ich patentowania i konieczności walki o dostęp do tradycyjnych Nasion. Drugie znaczenie tematu festiwalu to Dzieci i Młodzież, nasze Nasiona Przyszłości, na których skupimy liczne aktywności.

czytaj więcej

Bronili zamku przed Husytami

Turyści uszkodzili armatę na Zamku Czocha

Jak informuje TVP3 Wrocław turyści przebywający na Zamku Czocha podczas firmowej imprezy uszkodzili jedną z unikatowych armat stojących na dziedzińcu zamku. Sprawcy zniszczeń mają pokryć koszty naprawy.

czytaj więcej

Mistrzostwa Polski Seniorów

Rodzinne pływanie w kajaku

W Krakowie przy ul. Kolnej, w sobotę i niedzielę odbyły się Mistrzostwa Polski Seniorów w slalomie kajakowym. Z Leśnej startował Bogdan Sztuba (53 l.) trener „Kwisy”, ale również jego synowie – Igor (24 l.) i Kacper Sztuba (18 l.). Najwiekszym faworytem był najmłodszy Kacper, który w 2016 roku został Mistrzem Polski Seniorów w konkurencji kanadyjek jedynek (C1) jeszcze jako 17-letni junior. Igor wówczas zajął drugie miejsce. Tym razem Igor był 6, Kacper 2 w konkurencji C1, a Bogdan - tato i trener w konkurencji K1 był 21.

czytaj więcej

Festiwal Współczesnej Kultury Ludowej

"Swojskie Granie i Śpiewanie" w Leśnej

24 czerwca 2017 roku już po raz siódmy w Leśnej odbył się Festiwal Współczesnej Kultury Ludowej „Swojskie Granie i Śpiewanie”. Ta ponadregionalna impreza podkreślająca tradycje lokalne jest bardzo istotnym kulturowym składnikiem budowania poczucia narodowej tożsamości.

czytaj więcej

Fotorelacja

300 pereł w Kwisie

Już po raz czwarty za sprawą stowarzyszenia Leśna Marklissa, patronacie Starosty Lubańskiego i Burmistrza Leśnej, w okolice dawnej szlifierni pereł powróciły cenne mięczaki.

czytaj więcej

Leśna

Most w Leśnej do remontu

Decyzja zapadła. Mimo problemów, most na drodze wojewódzkiej 393 w Leśnej zostanie wyremontowany. - Przetarg na to zadanie został rozstrzygnięty. Koszt całego zadania przekroczy 2,8 mln złotych – informuje Walery Czarnecki, starosta lubański.

czytaj więcej

Leśna

20 000 na nowy piec

W całej Polsce samorządy podejmują działania na rzecz poprawy jakości powietrza. Gmina Leśna zachęca mieszkańców do wymiany instalacji grzewczych proponując dofinansowanie nawet 20 000 złotych. Czasu nie zostało wiele, gdyż deklaracje przystąpienia do programu można składać tylko do 7 lipca.

czytaj więcej

„VI Międzynarodowe Poławianie Pereł w rzece Kwisie”

Zostań poławiaczem pereł

Przed kilku laty Stowarzyszenie Leśna – Marklissa postanowiło przypomnieć mieszkańcom regionu o perłach, które niegdyś rozsławiały rzekę Kwisę. Za ich sprawą co roku do rzeki trafiają mięczaki z cenną zawartością. Podobnie będzie 1 lipca, dzięki temu każdy chętny może zostać poławiaczem pereł.

czytaj więcej

Patronat eLuban.pl

Spotkanie z Żywą Historią w Grabiszycach

Przez kilka ostatnich tygodni uczniowie z Grabiszyc zgłębiali historię swojej wsi w ramach projektu „Grabiszyce: nasza wieś, nasza historia”. Teraz Fundacja Dziki Zachód zaprasza na wyjątkowe Spotkanie z Żywą Historią. 19 czerwca o godz. 16. w holu Szkoły Podstawowej w Grabiszycach dzieci z klas 4, 5 i 6 zaprezentują wyniki swoich historycznych dociekań.

czytaj więcej

 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 Następna Ostatnia