Wtorek, 20 marca 2018r.

Imieniny: Klaudii, Eufemii, Maurycego

Strona główna / 997 / Surowe kary za blokowanie numerów alarmowych

Surowe kary za blokowanie numerów alarmowych

Surowe kary za blokowanie numerów alarmowych

Kary aresztu, ograniczenia wolności lub do 1,5 tys. zł grzywny za umyślnie i nieuzasadnione blokowanie telefonicznych numerów alarmowych, zwłaszcza 112, 997, 998 i 999 - przewiduje nowelizacja Kodeksu wykroczeń, która weszła w życie 19 listopada 2017 roku.

Zgorzeleccy Policjanci przypominają, że od 19 listopada 2017 roku obowiązują znowelizowane przepisy kodeksu wykroczeń. Zgodnie z nowo obowiązującymi przepisami artykuł 66 kodeksu wykroczeń brzmi:

Kto:

1) chcąc wywołać niepotrzebną czynność, fałszywą informacją lub w inny sposób wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia,
2) umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, blokuje telefoniczny numer alarmowy, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkowego — podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł.

Z uzasadnienia ustawy wynika, że celem nowelizacji jest zapewnienie społeczeństwu łatwiejszego i skuteczniejszego dostępu do telefonicznych numerów alarmowych – 112, 984 (pogotowie rzeczne), 985 (ratownictwo morskie i górskie), 986 (straż miejska), 997, 998, 999, poprzez wprowadzenie wyraźnego zakazu bezzasadnego blokowania tych numerów.

Numery alarmowe zostały stworzone z myślą o niesieniu pomocy. Pamiętajmy, gdy zagrożone jest życie człowieka, liczy się każda sekunda! Nie marnujmy jej na żarty i fałszywe zgłoszenia. Korzystajmy z nich mądrze i rozważnie.

Autor: sierż. szt. Mariola Kowalska
comments powered by Disqus