Organizatorzy wydarzenia informują, że odbędzie się ono 30 sierpnia 2020 (niedziela) o godzinie 12:00 na trójstyku granic Polski, Czech i Niemiec.
Zgromadzenie w Polsce otworzy prezes Fundacji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE" Tomasz Waśniewski. Następnie krótkie przemowy wygłoszą:
- Europosłanka Anna Cavazzini
- Kerstin Doerenbruch z Greenpeace Germany
- Milan Starec mieszkaniec Uhelnej, miejscowości najbardziej dotkniętej brakiem wody z powodu działalności odkrywki Turów
- Martin Puta marszałek regionu Libereckiego
- Małgorzata Tracz posłanka na Sejm RP
- Kuba Gogolewski z Fundacji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE"
Po wystąpieniach planowany jest łańcuch ludzki, a następnie (około godziny 15.00) odbędzie się spływ kajakowy Nysą Łużycką – przepłyniemy wzdłuż kopalni odkrywkowej oraz elektrowni Turów i zakończymy w Hirschfelde.
Położona na cienkim pasie polskiej ziemi graniczącej z czeskim regionem Liberec i niemieckim landem Saksonia, odkrywkowa kopalnia węgla brunatnego Turów wysusza zasoby wodne naszych sąsiadów. Mieszkańców regionu libereckiego odkrywka pozbawia dostępu do wody pitnej. Ma także wpływ na zasoby wód podziemnych niemieckiej Żytawy. Wydobycie i spalanie węgla brunatnego w okolicy kompleksu Turów wywiera długotrwały, szkodliwy wpływ na teren Czech, Niemiec i Polski. Obszar pogranicza, z powodu wysokiego poziomu zanieczyszczenia środowiska, nazywany jest w Czechach „Czarnym Trójkątem”. Największe szkody ponoszą zasoby wodne, które są także najbardziej zagrożonym elementem środowiska w związku ze zmianami klimatu - informują o powodach protestu organizatorzy.
Tymczasem lokalna telewizja TVT ze Zgorzelca opublikowała materiał wideo, z miejscowości Uhelna, która rzekomo najbardziej dotknięta jest brakiem wody. Na amatorskim nagraniu udostępnionym przez widza widać, że na wielu posesjach stoją baseny po brzegi wypełnione wodą, a w pobliżu funkcjonuje żwirownia. O tym nikt nie mówi, a za rzekomy brak wody w tej miejscowości odpowiedzialna jest KWB Turów.
Jednocześnie NZZG KWB Turów zachęca wszystkich, którym na sercu leży obrona największego zakładu pracy w regionie, do wzięcia udziału w wydarzeniu.
Każdego komu dobro naszego Zakładu leży na sercu, prosimy o uczestniczenie w tym zgormadzeniu w celu obrony naszych miejsc pracy. Będą koszulki i banery w obronie Turowa. To bardzo ważna sprawa dla Kopalni i społeczności.
Zorganizujmy się... - nawołują związkowcy.
Napisz komentarz
Komentarze