Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 29 listopada 2024 07:51
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Policjanci, strażacy, ratownicy medyczni - oni też mają swoje prawa

„Służymy dla Ciebie, mamy swoje prawa!” - to nowa kampania informacyjna funkcjonariuszy policji, strażaków i ratowników medycznych. Niestety, chociaż starają się nieść pomoc najlepiej jak potrafią, często spotykają się z agresją fizyczną i słowną ze strony obywateli. Oni również mają swoje sprawa, a łamanie ich, może się skończyć w sądzie dla agresora.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Często, kiedy funkcjonariusze publiczni ratują, inni bezprawnie ich atakują. Z myślą o zwiększeniu świadomości obywateli w zakresie ochrony prawnej przysługującej funkcjonariuszom publicznym podczas wykonywania obowiązków służbowych został przygotowany sport „Służymy dla Ciebie, mamy swoje prawa!”. Ma on uświadomić obywatelom jakie konsekwencje może nieść ze sobą agresywne zachowanie w stosunku do policjantów, strażaków i ratowników medycznych. Nie dość, że ich praca jest wymagająca i bardzo stresują, często spotykają się z niechęcią, złością, obelgami i atakiem fizycznym ze strony samych poszkodowanych lub osób postronnych. Również w mediach społecznościowych. 

Z czym muszą się mierzyć funkcjonariusze publiczni? 

 

Naruszenie nietykalności funkcjonariusza - oznacza takie działanie, które oddziałuje na jego cielesność np.: uderzenie, popchnięcie, kopnięcie, targanie za włosy, szarpanie itp. Naruszenie nietykalności nie musi wywołać żadnego skutku w postaci obrażeń ciała czy innych dolegliwości. Istotne jest to, że naruszenie musi mieć miejsce podczas lub w związku z czynnościami służbowymi. Nie popełnia się przestępstwa naruszenia nietykalności funkcjonariusza jeżeli do naruszenia nietykalności doszło poza jego godzinami pracy i bez żadnego z nią związku.

Znieważenie funkcjonariusza odnosi się do jego psychiki. Przez znieważenie rozumie się wypowiadanie słów, pokazywanie gestów, które wyrażają pogardę dla innej osoby i mają ją poniżyć, naruszyć jej cześć i godność.

Czynna napaść na funkcjonariusza jest działaniem podjętym przez sprawcę wspólnie i w porozumieniu z inną osobą. Jedna osoba z nikim niewspółdziałająca nie może popełnić tego przestępstwa. Istotne jest również to, że aby mówić o czynnej napaści musi ona zostać z użyciem broni palnej, noża bądź innych równie niebezpiecznych przedmiotów.

 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

as 01.12.2019 05:31
o czym ty pieprzysz grafomanie,społeczeństwo coraz bardziej ma w pogardzie pseudo-policję która jako formacja systemowa jest wrogiem każdego obywatela.

Js 01.12.2019 08:51
Bo jak napisał ktoś w artykule o pijanym 24latku co spowodował wypadek - dla nich to jest już praca, nie służba. Przyjść od*** swoje i do rodziny

hart 28.11.2019 16:40
Wilhelm Tell chyba żartujesz , skoro kancelaria sejmy nie wykonuje wyroku sadowego , skoro przydent nie przyjął ślubowania od prawidłowo wybranych sedziów TK to wytłumacz mi dlaczego ja jako szary obywatel mam podporzadkowywać sie przepsom takiego prawa . mogę sie powołać na ten sam przepis co prezydent i sejm.

WilhelmTell 28.11.2019 21:44
Nie możesz bo Ty jesteś prawy obywatel a przynajmniej takim powinieneś być i powinieneś stosować się do prawa - gdyby wszyscy myśleli i czynili tak jak Ty to dojdzie do anarchii. Ci którzy teraz popisują się publicznie przed gawiedzią łamaniem prawa staną przed trybunałem - inni przed prokuratorem i sądem. Czas anarchii i łamania Konstytucji się skończy.

Anka 28.11.2019 14:43
Straż. Pożarna to się naraża i jest od wszystkiego ale policja ?! może w dużych miastach ale zaznaczam w dużych ! A tak to udają że pracują !

Uważny 28.11.2019 13:08
"został przygotowany sport „Służymy dla Ciebie, mamy swoje prawa!” - jakaś nowa dyscyplina sportowa?

WilhelmTell 28.11.2019 12:54
Każdy obywatel RP ma bezwzględny obowiązek podporządkować się wszelkim poleceniom prawa czyli władzy jaką reprezentuje w osobie Policjanta. Oczywiście każdy ma tez prawo składać zażalenia (skargi) na stróżów prawa - ale najpierw ma obowiązek bez dyskusji polecenie wykonać. Jak każe się położyć na ziemie - to padł na glebę, jak każe podnieść ręce i położyć na dachu samochodu podczas kontroli to należy tak wykonać. Jak nie każe wysiadać - to siedzieć, jak każe wysiąść i otworzyć bagażnik - to wysiąść i bez zbędnej dyskusji wykonać. Jasne? Wreszcie otrzymali wszelkie niezbędne uprawnienia - tak jakie mają inne Policje świata.

Bulba 28.11.2019 15:26
... anie tylko przeprowadzać po pasach dzieci i staruszki.

Ola 28.11.2019 18:02
Przecież Policja Lubańska się tylko do tego nadaje. Co oni robią innego pożytecznego ? Żeby z kierowcami nagminnie łamiącymi przepisy zrobić porządek to musi przyjeżdżać Zgorzelec (wtedy lecą prawka). Żeby wyłapać ćpunów i pijanych to Legnica zatrzymująca wszędzie bez wyjątków kierowców. (Bo nie mają tutaj swoich znajomych). Żenada

Bulba 28.11.2019 21:49
Jaką rząd chce mieć Policję taką ma. Milicja Obywatelska była "skorumpowana" z partią - "bijącym sercem narodu" - ale nie korumpowała się ze światem przestępczym. Dopiero czasy transformacji wyzwoliły takie zjawiska - odeszli niesłuszni ale "prawi" - władza wymieniła na "słusznych" ale skorumpowanych a przy tym nieudaczników. To też efekt selekcji negatywnej ....

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
manukultura
Jarmark Radogoszcz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama