Sobota, 21 kwietnia 2018r.

Imieniny: Anzelma, Bartosza, Feliksa

Strona główna / 998 / Czad zbiera śmiertelne żniwo?

Szyszkowa

Czad zbiera śmiertelne żniwo?

Czad zbiera śmiertelne żniwo?

Foto: eLuban.pl

Dziś w godzinach porannych w jednym z domów w miejscowości Szyszkowa znaleziono ciało starszego mężczyzny. Według strażaków najbardziej prawdopodobną przyczyną śmierci było zaczadzenie. Policja jak na razie nie potwierdza tej informacji.

Sezon grzewczy daje się we znaki. Minionej doby lubańscy strażacy odnotowali dwa pożary sadzy w kominach i jeden zgon najprawdopodobniej spowodowany zatruciem tlenkiem węgla. Śmiertelna ofiara to ponad 80-letni mieszkaniec Szyszkowej.

Dziś w godzinach rannych pracownik socjalny poinformował nas, że nie może dostać się do swojego podopiecznego – wyjaśnia nam asp. Magdalena Juźwicka z KPP w Lubaniu. - Przez okno było widać, że mężczyzna siedzi w fotelu, jednak nie daje znaków życia. Na miejsce zostało wezwane pogotowie i straż pożarna, aby wejść do środka i udzielić mężczyźnie pomocy. O żadnym czadzie nie mamy informacji – usłyszeliśmy.

Jednak strażacy jako prawdopodobną przyczynę zgonu podali zaczadzenie. – Z informacji jakie otrzymałem od dowódcy, który był na miejscu, wynika że na miejscu czujniki wykazały niewielką obecność tlenku węgla. My informujemy o naszych przypuszczeniach, jednak to dopiero sekcja zwłok potwierdzi faktyczną przyczynę zgonu – mówi st. kpt. Mariusz Kadłubowski z KP PSP w Lubaniu.

Czad powstaje w wyniku niepełnego spalania paliw, gdy do źródła ognia nie jest dostarczona odpowiednia ilość świeżego powietrza. Wystarczą do tego zbyt szczelne okna, zatykane kratki wentylacyjne czy niedrożny komin. O tym ostatnim mówią sąsiedzi nieżyjącego już człowieka. - Mówiłam mu, że komin musi wyczyścić, bo z pieca się tam kopciło, nawet koło domu śmierdziało dymem – usłyszeliśmy od sąsiadki.

Strażacy rok rocznie przypominają o ryzyku śmiertelnego zatrucia czadem, który nazywany jest cichym zabójcą. Nazwa ta pochodzi od tego, że gaz ten jest niewidoczny oraz nie ma smaku ani zapachu. Mimo to tylko w ubiegłym sezonie grzewczym odnotowano w kraju 4685 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, w wyniku których śmierć poniosło 61 a podtruciu uległo 2903 osób.

Autor: red.
comments powered by Disqus