W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną COVID-19 na świecie spowodowaną dynamicznym narastaniem liczby zakażeń i zachorowań wywołanych wirusem SARS-CoV-2 MSZ apeluje o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne.
Podejmując decyzję o wyjeździe, należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych.
Władze niemieckie do soboty wprowadzają nowe restrykcje dla Polaków związane z epidemią koronawirusa.
Jak podaje portal MOney.pl
W czwartek niemiecki Instytut Roberta Kocha uznał Polskę za teren zagrożony, co oznacza, że osoby przekraczające granicę będą musiały poddać się dodatkowym restrykcjom. Nowe obszary ryzyka obowiązywać będą od soboty 24 października, od godz. 12.
Osoby przyjeżdżające do Niemiec z terenów uznanych za zagrożone mają obowiązek podania swojego adresu pobytu miejscowemu urzędowi ds. zdrowia i przedłożenia negatywny wynik testu na koronawirusa.
Test musi być wykonany przynajmniej 48 godzin przed przekroczeniem granicy. Osoby, które nie mają zrobionego testu, muszą się poddać 14-dniowej kwarantannie. Za niepodporządkowanie się temu przepisowi grozi kara do 25 tys. euro.
Szczegółowe informacje na temat kwarantanny i obowiązku testowania dla osób podróżujących z obszarów podwyższonego ryzyka do Niemiec są dostępne na stronie Polska w Niemczech w zakładce „Testy i kwarantanna”.
W całych Niemczech obowiązują nakazy zakrywania ust i nosa w komunikacji zbiorowej, podczas robienia zakupów oraz w wybranych budynkach użyteczności publicznej. W niektórych przypadkach należy dodatkowo zdezynfekować ręce. Informacje są umieszczone przy wejściach do budynków. W większości krajów związkowych przyłbice nie są uznawane za skuteczne zakrycie ust i nosa. Brak zakrycia ust i nosa może wiązać się z nałożeniem mandatu. Ponadto, istnieją ograniczenia nałożone na hotele oraz inne miejsca noclegowe, które nie zezwalają na przyjmowanie gości z obszarów podwyższonego ryzyka podróżujących w celach turystycznych. Na obszarach, gdzie następuje duży wzrost zachorowań, wprowadzane są dodatkowe ograniczenia (np. zamknięcie restauracji, barów i sklepów w godzinach nocnych, obowiązek noszenia maseczek w pieszych strefach śródmiejskich).
Kierowcy podczas prowadzenia pojazdu nie mogą mieć nałożonej maseczki. Twarz kierowcy musi być rozpoznawalna.
Napisz komentarz
Komentarze