Wtorek, 20 marca 2018r.

Imieniny: Klaudii, Eufemii, Maurycego

Strona główna / 997 / Apel o rozwagę na drodze

Apel o rozwagę na drodze

Apel o rozwagę na drodze

Foto: eLuban.pl

Warunki atmosferyczne jesienią zdecydowanie nie służą bezpieczeństwu w ruchu drogowym,  dlatego lubańska policja apeluje o większą ostrożność. Kierujący powinni zmienić technikę jazdy, a piesi zadbać o to, aby być widocznym.

Jesień to niebezpieczna pora roku dla wszystkich użytkowników dróg. Jak wskazują policyjne statystyki, najwięcej wypadków zdarza sie właśnie o tej porze roku. Zmieniające się warunki atmosferyczne wymuszają na kierujących zmianę techniki prowadzenia pojazdu o czym wielu kierowców zapomina.

Opady deszczu, mgła i wcześniej zapadający zmrok powodują ograniczenie widoczności na drodze, a mokra i śliska jezdnia nie sprzyja kierującym. Dodatkowym utrudnieniem są leżące na jezdni liście, co powoduje wydłużenie drogi hamowania. Wiele osób w trakcie porannego pośpiechu zapomina bądź nie ma czasu na przetarcie szyb i lusterek z warstwy szronu i lodu. To wszystko może być powodem tragedii na drodze.

Policjanci apelują, aby w ten jesienny czas kierowcy zmienili technikę jazdy. Przekraczanie dopuszczalnej prędkości oraz niezachowanie bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu to najczęstsze przyczyny wypadków jesienią. Jeżeli jest mgła lub intensywne opady deszczu oraz duże natężenie ruchu na drodze - należy zwolnić do prędkości pozwalającej kierowcy kontrolować sytuację na drodze. Pamiętajmy – prędkość dopuszczalna nie zawsze oznacza prędkość BEZPIECZNĄ! Należy również pamiętać o właściwym i zgodnym z przepisami używaniu świateł przeciwmgłowych i świateł do jazdy dziennej (art. 30 i 51 ustawy „Prawo o ruchu drogowym”). Zalecamy także, by sprawdzić stan ogumienia w pojeździe (głębokość bieżnika i prawidłowe ciśnienie w oponach).

Szczególnie zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowego w okresie jesienno – zimowym są piesi i kierujący jednośladami. Ciemne ubrania, kaptury i parasole utrudniają oraz ograniczają widoczność. Należy również pamiętać, że piesi poruszający się poza obszarem zabudowanym po zmierzchu są obowiązani używać elementów odblaskowych, które poprawiają widoczność i dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji, często ratującej zdrowie i życie.

Autor: asp. Magdalena Juźwicka
comments powered by Disqus