Czwartek, 23 listopada 2017r.

Imieniny: Adelii, Klemensa, Felicyty

Strona główna / Miasto

Miasto

Śmiertelny wypadek

Nie żyje Marcin Bykowski

W Wykrotach, za rondem w kierunku Zgorzelca samochód osobowy Volkswagen Sharan  zderzył się czołowo z samochodem ciężarowym marki Man. W wyniki wypadku śmierć na miejscu poniósł Marcin Bykowski, były dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Lubaniu.

czytaj więcej

Uwaga!

Szykują się zmiany w Urzędzie Miasta!

Trwa właśnie reorganizacja w lubańskim urzędzie miasta. Możliwe, że w najbliższych dniach będziemy musieli zmienić niektóre dotychczasowe przyzwyczajenia. Przeniesiona zostanie m.in. siedziba Straży Miejskiej.

czytaj więcej

Lubań

Poszukiwany właściciel

W dniu dzisiejszym do siedziby Straży Miejskiej został przywieziony pies, który bez opieki przemieszczał się ulicą Mostową. Z wyglądu psa wynika, że posiada właściciela.

czytaj więcej

Babski punkt widzenia

O wolności...

Marudzenie z pewnością jest moją przywarą, cóż kobieta zmienną jest i dziś nie będzie marudzenia!

czytaj więcej

Od A do Z

Kto może rozdawać karty?

Choć eurowybory z naszej perspektywy, były jakieś takie bez wyrazu, to chcąc nie chcąc, dostarczyły nam pewnych danych na temat naszej lokalnej sceny politycznej, tak na pół roku przed wyborami samorządowymi. Na informacje te oczywiście patrzymy z ograniczonym zaufaniem, wszak mamy na uwadze, że czekacjący nas akt demokracji bezpośredniej różni się od tego majowego, w sposoób znaczny, zarówno zasadami jak i samą specyfiką. Poprzestańmy na tym ogólnym stwierdzeniu, a skupmy się na tym, co da się wyczytać z wyników eurowyborów.

czytaj więcej

Program imprezy

Lawa 2014

Rozpoczął się czerwiec i coraz częściej pojawiają się pytania ze strony zaniepokojonych mieszkańców, co wiadomo o tegorocznej Lawie? Sytuacji nie poprawia fakt, że Dyrektor Miejskiego Domu Kultury złożył rezygnację i tak naprawdę nie wiadomo czy okręt zwany „Lawa” nie rozbije się na bazaltowych rafach miejskiej imprezy.

czytaj więcej

Wyremontowano przedwojenny dom przedpogrzebowy

Podziemia kaplicy

Od ubiegłego tygodnia w Lubaniu można korzystać z usług Komunalnego Domu Przedpogrzebowego, który znajduje się w zmodernizowanych pomieszczeniach pod kaplicą na cmentarzu miejskim w Lubaniu. Dom przedpogrzebowy to kolejne przedsięwzięcie miejskiego Zakładu Gospodarki i Usług Komunalnych.

 

czytaj więcej

Lubań i Königsbrück

"Dwie bramy do Górnych Łużyc"

W poniedziałek w Lubaniu gościła oficjalna delegacja z Königsbrück. Burmistrzowie obydwu miast omawiali zasady współpracy na wielu płaszczyznach.

czytaj więcej

Nielegalna działalność gazet samorządowych

Przepisy nie obowiązują wszystkich?

Regionalna Izba Obrachunkowa (organ nadzorujący finase gmin) zajęła jednoznaczne stanowisko w sprawie wydawania gazet samorządowych, wynika z niego, że w prasie samorządowej nie mają prawa pojawiać się materiały o charakterze politycznym oraz reklamy i ogłoszenia. Spore wątpliwości budzi również sama sprzedaż przez samorządy gminnych gazet. Czy to znaczy, że ze sklepowych półek zniknie Ziemia Lubańska przynajmniej w formie jaką dziś znamy? Raczej nie, nasz samorząd od kilku miesięcy wie, że działa wbrew prawu i nic z tym nie robi. 

czytaj więcej

Lubańska Noc Muzeów

Wczorajsza wieczorna aura skutecznie zniechęcała do wyjścia z pieleszy domowych. A jednak, było warto. Im dalej Jan Kapistran przemierzał rynek, tym bardziej deszcz ustawał.  Aktorzy inscenizacji  przenieśli obserwatorów  do średniowiecznego Lubania. Później czekał na uczestników nocy muzeów spektakl Teatru Dziewiątka, i tu … wyśmienita dawka naprawdę dobrego teatru, Czapki z głów!

 

 

czytaj więcej

Lubańskie kratery czyli...

Co robić kiedy pieszemu zdarzy się wypadek

Jak wiemy Lubań i okolice obfitują we wszelkiej maści stożki wulkaniczne, lecz nie o stożkach będzie tu mowa, a o kraterach. I nie wulkanicznych a drogowych, bo tych jak się okazuje też na terenie miasta nie brakuje. Temat dosłownie przyziemny, jednak dotykający wszystkich, czy to kierowców czy pieszych. Co robić kiedy w takim kraterze zrobimy sobie krzywdę?

czytaj więcej

Lubań

Zakaz postoju na Wąskiej

O tym, że kierowcy jeżdżą na pamięć wiadomo nie od dziś, tak samo wiadomo nie od dziś, że może być to kosztowna przypadłość. Dlatego też informujemy! Na ulicy Wąskiej przy remontowanej właśnie fontannie ustawiono znak zakazu postoju.

czytaj więcej

W Lubaniu...

69. rocznica zakończenia II wojny światowej

Dziś w całej Polsce, także w Lubaniu odbywają się obchody 69. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej. Z tej okazji kwiaty, symbolizujące pamięć o poległych w walkach z hitlerowskim okupantem, pod kurhanem Józefa Piłsudskiego złożyli reprezentanci władz samorządowych miasta i powiatu, organizacji, stowarzyszeń, lubańskich instytucji, zakładów pracy i szkół, którzy później wspólnie uczestniczyli w mszy świętej w intencji kombatantów i wszystkich poległych w czasie II Wojny Światowej.

czytaj więcej

Dzień otwartych strażnic

Strażacy świętują

Niemal każdy jako dziecko choć raz zamarzył o zostaniu strażakiem. Ci, którzy te marzenia zrealizowali, 10 maja w lubańskiej strażnicy obchodzić będą swoje święto ”Dzień Strażaka 2014”. Z tej okazji Strażacy serdecznie zapraszają wszystkich chętnych do odwiedzenia ich jednostki bowiem ten dzień ogłaszają również „Dniem otwartych strażnic”.

czytaj więcej

Inauguracja Tygodnia Bibliotek

Spotkanie bibliotekarzy

Dzisiejszego poranka w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Lubaniu miała miejsce inauguracja Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, któremu w tym roku przyświeca hasło „Czytanie łączy pokolenia”.

czytaj więcej

Ot ciekawostka

Niechlubna rocznica

W tym miesiącu świętowaliśmy już dwie bardzo ważne rocznice dla naszego kraju – 1 maja minęło 10 lat od naszego wejścia do Unii Europejskiej, a dwa dni później minęło 223 lata od uchwalenia konstytucji 3 maja. W tym miesiącu przypada jeszcze jedna rocznica. Przeszła bez echa bo nie ma się czym chwalić - rok temu ruszył bowiem remont chodnika przy ulicy Mickiewicza w Lubaniu.

czytaj więcej

Kiedy? Za ile? Jak?

Ruszył remont lubańskiej fontanny

Rozpoczął się remont lubańskiej fontanny, która na taką inwestycję czekała od lat 70. ubiegłego stulecia. Wiemy już jak będzie wyglądać, czy będzie grać i ile kosztować.

czytaj więcej

Olszyna

Bezbronni wobec żywiołu!

To jest chore, przychodzi deszcz, przychodzą czarne chmury, a my nie możemy normalnie w domu przebywać, ciągle na most biegamy i wody pilnujemy. Tak się nie da żyć,  niech ktoś w końcu podejmie jakąś decyzję, albo nas wykwaterować, albo coś zrobić - tak mówi jeden z wielu mieszkańców Olszyny, doświadczony kilkukrotnie powodzią, w przeciągu ostatnich trzech lat.

czytaj więcej

Pierwsza Poprzednia  | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 Następna Ostatnia