Piątek, 23 marca 2018r.

Imieniny: Pelagii, Oktawiana, Feliksa

Strona główna / 997 / Pamiętajmy o "jednośladach"

Pamiętajmy o "jednośladach"

Pamiętajmy o

Foto: pixabay.com

Bez wątpienia pogoda sprzyja motocyklistom. Na drogach możemy spotkać coraz więcej użytkowników jednośladów. Niestety wraz z rozpoczęciem sezonu dochodzi do zdarzeń z udziałem tej grupy użytkowników dróg. Pamiętajmy, by w trwającym sezonie motocyklowym myśleć o bezpieczeństwie swoim i innych. Zarówno kierujący jednośladami jaki i innymi pojazdami muszą mieć świadomość, że nie są sami na drodze.

Z dnia na dzień coraz częściej można zauważyć miłośników jazdy na motocyklach, których z roku na rok przybywa. Wiek nie ma znaczenia, liczy się zamiłowanie do jednośladów, a sama jazda na motocyklu sprawia wiele przyjemności. Najważniejsze jednak, aby jazda ta była bezpieczna i zgodna z obowiązującymi przepisami. Z policyjnych statystyk wynika, że podczas dobrych warunków drogowych m.in. na suchej nawierzchni oraz przy dobrej widoczności zauważalny jest wyraźny wzrost liczby wypadków. Pamiętajmy, że jazda motocyklem wymaga od nas nie tylko zdrowego rozsądku i umiejętności. Istotne jest też to, by nie przeceniać swoich możliwości. Na bezpieczeństwo motocyklistów duży wpływ mają również kierowcy innych pojazdów, którzy nie zawsze mają świadomość, że po drodze jeżdżą już miłośnicy jednośladów. Jedni i drudzy muszą pamiętać, że nie są sami na drodze.

 

Apelujemy do kierujących samochodami, aby zwracali szczególną uwagę na motocyklistów i spoglądali w lusterka. Z kolei kierującym jednośladami przypominamy, aby pamiętali o podstawowych zasadach bezpiecznej jazdy. W szczególności apelujemy, aby nie jeździli brawurowo i by stosowali się do ograniczeń prędkości. Przypominamy również, że jazda motocyklem wymaga nie tylko zdrowego rozsądku i umiejętności, ale i posiadania odpowiednich uprawnień do kierowania.

 

Motocyklisto pamiętaj!

Zawsze dostosowuj prędkość do warunków na drodze. Najczęstsze przyczyny wypadków spowodowanych przez motocyklistów to niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieprawidłowe wyprzedzanie i niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami.

Skrzyżowania powinno się pokonywać wolno, wolno też należy do nich dojeżdżać. Zawsze trzeba mieć na uwadze, że możemy znajdować się w martwym polu innego kierowcy. Kiedy skręcamy w prawo, starajmy się ustawić na pasie pod kątem, żeby być bardziej widocznym dla kierowców za nami. Takie ustawienie sprawia też, że inni uczestnicy ruchu nie będą próbowali ustawić się bezpośrednio przy motocyklu.

Należy również mieć na uwadze, że środek pasa nie jest najbezpieczniejszym miejscem do jazdy, ponieważ może znajdować się na nim olej z innych pojazdów, który w czasie deszczu może przyczynić się do poślizgu.

Nierzadkim błędem jest założenie przez motocyklistę, że inni, prowadzący samochód, go widzą. Kierowcy, którzy mieli kolizję z motocyklistami bardzo często przyznają, że nie widzieli ich do chwili, kiedy było już za późno. Odpowiednio wcześnie należy sygnalizować więc plan skrętu, ale ważny jest też odpowiedni ubiór - jaskrawe, żywe kolory zwiększają widoczność.

Ubiór ma znaczenie nie tylko dla widoczności, ale i bezpieczeństwa - motocyklista powinien zawsze zakładać ubranie z długimi rękawami i nogawkami, rękawiczki, specjalne stroje z wzmocnieniami na kolanach i łokciach, ale też takie, które nie utrudniają ruchów. A przede wszystkim zawsze należy zakładać dopasowany indywidualnie kask.
Zachęcamy też do zakładania bez względu na porę dni elementów odblaskowych. W ciągu dnia jaskrawy kolor znacznie poprawia widoczność użytkowników jednośladów i może uchronić nas od zdarzenia drogowego i uratować zdrowie, a nawet życie.

Autor: st.sierż. Mariola Kowalska
comments powered by Disqus