Czwartek, 19 lipca 2018r.

Imieniny: Wincentego, Wodzisława, Marcina

Strona główna / 997 / Protest policjantów również w Lubaniu

Aktualizacja.

Protest policjantów również w Lubaniu

Protest policjantów również w Lubaniu

Foto: eLuban.pl

Od wtorku, 10 lipca policjanci w całej Polsce, w tym również w Lubaniu zaostrzyli protest i zamiast mandatów dają pouczenia. Mundurowi domagają się poprawy warunków pracy, wzrostu pensji i zmian w systemie emerytalnym.

Za podjęciem akcji protestacyjnej opowiedzieli się przedstawiciele wszystkich zarządów wojewódzkich związku policjantów. W akcji protestacyjnej biorą udział także policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Lubaniu, co potwierdza nam Robert Hamuda, wiceprzewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZP i wyjaśnia, że mundurowi nie mogą strajkować, ale mogą protestować.

Protest policjantów rozpoczął się pod koniec czerwca br. Początkowo polegał na oflagowaniu budynków i radiowozów. Od 10 lipca policjanci zaostrzyli formę protestu i teraz podejmując interwencję wobec sprawców wykroczeń, korzystają z możliwości wynikających z art. 41 kodeksu wykroczeń i wobec ich sprawców stosują, w możliwie jak najszerszym zakresie, środek oddziaływania wychowawczego w postaci pouczenia. Oznacza to, że za wszystkie drobniejsze wykroczenia czeka nas pouczenie. Robert Hamuda tłumaczy, iż nie będzie dotyczyło to poważniejszych wykroczeń, jak na przykład piratów drogowych, którzy w terenie zabudowanym znacznie przekraczają prędkość.

Ta forma protestu ma trwać do końca miesiąca. Jeżeli rząd nie zareaguje na żądania mundurowych, ci przystąpią do tzw. „strajku włoskiego”, czyli będą prowadzili bardzo drobiazgowe i powolne kontrole, a we wrześniu planują manifestację. W międzyczasie protestujący nie wykluczają udziału w „akcji krwiodawstwa”, co związane jest z dniem wolnym w pracy.

Policjanci domagają się podwyżki w 2019 r. o 650 zł i 500 zł w 2020 r., odmrożenia waloryzacji uposażeń. Wprowadzenia 100% odpłatności za nadgodziny. Wprowadzenia pełnopłatnych zwolnień lekarskich za 30 dni w roku oraz powrotu do dawnego systemu emerytalnego, w tym niezwłocznej zmiany art. 15a ustawy emerytalnej.

Związki Zawodowe przypominają, iż tylko na Dolnym Śląsku jest 600 wakatów, a w kraju jest ich 6 tysięcy. Podobnie jest w powiecie lubańskim, gdzie jak nieoficjalnie ustaliliśmy, nieobsadzonych jest około 30 stanowisk. Zdaniem związków poprawa sytuacji finansowej i emerytalnej mundurowych ma to zmienić.

Protest policjantów uderza też po kieszeni skarb państwa. Jak podaje portal money.pl każdego dnia protestu do budżetu państwa wpływa około 2 mln zł mniej niż zaplanowano. 

Aktualizacja

KPP w Lubaniu nie zgadza się z naszym twierdzeniem, iż jest tam około 30 wakatów. W związku z tym asp. Magdalena Juźwicka, oficer prasowy przesłała nam komunikat w tej sprawie:

Komenda Powiatowa Policji w Lubaniu w chwili obecnej dysponuje 14 wakatami, a nie 30 jak napisano w artykule „Protest policjantów również w Lubaniu”.

Jednocześnie dodaję, iż przez cały rok w województwie dolnośląskim, a także w Komendzie Powiatowej Policji w Lubaniu trwa nabór do pracy w Policji.

Autor: lwowecki.info/red.
comments powered by Disqus