W trakcie wczorajszej sesji większość Rady Gminy Lubań wyraziła negatywną opinię o pracy wykonywanej przez Zbigniewa Hercunia, Wójta Gminy Lubań. Zaskoczeniem nie było, że głosami 8 do 7 rada nie udzieliła zarówno wotum zaufania jak i absolutorium z wykonania budżetu za rok 2019.
Opozycyjni radni nie zdecydowali się wziąć udziału w debacie nad raportem o stanie gminy, dlatego uczestnicy sesji nie dowiedzieli się czym kierowało się 8 radnych głosujących za nieudzieleniem wójtowi wotum zaufania. W komentarzu do wczorajszej sesji odniósł się do tej sytuacji Zbigniew Hercuń.
Co do wczorajszego przebiegu sesji musimy pamiętać o tym, że największy kredyt zaufania dali mi mieszkańcy, którzy wybrali mnie na wójta na trzecią kadencję doceniając to co zrobiłem dla nich i dla gminy. Dlatego nie przejmuję się tym co zrobili radni skupieni wokół radnego Andrzeja Usyka. Niestety będzie to miało przełożenie i podłoże do dalszej współpracy między radą gminy a wójtem oraz moimi współpracownikami, którzy poczuli się tym skrzywdzeni. Dziękuję wszystkim urzędnikom, którzy wykonali ogrom pracy zarówno w wykonywaniu zadań i przygotowaniu Raportu o stanie gminy na 2019 rok. Ja wykonałem ustawowy obowiązek i niepodjęcie dyskusji na sesji ze strony opozycji świadczy o braku argumentów do podjęcia takiej decyzji. - usłyszeliśmy dziś od wójta.
Nieco więcej o zarzutach opozycji wobec pracy wójta, udało się dowiedzieć z odczytanej przez Małgorzatę Jańczak opinii komisji rewizyjnej dotyczącej nieudzielenia absolutorium z wykonania budżetu za rok 2019.
Mimo że Regionalna Izba Obrachunkowa we Wrocławiu wydała pozytywną opinię o przedłożonym przez Wójta Gminy Lubań sprawozdaniu z wykonania budżetu gminy Lubań za 2019 rok, Komisja Rewizyjna Rady Gminy Lubań złożyła wniosek o nieudzielenie Zbigniewowi Hercuniowi absolutorium z wykonania budżetu i poparła to ośmioma zarzutami. Uchwałą Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu cztery z zarzutów uznano za niezasadne. Jednocześnie RIO wydała opinię pozytywną z zastrzeżeniami, do wniosku Komisji Rewizyjna Rady Gminy Lubań w sprawie nieudzielenia absolutorium wójtowi.
Zarzuty, które w oczach składu orzekającego znajdują potwierdzenie dotyczyły:
- udzielenia dotacji w kwocie 30 tys. zł na prace konserwatorskie przy kościele pw. Macierzyństwa NMP w Pisarzowicach. Nieprawidłowości dotyczą nieprzedłożenia Radzie Gminy wykazu wnioskodawców oraz uzasadnienia planowanych oraz przeprowadzonych prac konserwatorskich.
- nieprawidłowości przy realizacji zadania „Budowa sali gimnastycznej pełnowymiarowej murowanej wraz z 3 klasami szkolnymi – etap I dokumentacja”. Nieprawidłowości dotyczą dokumentacji projektowej i dofinansowania, które nie uwzględniają budowy 3 sal lekcyjnych.
- Przyznania i wypłaty dodatku specjalnego dla skarbnika (11 565 zł) i p/o kierownika referatu IRiŚ (1200 zł) w 2019 r.
- opóźnienia w zamieszczeniu ogłoszenia o udzielenie zamówienia publicznego na zadanie „Obsługa Geodezyjna Gminy Lubań”.
Do odczytanej w trakcie sesji opinii Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Lubań odniósł się radny Kazimierz Cwynar, przypominając, że w ubiegłym roku uchwały absolutoryjnej nie podjęto, a radni przeciwni wójtowi nie uzasadnili swojego wniosku o nieudzielenie absolutorium, gdyż jak stwierdzili nie muszą.
Komisja Rewizyjna wymęczyła uzasadnienie, nawet długie, ale pomimo usilnych starań nie znalazła niczego istotnego, co by naprawdę uzasadniało nieudzielenie absolutorium. Żaden wniosek do prokuratury o jakże liczne nieprawidłowości i poważne afery nie znalazł potwierdzenia i doniesienia zostały umorzone. (…) Przegłosowanie przez obecną większość wniosku o nieudzielenie absolutorium za 2019 rok nie znajduje merytorycznego uzasadnienia, jest jedynie kontynuacją wojny wypowiedzianej Panu wójtowi po zdecydowanych wygranych wyborach na obecną kadencję. Dowodzą tego fakty nieustającego atakowania wójta przez obecną większość z przewodniczącą rady gminy na czele. - przekonywał radny Cwynar rekomendując jednocześnie udzielenie absolutorium za 2019 rok.
Co było do przewidzenia odczytane z kartki oświadczenie nikogo nie przekonało i tym razem głosami 8 do 7 radni zdecydowali o nieudzieleniu absolutorium wójtowi za wykonanie budżetu w roku 2019.
Dwukrotne nieudzielenie wotum zaufania Zbigniewowi Hercuniowi jako wójtowi Gminy Lubań otworzyło przed Radą Gminy Lubań możliwość uruchomienia procedury rozpisania referendum o odwołanie wójta gminy. Dopytywana dziś o to Teresa Trefler, Przewodnicząca Rady Gminy Lubań odpowiedziała jedynie, że na decyzję czy referendum zostanie rozpisane jeszcze trzeba poczekać.
Obecnie nagranie z XXIX Sesji Rady Gminy Lubań jest niedostępne, jak się dowiadujemy ma być dostępne w ciągu najbliższych kilku dni. W załącznikach do pobrania dokumenty, na których opieraliśmy się przygotowując materiał.
Aktualizacja
Po 22., już po publikacji powyższego tekstu w mediach społecznościowych ukazało się stanowisko opozycyjnych wobec wójta radnych wyjaśniające przyczyny nieudzielenia wotum zaufania i absolutorium. Jako że nie wszyscy korzystają z mediów społecznościowych pozwalamy sobie powielić ten tekst tutaj. Wartym uwagi jest fakt, że większość zarzutów stawianych odnośnie wotum zaufania dotyczy 2020 roku, natomiast wotum zaufania udzielane jest na podstawie i po dyskusji nad raportem o stanie gminy za rok 2019. Aby rozwiać wątpliwości dodamy, że dokumenty, które dodane jako załącznik do tego tekstu pochodzą ze strony - Rada Gminy w Lubaniu Portal Mieszkańca.
3 x NIE. WÓJT NIE OTRZYMAŁ ABSOLUTORIUM
25 sierpnia 2020 roku odbyła się najważniejsza sesja w roku. Sesja podczas, której radni rozpatrują przedłożony przez Wójta raport o stanie gminy, sprawozdanie z wykonania budżetu za rok 2019 oraz udzielają absolutorium. Wczorajsza sesja odbyła się po raz pierwszy w systemie stacjonarno-korespondencyjnym, co umożliwiło udział w sesji wszystkim radnym.
Zgodnie z porządkiem obrad jako pierwszy radni rozpatrzyli raport o stanie gminy. W wyniku głosowania 8 głosami „przeciw” przy 7 głosach „za” i brakiem głosów „wstrzymujących się” nie udzielono wójtowi wotum zaufania. Każdy z mieszkańców może zadać pytanie dlaczego? Dlatego, że my jako mieszkańcy nie jesteśmy zabezpieczeni np. przed brakiem wody pitnej. Odczuliśmy to bardzo mocno podczas ostatnich miesięcy letnich. Brakowało wody w Pisarzowicach, Henrykowie Uniegoszczy. Mieszkańcy Kościelnika, Kościelników Dolnych i Jałowca mieli podaną wodę z Miasta Lubań. Na chwilę obecną podczas dużej awarii gmina nie jest w stanie dowieść mieszkańcom wody zdatnej do spożycia, ponieważ nie posiada cystern z atestem PZH. Ostatnio mieszkańcy nie mieli wody przez 2-3 dni i nie otrzymali od gminy kropli wody. Zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom, to nie tylko OSP. Nie wiemy czy Państwo wiecie, że na chwilę obecną wyniku awarii sieci energetycznej na stacji uzdatniania wody w Pisarzowicach pozostajemy wszyscy bez wody. Może należałoby o tym pomyśleć, zwłaszcza że sieć wodociągowa jest rozbudowywana, a liczba odbiorców się ciągle zwiększa.
Druga sprawa to nasze szkoły i koszty ich utrzymania. Z budżetu gminy dokładamy co roku ponad 1,5 mln złotych do utrzymania szkoły w Radogoszczy. Uczęszcza do niej garstka dzieci. Potwierdził to zewnętrzny audyt na początku bieżącego roku. Nie można jako Wójt, udawać że nie ma problemu, tylko dlatego że w kampanii wyborczej obiecało się nie zmieniać sieci szkół. W naszej ocenie należałoby poważnie zacząć rozmawiać nad rozwiązaniem problemu, tym bardziej, że audytor zewnętrzny wskazał, iż sytuacja ta może doprowadzić do likwidacji innej dobrze funkcjonującej szkoły (Pisarzowice, Kościelnik, Radostów).
Kolejnym punktem było rozpatrzenie sprawozdania z wykonania budżetu za rok 2019. Do wykonania budżetu za ubiegły rok miała bardzo wiele zastrzeżeń Komisja Rewizyjna, co dokładnie wskazała we wniosku o nieudzielenie Wójtowi absolutorium. Między innymi zastrzeżenia były do udzielonej dotacji dla Parafii w Pisarzowicach (30.000 zł), LZS Łazek Pisarzowice (100.000 zł), przyznawanie pracownikom UG dodatków specjalnych nie zgodnie z przepisami prawa, naruszenia z zakresu zamówień publicznych, co potwierdziła kontrola RIO (warto zapoznać się z protokołem kontroli), zapłatę odszkodowania za niezagospodarowanie działek w Radostowie Średnim, itp.
Wójt oraz radni go popierający próbują udawadniać, że nasze działanie jest nie poparte argumentami a działamy wyłącznie z uwagi na chęć zemsty. Nic bardziej mylnego, co widać podczas każdej sesji i podejmowanych przez nas decyzji. Wniosek Komisji Rewizyjnej o nieudzielenie wójtowi absolutorium został pozytywnie oceniony przez organ nadzoru-Regionalną Izbę Obrachunkową. Jeżeli przedstawione przez komisję nieprawidłowości były nie poparte faktami, wniosek oceniono by negatywnie. Podkreślić należy, iż w roku ubiegłym było podobnie. RIO również pozytywnie oceniło wniosek o nieudzielenie absolutorium wójtowi. W związku z tym, trudno wskazywać, iż niezależny organ również zieje nienawiścią do wójta. Skład Orzekający RIO ocenia wniosek obiektywnie i na podstawie przedstawionych dokumentów. Te jak widać są nie korzystne dla Wójta. Drugi rok z rzędu.
Tym samym w wyniku głosowania 8 głosami „przeciw” , przy 7 głosach „za” i brakiem głosów „wstrzymujących się” negatywnie rozpatrzono sprawozdanie z wykonania budżetu za rok 2019 oraz nie udzielono wójtowi gminy absolutorium.
Niestety nie jesteśmy w stanie podlinkować strony BIP gminy Lubań umożliwiając zapoznanie się z wnioskiem Komisji Rewizyjnej oraz opinią RIO, ponieważ nie zostało to udostępnione. Można się tylko domyślać tylko dlaczego. Nagrania z sesji również nie udostępniono, bo nie ma się czym chwalić.
Nie przedłużając po krótce wyjaśniliśmy wczoraj podjętą decyzję. Wkrótce szczegółowo opiszemy stwierdzone, przez Komisję Rewizyjną nieprawidłowości ze strony Wójta.
Napisz komentarz
Komentarze