Piątek, 22 czerwca 2018r.

Imieniny: Pauliny, Tomasza, Jana

Strona główna / 997 / Pobił i groził śmiercią

Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze

Pobił i groził śmiercią

Pobił i groził śmiercią

Foto: eLuban.pl

Wczoraj Sąd Rejonowy w Lubaniu zdecydował o tymczasowym aresztowaniu Grzegorza W., który 14 października usiłował, grożąc poszkodowanemu pozbawieniem życia, doprowadzić do przekazania mu 40 tys. zł. Pieniądze te miały stanowić rekompensatę za zniszczone automaty do gier hazardowych.

Prokuratura Rejonowa w Lubaniu prowadzi śledztwo przeciwko Grzegorzowi W., podejrzanemu o to, że w dniu 14 października 2017 roku w miejscowości Olszyna i w lesie w pobliżu miejscowości Krzewie Małe i Grodnica w powiecie lubańskim, grożąc pozbawieniem życia, posługując się nożem, kijem bejsbolowym oraz przedmiotem o wyglądzie broni palnej, a także zadając pokrzywdzonemu szereg uderzeń po głowie i całym ciele, usiłował doprowadzić go do przekazania mu pieniędzy w kwocie 40.000 zł, które miały stanowić rekompensatę za zniszczone automaty do gier hazardowych.

Sprawca nie osiągnął swojego celu z uwagi na ucieczkę pokrzywdzonego, jednakże w wyniku zadanych uderzeń, spowodował u niego obrażenia ciała między innymi w postaci dwustronnego złamania żuchwy z przemieszczeniem, skutkujące naruszeniem czynności jego ciała na okres powyżej dni 7.

Ponadto, tego samego dnia, podejrzany groził pokrzywdzonemu pozbawieniem życia, w przypadku zgłoszenia na Policję o popełnionym na jego szkodę wymuszeniu rozbójniczym i uszkodzeniu ciała.

Niedługo po zdarzeniu, podejrzany został zatrzymany i doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Lubaniu, gdzie ogłoszono mu zarzuty popełnienia przestępstw z art. 13 § 1 kk w zw. z art. 282 kk i art. 157 § 1 kk w zw. z art. 11 § 2 kk oraz z art. 245 kk.

Po przeprowadzeniu czynności procesowych z podejrzanym, Prokurator Rejonowy w Lubaniu skierował do Sądu Rejonowego w Lubaniu wniosek o zastosowanie wobec Grzegorza W. tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy od dnia zatrzymania.

Postanowieniem z dnia 23 października 2017 roku, Sąd Rejonowy w Lubaniu uwzględnił wniosek prokuratora, jednak z zastrzeżeniem, że tymczasowe aresztowanie ulegnie zmianie na poręczenie majątkowe z chwilą wpłacenia przez podejrzanego kwoty 30.000 zł.

Prokurator Rejonowy w Lubaniu nie zgodził się z decyzją Sądu i zapowiedział złożenie zażalenia w tej sprawie.

Za zarzucone podejrzanemu przestępstwo z art. 13 § 1 kk w zw. z art. 282 kk i art. 157 § 1 kk w zw. z art. 11 § 2 kk grozi mu kara pozbawienia wolności w wymiarze od roku do dziesięciu lat. Czyn z art. 245 kk, polegający na bezprawnym wywieraniu wpływu na świadka, zagrożony jest natomiast karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Autor: red./Rzecznik Prasowy Prokurator Tomasz Czułowski
comments powered by Disqus