Wtorek, 20 marca 2018r.

Imieniny: Klaudii, Eufemii, Maurycego

Strona główna / 997 / Miały chronić a padają łupem złodziei

Miały chronić a padają łupem złodziei

Miały chronić a padają łupem złodziei

Foto: eLuban.pl

Po kradzieżach lamp ledowych w gminie Olszyna teraz przyszła pora na równie nowoczesne gadżety. Tym co teraz przykuwa uwagę złodziei są nowoczesne kamery monitoringów. 

 

Dzieje się tak dlatego, że jedna zewnętrzna kamera IP kosztuje nawet 700 zł. W związku z tym stają się one łakomym kąskiem dla złodziei.

O sprawę zapytaliśmy oficera prasowego Komendy Powiatowej Policji w Lubaniu prosząc o podanie liczby skradzionych w Lubaniu kamer. „Komenda Powiatowa Policji w Lubaniu na podstawie zgromadzonego materiału prowadzi szeroko zakrojone działania operacyjne mające na celu ustalenie sprawcy/ów kradzieży kilku kamer monitoringu usytuowanych na terenie miasta Lubania” - czytamy w notatce przesłanej przez st. asp. Justynę Bujakiewicz-Rodzeń.

Niestety odpowiedź nasze oczekiwania spełniła połowicznie. Z informacji do jakich udało się nam dotrzeć wynika, że zaledwie w tym roku z czterech obiektów na terenie Lubania skradziono aż 14 kamer. Największe straty poniosła niedawno uruchomiona Galeria Inbag. Tam złodzieje w trzech podejściach skradli, aż osiem urządzeń. Kamery skradziono z budynku Łużyckiego Centrum Medycznego, marketu budowlanego Mrówka oraz z terenu cmentarza komunalnego. W tym ostatnim przypadku skradziono dwie kamery, a jedną zniszczono.

Jak dowiedzieliśmy się w jednej z lokalnych firm świadczących usługi ochrony mienia, do kradzieży dochodziło już w ubiegłym roku. Na zabezpieczonym wówczas nagraniu widać jak złodziej skacze i urywa urządzenie. Wówczas firma powiesiła swoje kamery o wiele wyżej tak aby uniemożliwić ich zrywanie. Niestety nie na wiele się to zdało, teraz złodzieje na szaber przychodzą z pętlą zamontowaną na kiju. Pozostałości po takiej pętli można zobaczyć a jednej z kamer zniszczonych na cmentarzu komunalnym w Lubaniu.

Schemat jest zawsze taki sam. Złodziej jest zamaskowany, a w pobliże kamery podchodzi w ten sposób, że ta go nie rejestruje. Zakłada pętlę, kilka szarpnięć i kamera jest już w jego rękach. Tym sposobem kamery, które zostały stworzone do ochrony przed złodziejami same padają ich łupem.

Autor: red.
comments powered by Disqus