W tym roku do polskiego rządu wpłynął wniosek dotyczący zmiany nazwy powiatu jeleniogórskiego na powiat karkonoski. Lokalni radni we wniosku argumentowali, że działania podejmowane są ze względów identyfikacyjnych i promocyjnych.
W ubiegłym roku zostałam szefem zespołu ds. zmiany nazwy. Przeprowadziliśmy konsultacje społeczne, zapytaliśmy o zdanie poszczególne rady gmin. Większość ludzi i radnych była za, wojewoda również pozytywnie się odniósł do sprawy. Chodzi o budowanie marki Karkonoszy. Chcemy pokazać, że one są najważniejsze. Chcemy mieć na przykład swoje pamiątki, nie zakopiańskie. Idziemy w tym kierunku – mówi Ewa Lijewska-Małachowska, sekretarz powiatu jeszcze jeleniogórskiego, a wkrótce karkonoskiego.
Celem zmiany jest jednoznaczne powiązanie regionu z pasmem Karkonoszy, stanowiącymi jedną z największych atrakcji turystycznych regionu, a nie wyłącznie z miastem Jelenia Góra, które nie wchodzi w skład powiatu, a jest jedynie siedzibą władz powiatu.
W skład powiatu jeleniogórskiego wchodzą:
- miasta: Karpacz, Kowary, Piechowice, Szklarska Poręba
- gminy wiejskie: Janowice Wielkie, Jeżów Sudecki, Mysłakowice, Podgórzyn, Stara Kamienica
Projekt został teraz przekazany do zaopiniowania przez Główny Urząd Statystyczny oraz Państwową Komisję Wyborczą. Projekt został przekazany do zaopiniowania przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego. Wyniki konsultacji zostaną omówione po ich zakończeniu. Cała procedura powinna zakończyć się w 2020 roku i od pierwszego stycznia powinniśmy mieć powiat karkonoski.
Napisz komentarz
Komentarze