Piątek, 20 kwietnia 2018r.

Imieniny: Czesława, Agnieszki, Mariana

Strona główna / 998 / Dziś Dzień Strażaka

Dziś Dzień Strażaka

Dziś Dzień Strażaka

Tyle samo powrotów ile wyjazdów- to treść standardowych życzeń składanych zwykle strażakom, już te słowa pokazują, że to trudna i niebezpieczna służba. Obserwując pracę druhów z bliska widzimy poświęcenie i determinację podczas akcji ratujących życie i mienie. Dlatego też w Dniu Strażaka składamy serdeczne życzenia zdrowia, szczęścia, wytrwałości i bezpiecznych powrotów. Życzenia kierujemy do druhów ochotników jak i tych ,którzy pełnią tę służbę zawodowo.

Dzień Strażaka przypada w dniu św. Floriana, patrona wszystkich strażaków. Święty stał się ich orędownikiem po pożarze na krakowskim Kleparzu w 1528 roku, gdzie znajdowały się jego relikwie. Ogień zajął wówczas okoliczne budynki, ocalając w znacznej mierze kościół św. Floriana. Od tego czasu męczennik jest patronem walki z pożarami.

W 2016 roku jednostki PSP interweniowały w całym kraju łącznie 446 760 razy. Gasiły 126 204 pożary i uczestniczyły w 288 390 interwencjach związanych z miejscowymi zagrożeniami takimi jak wypadki drogowe, wichury, opady deszczu, itp.

W Państwowej Straży Pożarnej pełni służbę 29 851 strażaków. Natomiast ochotniczych straży pożarnych w całej Polsce zarejestrowanych jest 15 785 jednostek, co przekłada się na ponad 600 tys. ochotników.

Autor: red./jma
comments powered by Disqus