Często, kiedy funkcjonariusze publiczni ratują, inni bezprawnie ich atakują. Z myślą o zwiększeniu świadomości obywateli w zakresie ochrony prawnej przysługującej funkcjonariuszom publicznym podczas wykonywania obowiązków służbowych został przygotowany sport „Służymy dla Ciebie, mamy swoje prawa!”. Ma on uświadomić obywatelom jakie konsekwencje może nieść ze sobą agresywne zachowanie w stosunku do policjantów, strażaków i ratowników medycznych. Nie dość, że ich praca jest wymagająca i bardzo stresują, często spotykają się z niechęcią, złością, obelgami i atakiem fizycznym ze strony samych poszkodowanych lub osób postronnych. Również w mediach społecznościowych.
Z czym muszą się mierzyć funkcjonariusze publiczni?
Naruszenie nietykalności funkcjonariusza - oznacza takie działanie, które oddziałuje na jego cielesność np.: uderzenie, popchnięcie, kopnięcie, targanie za włosy, szarpanie itp. Naruszenie nietykalności nie musi wywołać żadnego skutku w postaci obrażeń ciała czy innych dolegliwości. Istotne jest to, że naruszenie musi mieć miejsce podczas lub w związku z czynnościami służbowymi. Nie popełnia się przestępstwa naruszenia nietykalności funkcjonariusza jeżeli do naruszenia nietykalności doszło poza jego godzinami pracy i bez żadnego z nią związku.
Znieważenie funkcjonariusza odnosi się do jego psychiki. Przez znieważenie rozumie się wypowiadanie słów, pokazywanie gestów, które wyrażają pogardę dla innej osoby i mają ją poniżyć, naruszyć jej cześć i godność.
Czynna napaść na funkcjonariusza jest działaniem podjętym przez sprawcę wspólnie i w porozumieniu z inną osobą. Jedna osoba z nikim niewspółdziałająca nie może popełnić tego przestępstwa. Istotne jest również to, że aby mówić o czynnej napaści musi ona zostać z użyciem broni palnej, noża bądź innych równie niebezpiecznych przedmiotów.
Napisz komentarz
Komentarze