Czwartek, 19 lipca 2018r.

Imieniny: Wincentego, Wodzisława, Marcina

Strona główna / 998 / Pożar lasu w Radogoszczy

Wideo. Dym w lesie zauważyli quadowcy

Pożar lasu w Radogoszczy

Pożar lasu w Radogoszczy

Foto: eLuban.pl

Z niewiadomych jeszcze przyczyn tliło się około 70 m2 ściółki w środku lasu między Radogoszczą a Henrykowem Lubańskim. Dym zauważyła dwójka młodych mężczyzn, jadących przez las quadem i to oni zaalarmowali służby.

Dziś przed 14. dwóch młodych mężczyzn zauważyło w środku kompleksu leśnego dym. Po chwil okazało się, że około 200 m od mało uczęszczanej leśnej drogi tli się około 70 m2 ściółki.

Przy obecnym poziomie wilgotności ściółki tlący się w niej ogień za sprawą kilku podmuchów wiatru może zamienić się w żywioł trudny do opanowania. Dlatego mężczyźni o swoim odkryciu niezwłocznie powiadomili strażaków i doprowadzili zastępy do miejsca, gdzie tliło się zarzewie ognia.

Ze względu na duże zagrożenie pożarem i trudny dojazd na miejsce zdarzenia w gotowość postawiono trzy samoloty pożarnicze Dromader, które były gotowe w każdej chwili wystartować z lotnisk w Lubinie i Wrocławiu.

Na szczęście sytuację zdołano opanować własnymi siłami. Na miejsce zadysponowano siły z PSP w Lubaniu oraz OSP z Pisarzowic i OSP z Leśnej, które jako jedyne było w stanie dojechać swoim Starem 266 na miejsce zdarzenia.

Pożary tego typu są niezwykle trudne do ugaszenia, bowiem ściółka potrafi się żarzyć nawet na głębokość od kilkunastu do kilkudziesięciu centymetrów w głąb.

Całą ściółkę trzeba przerzucić prądem wody, trzeba w nią wlać klika tysięcy litrów żeby to dogasić. Bo pali się tu nawet na głębokości półtorej sztycha szpadla – usłyszeliśmy od st. kpt Mariusza Kadłubowskiego, oficera prasowego PSP w Lubaniu.

W chwili obecnej strażacy dogaszają ogień, akcja może potrwać jeszcze kilka godzin.

Autor: red.
comments powered by Disqus