Niedziela, 20 maja 2018r.

Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Aleksandra

Strona główna / 997 / Uważaj co kupujesz - by nie stać się przestępcą!

Uważaj co kupujesz - by nie stać się przestępcą!

Uważaj co kupujesz - by nie stać się przestępcą!

Lwówecka policja zwraca uwagę na dość częsty problem. Chęć zakupu po tzw. atrakcyjnej cenie powoduje zignorowanie myśli, że przedmiot może pochodzić z kradzieży lub tłumaczymy się przed sobą - to nie ja ukradłem, więc nic mi nie grozi. I tu jesteśmy w błędzie!

Często policjanci prowadząc czynności związane z kradzieżami i włamaniami docierają do osoby, która taką rzecz kupiła i wtedy zaczyna się problem kończący się sprawą w sądzie.

Dlatego w przypadku zakupu rzeczy po atrakcyjnej cenie należy dążyć do sporządzenia umowy zakupu, zapisać dane osoby sprzedającej, poprosić osobę sprzedającą, aby przekazała wraz z rzeczą paragon za zakup sprzedawanej rzeczy i upewnić się czy rzecz nie pochodzi z kradzieży. Wystarczy sprawdzić choć media społecznościowe, aby dowiedzieć się co w ostatnim czasie zostało skradzione w naszej okolicy.

Zachowania, które stanowią przestępstwo paserstwa:

Nabycie – najpowszechniejszym przykładem nabycia jest zakup rzeczy pochodzącej z czynu zabronionego.

Pomoc do zbycia rzeczy – jest to jakiekolwiek zachowanie, które ułatwia zbycie rzeczy, np. jej sprzedaż. W praktyce polega to na pośrednictwie między zbywcą a nabywcą, znalezieniu nabywcy czy też dostarczeniu rzeczy do miejsca transakcji.

Przyjęcie rzeczy – oznacza przejęcie przez pasera władztwa nad rzeczą na podstawie porozumienia z posiadaczem rzeczy, jednakże jest to przejęcie nietrwałe. Może tu chodzić o użyczenie, przechowanie, przerobienie, dalsze przekazanie osobie trzeciej. Co istotne z przyjęciem rzeczy mamy do czynienia również wtedy, gdy rzecz zostanie złożona w mieszkaniu pasera, nawet jeśli nie zostanie oddana do jego rąk.

Pomoc do ukrycia rzeczy – jest to każda czynność, która zmierza do ukrycia rzeczy lub ma na celu ułatwienie jej ukrycia. W praktyce można wskazać następujące przykłady: umieszczenie rzeczy w kryjówce, dostarczenie środka transportu, przewożenie rzeczy, pośredniczenie w jej ukryciu, stanie na czatach itp.

Autor: asp.szt. Mateusz Królak / red.
comments powered by Disqus