Nowe kamery miejskiego monitoringu
Miasto Lubań sukcesywnie rozbudowuje system miejskiego monitoringu o nowe miejsca zgłaszane zarówno przez samorząd jak i mieszkańców.
Kamery wykorzystywane są nie tylko do bieżącego monitorowania zagrożeń, wykrywania przestępstw czy wykroczeń, ale również do nie mniej ważnych działań prewencyjnych. Monitoring umożliwia służbom szybsze reagowanie w trudnych i niebezpiecznych sytuacjach, usuwanie ich skutków i ograniczenie strat.
W tym roku w Lubaniu nastąpi rozbudowa liczącego na ten moment 28 kamer systemu monitoringu miejskiego o dwa nowe punkty. Ich lokalizacja nie jest przypadkowa. Pierwsza z nich będzie w dzielnicy, do której dotychczas monitoring miejski nie sięgał, czyli na Księginkach.
Kamera będzie zainstalowana w rejonie al. Niepodległości, ul. Stawowej oraz ul. Leśnej. Wierzę, że tamtejsi mieszkańcy będą zadowoleni, a poziom bezpieczeństwa bez wątpienia wzrośnie – mówi Michał Łukjaniec, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Lubaniu.
Kolejna lokalizacja to skrzyżowanie ulic Podwale, Zgorzeleckiej i Ratuszowej. Nowy punkt obejmie bieżące monitorowanie parku, a także tamtejszy ruch drogowy.
Dodatkowe kamery monitoringu miejskiego z pewnością będą pomocne w przypadku jakichkolwiek zdarzeń w tych rejonach i pozwolą na sprawniejsze zarządzanie bezpieczeństwem miasta.
Nowa dyrektor w MiPBP w Lubaniu
Konkurs na dyrektora Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Lubaniu został rozstrzygnięty. Z początkiem maja stanowisko objęła Izabela Uśpieńska-Domagała.
Komisja konkursowa w składzie przedstawicieli biblioteki, Stowarzyszenia Siódme Niebo oraz organizatora, czyli Gminy Miejskiej Lubań, pozytywnie oceniła kandydaturę Pani Izabeli i została powołana na dyrektora Miejskiej i Powiatowej Biblioteki w Lubaniu. Bardzo się cieszymy - mówi Mateusz Zajdel, zastępca Burmistrza Miasta Lubań.
Nowa pani dyrektor posiada wieloletnie doświadczenie związane ze „światem książek”. Przez ostatnie 3 lata pracowała w lubańskiej bibliotece jako instruktor powiatowy. Zamierza kontynuować dotychczasowy kierunek działania biblioteki, ale nie boi się zmian i odważnych pomysłów. Jednym z nich jest chęć zmiany lokalizacji biblioteki.
Tutaj nie ukrywajmy jesteśmy na wysokim piętrze. Nasi czytelnicy i użytkownicy mają trudność, żeby się tutaj dostać. To nie jest działanie na 2 następne lata. To jest po prostu temat do przemyślenia i do przeanalizowania, czy takie działania możemy podjąć w Lubaniu – zapowiada Izabela Uśpieńska-Domagała, dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Lubaniu.
Wśród wielu ciekawych planów nowej pani dyrektor pojawia się temat współczesnej wielokulturowości, co ma związek ze zmianami struktury narodowościowej naszego miasta.
Obserwujemy, że coraz więcej osób z Ukrainy czy z byłego terenu Związku Radzieckiego mieszka w Lubaniu. Mamy już ponad kilkadziesiąt dzieci, które uczęszczają do szkół lubańskich i będziemy chcieli te osoby tutaj też zaktywizować. Pragniemy, aby ta wielokulturowość była zaznaczona jako coś ważnego na terenie Lubania – podkreśla Izabela Uśpieńska-Domagała.
Nie tylko wsparcie obcokrajowców, ale chęć aktywizacji wszystkich członków społeczności lubańskiej przyświeca pomysłom pani dyrektor. Marzy o dotarciu do grupy osób aktywnych zawodowo, którym z racji wykonywanej pracy czy opieki nad dziećmi ciężko znaleźć czas dla siebie. Niezmiennie również najmłodsi czytelnicy i seniorzy znajdą interesującą ofertę wśród propozycji biblioteki.
Napisz komentarz
Komentarze