Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
niedziela, 23 lutego 2025 20:12
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna
Reklama

Wyjątkowa wystawa Sióstr Magdalenek od Pokuty

Z okazji obchodów 700-lecia Zakonu Sióstr św. Magdaleny od Pokuty w Lubaniu przybyli goście mogli zobaczyć wyjątkową wystawę.
Wyjątkowa wystawa Sióstr Magdalenek od Pokuty

Autor: eLuban.pl

Wystawa ukazała dzieje klasztoru Sióstr Magdalenek od Pokuty w Lubaniu na przestrzeni 700-lecia istnienia.

Jeśli przyjrzeć się bliżej naszej historii to nasuwa się wniosek, że Magdalenki przetrwały na przekór losowi. A ten, co należy zaakcentować, nie oszczędzał ani miasta, ani też klasztoru. Żadna bowiem lubańska instytucja nie może pochwalić się tym, że widziała i współuczestniczyła we wszystkich ważnych dla Lubania wydarzeniach.

- Klasztor przetrwał 10 wojen i sześć wielkich pożarów, epidemię dżumy, trzykrotną zmianę przynależności państwowej, reformację, czy ogromne problemy wewnętrzne po zakończeniu drugiej wojny światowej. To wszystko uszczuplało zasoby klasztornego skarbca. Ale dzisiaj mimo trudnych momentów w dziejach klasztoru pokazujemy to co wyjątkowego i bezcennego zachowało się z dziedzictwa historycznego - mówiła siostra Iwona Hałamuszka.

O czym opowiada wyjątkowa ekspozycja?

- O duchowej sile Sióstr Magdalenek od Pokuty, które potrafiły przetrwać każdą burzę dziejową w ciągu 700 lat. Opowiada o woli trwania wbrew wszelkim przeciwnościom, o niezłomnym kręgosłupie moralnym, o życiu sióstr dla Boga i innych ludzi ponad podziałami narodowymi, politycznymi i religijnymi. Wreszcie opowiada ona o prostych kobietach, które w wielkim stylu potrafiły przeciwstawiać się przeciwnikom i wrogom, nawet tym w koronie. Wśród wielu ciekawych i cennych eksponatów wystawionych po raz pierwszy do publicznego oglądania uwagę zwracały dokumenty. Pierwszy z nich to przywilej nadany klasztorowi w XVI w przez Władysława II Jagiellończyka. Dokument zachował się zapisany na pergaminie. Jest zredagowany w języku niemieckim. Posiada oryginalną pieczęć królewską. Zarówno pieczęć jak i dokument jest zachowany w bardzo dobrym stanie. Przywilej łączy się później również z pożarem, który wcześniej zniszczył klasztor. Dzięki niemu siostry mogły go później w zasadzie odbudować. Drugi dokument, także bardzo ważny, wydany przez syna Władysława II Jagiellończyka - Ludwika. Dokument potwierdza istniejące przywileje lubańskiego klasztoru. Także zachował się z oryginalną pieczęcią. To co najważniejsze na wystawie to przepięknej urody gotycka monstrancja - dzieło mistrzów złotniczych dawnego Lubania. Ma wysokość 91,5cm, pochodzi z XVI wieku. Bez wątpienia jest najcenniejszym zabytkiem ruchomym klasztoru - opowiadała siostra Iwona Hałamuszka.

W powstanie wystawy bardzo mocno zaangażowali się pracownicy Muzeum Regionalnego w Lubaniu.

- Serdecznie im dziękujemy za oddanie, zaangażowanie i oddany czas. Wystawa zawiera takie eksponaty, których do tej pory nie wystawiałyśmy do publicznego oglądania. Warto podkreślić, że jest to pierwsza wystawa w historii Sióstr Magdalenek od Pokuty, która pokazuje dzieje klasztoru na przestrzeni 700 lat. W historii naszego Klasztoru jak w zwierciadle odbija się niemal cała przeszłość Lubania. To zadziwiające i wręcz nieprawdopodobne, że w granicach naszego miasta jako jedyna lubańska instytucja trwamy od 700 lat - podkreślała siostra Iwona Hałamuszka.

W tej chwili wystawa nie ma stałych godzin ekspozycji. Osoby chcące ją zobaczyć powinny śledzić stronę internetową i media społecznościowe Klasztoru, informacja na temat godzin jej otwarcia powinna się tam wkrótce pojawić.

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

A. 22.06.2021 08:56
Niezależnie od bycia religijnym uważam, że zabytki mają wspaniałe, gratka dla historyków sztuki.

Reklama
Reklama
Szczepienie
wystawa
konkurs
Magdalenki
spotkanie przy kawie
Warsztaty krawieckie
wernisaż
Reklama
Reklama
Reklamawłączenie społeczne
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PapajTreść komentarza: Niech w końcu zaczną karać tych co jeżdżą dużo poniżej co pozwalają znaki to będzie mniej wypadkówData dodania komentarza: 23.02.2025, 17:56Źródło komentarza: Nowe fotoradary w regionie. Gdzie trzeba będzie zdjąć nogę z gazu?Autor komentarza: Leśna babaTreść komentarza: Dworzec za kilkanaście milionów bez linii kolejowej, który za darmo będą użytkować koledzy wiceburmistrza i burmistrza na odpłatne usługi. Ogrody deszczowe za kilkaset tysięcy, które świecą pustkami. Termomodernizacja szkoły za miliony, po której nadal jest w budynku zimno, a jakość wykonania woła o pomstę do nieba. Wyasfaltowana droga przez pola za kilka milionów, po której nie jeździ chyba nikt poza gośćmi do zaprzyjaźnionej agroturystyki. Można tak wymieniać i wymieniać.Data dodania komentarza: 23.02.2025, 17:53Źródło komentarza: Spektakularne przykłady marnotrawstwa publicznych pieniędzy w PolsceAutor komentarza: StefanTreść komentarza: Lubańskie studzięki np. Ul Łużycka droga w miarę i zapadnięte studzieńki .Data dodania komentarza: 23.02.2025, 17:27Źródło komentarza: Spektakularne przykłady marnotrawstwa publicznych pieniędzy w PolsceAutor komentarza: Stańczyk z Lubania.Treść komentarza: Fotoradary wracają do Straży Miejskiej. Straż Miejska to domena samorządu miejskiego. Kropka. Postanowione ustawowo. Bez sarkazmu.Data dodania komentarza: 23.02.2025, 17:06Źródło komentarza: Nowe fotoradary w regionie. Gdzie trzeba będzie zdjąć nogę z gazu?
ReklamaPowiat Lubań
Reklama