Środa, 20 września 2017r.

Imieniny: Filipiny, Eustachego, Euzebii

Strona główna / Rozmaitości

Rozmaitości

Aktualizacja

Czy ktoś zdoła pomóc kociakowi?

Niby natura wyposażyła zwierzęta w potrzebne do przeżycia instynkty, jednak nie zawsze wszystko działa jak należy. Od kilku dni mieszkańcy osiedla u podnóża Kamiennej Góry w Lubaniu, przechadzając się ulicą Parkową mogą słyszeć rozpaczliwe miauczenie kociaka.

czytaj więcej

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Lubaniu

500 lat protestantyzmu na Śląsku

Polsko-niemiecka wystawa, wykłady, prelekcje, akcje charytatywne, dużo historii, ale także dużo sportowych emocji – wszystko po to, aby upamiętnić odnowę Kościoła, jaka rozpoczęła się pięć wieków temu w zachodnim chrześcijaństwie. Parafia Ewangelicka w Lubaniu również obchodziła rocznicę reformacji.

czytaj więcej

20 milionów zwolnień chorobowych w 2016 r.

L4 pod lupą?

Statystycznie co drugi Polak był w 2016 r. na zwolnieniu chorobowym. Czy naprawdę jesteśmy aż tak chorowitym społeczeństwem? Gdzieżby. Wielu z nas traktuje pójście na zwolnienie lekarskie jako sposób na unikanie pracy czy też przedłużenie urlopu. Dla ZUS absencje zdrowotne pracowników oznaczają straty sięgające miliardów złotych.

czytaj więcej

Uwaga na oszusta

Fałszywy kominiarz

Pomysłowość złodziei i oszustów nie zna granic. Na portalach społecznościowych, a także na redakcyjnej poczcie, znajdujemy ostrzeżenia o złodzieju krążącym po Osiedlu Piastów. Jest to kolejna odsłona tzw. kradzieży na „pracownika socjalnego” czy „Pana z energetyki”.

czytaj więcej

Kto, dlaczego i w jaki sposób odbiera sobie życie w Polsce

Portret samobójcy

W Polsce w 2016 r. śmiercią samobójczą zginęło więcej osób niż w wypadkach drogo-wych. Z danych GUS wynika, że na swoje życie najczęściej targają się żonaci mężczyźni w wieku 30-49 lat.

czytaj więcej

Do 30 września czas na podjęcie decyzji

Na co pójdą fundusze sołeckie?

Fundusz sołecki to rodzaj tak popularnych ostatnimi laty budżetów obywatelskich. Mieszkańcy gmin, gdzie takie fundusze uchwalono, mają czas do 30 września na złożenie swoich propozycji rozdysponowania środków w roku 2018. Prezentujemy harmonogram spotkań, które odbędą się w najbliższym czasie w gminie Siekierczyn i gminie Lubań. Przypominamy też na co można przeznaczyć otrzymane środki.

czytaj więcej

Polscy ewangelicy przebiegną 500 km!

Bieg 500 lat Reformacji również w Lubaniu!

Bieg Reformacji ma upamiętnić odnowę Kościoła, jaka rozpoczęła się pięć wieków temu w zachodnim chrześcijaństwie. W Lubaniu przywitamy biegaczy przy Kościele Marii Panny przy al. Kombatantów 1 w niedzielę (10.09.) o godz. 12:00.

czytaj więcej

Bądź zorientowany

Pozwól się ostrzec przed zagrożeniem

Zachęcamy do korzystania z bezpłatnej aplikacji Regionalny System Ostrzegania (RSO). Aplikacja na urządzenia mobilne to rozbudowany, ale jednocześnie prosty w obsłudze i intuicyjny program, którego celem jest informowanie społeczeństwa o zagrożeniach m.in. meteorologicznych, hydrologicznych czy zdarzeniach drogowych. Dowiemy się tam na przykład czy przejezdna jest autostrada A4.

czytaj więcej

Przeciętne wynagrodzenie to bzdura?

Według Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) przeciętne wynagrodzenie w II kwartale 2017 r. wynosiło w Polsce 4220,69 zł. Jak się to ma do rzeczywistości? Nijak, a to dlatego, że dane GUS mocno zamazują obraz faktycznej sytuacji zarobkowej Polaków.

czytaj więcej

5 tys. złotych na wsparcie lokalnej inicjatywy obywatelskiej

„Dolnośląskie Małe Granty”

Urząd Marszałkowski przeznaczy ćwierć miliona złotych do końca tego roku na wsparcie inicjatyw Dolnoślązaków. Dziś marszałek Cezary Przybylski wraz z członkiem zarządu województwa Jerzym Michalakiem zapowiedzieli, że już w październiku wystartuje pilotażowy projekt „Dolnośląskie Małe Granty”. Do tej pory na finansowanie przez samorząd społecznych inicjatyw mogli liczyć tylko mieszkańcy największych dolnośląskich miast, a programy były realizowane z budżetów gminnych. Nowy projekt „Dolnośląskie Małe Granty” będzie skierowany do wszystkich lokalnych społeczności.

czytaj więcej

Sprawdź, które gminy się wyludnią, a gdzie przybędzie mieszkańców

Ludność w gminach

Spośród prawie 2,5 tys. gmin w Polsce spadek ludności w ciągu najbliższych 23 lat nastąpi w 1665, w tym w 322 ubytek wyniesie powyżej 10 proc. - wynika z najnowszych prognoz GUS.

czytaj więcej

Wniosek złożymy przez internet

Obowiązek meldunkowy zostaje

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy o zmianie ustawy o ewidencji ludności. Nowe rozwiązania oznaczają, że od 1 stycznia 2018 r. obowiązek meldunkowy będzie nadal istniał.

czytaj więcej

Rok szkolny 2017/2018

Rozpieszczania nie będzie

Już w poniedziałek uczniowie rozpoczną nowy rok szkolny. Przed nimi 187 dni nauki i 98 dni wolnych. Kiedy przypada najbliższy długi weekend i jak długo będziemy się cieszyć przerwą świąteczną?

czytaj więcej

Zobaczyła kabel, którego wcześniej tam nie było

Dziki lokator w drukarce

Pracownica jednego z punktów usługowych w Lubaniu dokonała dziś zaskakującego odkrycia. Wszystko zaczęło się od sprawiającej problemy drukarki.

czytaj więcej

Chwyty marketingowe coraz częściej wprowadzają konsumentów w błąd

Zacznij czytać etykiety

Czy Polacy są świadomymi konsumentami? Niestety nie wszyscy. W dużym stopniu dotyczy to kupowania produktów spożywczych. Wielu z nas kieruje się wyłącznie ceną i wybiera żywność najtańszą. Z drugiej strony często łapiemy się na różne chwyty marketingowe i potrafimy za produkt przepłacić, mimo że na rynku są dostępne odpowiedniki tańsze oraz lepsze jakościowo. O czym zatem pamiętać podczas robienia zakupów spożywczych?

czytaj więcej

Fałszywy mejl może zamienić twój komputer w zombi

Dostałeś pocztą elektroniczną informację o wygranej nagrodzie, choć nie brałeś udziału w żadnym konkursie? Nadawca innej wiadomości prosi cię o podanie danych, aby mógł dostarczyć wysłaną do ciebie paczkę? Pod żadnym pozorem nie klikaj w takie mejle, nie odpowiadaj na nie ani nie otwieraj ich załączników! To prawie na 100% wiadomość fałszywa – pod prawdziwe firmy bardzo często podszywają się hakerzy próbujący wykorzystać ludzką naiwność. Czym grożą ich ataki i jak się przed nimi bronić?

czytaj więcej

Już jutro

Pikieta Ruchu Obywatelskiego "GŁOS Lubania"

Przed miesiącem, podczas protestów pod lubańskim sądem, zawiązała się inicjatywa obywatelska pod nazwą „Głos Lubania”. Padła wówczas propozycja, aby miesiąc po prezydenckim wecie, ponownie spotkać się w tym miejscu, przypomnieć czym jest demokracja i porozmawiać jak jej bronić przed zakusami władzy.

czytaj więcej

Cały czas wzrasta ich zastosowanie

Rynek konopi w Polsce kwitnie

Uprawa konopi w Polsce jest jak najbardziej legalna. Dotyczy to jednak tylko konopi włóknistych (Cannabis sativa), niezawierających więcej niż 0,2% tetrahydrokannabinolu (THC). Popularność tej rośliny jest w naszym kraju coraz większa. Zobacz, jakie produkty można z niej uzyskać.

czytaj więcej

 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 Następna Ostatnia

Nekrolog

 • Jan Faszczowy

  żył 75 lat

  Zm. 18.09.2017 r.

  Ceremonia pogrzebowa
  odbędzie się dnia 20.09.2017 o godz. 12:00

  W Kaplicy na Cmentarzu Komunalnym w Lubaniu

  Zawiadamia pogrążona w głębokim smutku Rodzina

  Pogrzeb organizuje firma M.Siergun