Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
niedziela, 27 kwietnia 2025 19:06
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Dolny Śląsk przyjął uchwały antysmogowe

Radni województwa dolnośląskiego podczas dwczorajszej sesji sejmiku przyjęli uchwały antysmogowe. Ponad rok trwały prace nad stworzeniem uchwał dla województwa dolnośląskiego, uzdrowisk i Wrocławia. Nad rozwiązaniami, które poprawią jakość powietrza w naszym regionie, pracował zespół ekspertów powołany przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego. Swoje uwagi mógł złożyć również każdy mieszkaniec podczas konsultacji społecznych.
Dolny Śląsk przyjął uchwały antysmogowe

Dziś Uchwały antysmogowe zostały przyjęte przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego. Uchwały dla uzdrowisk oraz województwa dolnośląskiego zostały przyjęte jednogłośnie. Za przyjęciem uchwały dla Wrocławia było 30 radnych, a trzech wstrzymało się od głosu.

- Dolny Śląsk podjął wielkie wyzwanie walki o czyste powietrze. Po ponad roku prac eksperckich i prowadzonych w całym regionie konsultacjach społecznych przedstawiliśmy konkretny plan walki ze smogiem. Wyeliminujemy najgorsze paliwa węglowe i stopniowo będziemy rezygnować z niskoklasowych instalacji grzewczych. Ważny był dla nas kompromis i wysłuchanie głosów różnych grup społecznych, w tym ekologów i mieszkańców regionu - mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

Jedynie całkowite wyłączenie paliw stałych, w tym węgla, może poprawić stan powietrza w uzdrowiskach i we Wrocławiu na tyle, żeby jakość powietrza mieściła się w dopuszczalnych normach. Zgodnie z nowymi przepisami na Dolnym Śląsku stopniowo będą likwidowane piece na węgiel. Zakaz ich montowania obowiązywałby od lipca 2018 r. Główne założenia wszystkich projektów dotyczą wyeliminowania spalania paliw złej jakości i wyłączenia z obiegu instalacji grzewczych powodujących trującą emisję gazów oraz pyłów do atmosfery, wymianę kotłów i pieców na niskoemisyjne oraz zakaz palenia paliwami stałymi we Wrocławiu i w uzdrowiskach.

- Przyjęte przez Sejmik uchwały antysmogowe, to pierwszy realny krok w walce o to, żebyśmy wszyscy mogli oddychać czystym powietrzem. W skutecznym działaniu niezbędne będzie wsparcie rządowe i samorządowe. Przed nami ważny czas, aby wspólnie walczyć o czystsze powietrze, o lepszą jakość życia - mówi Jerzy Michalak, członek zarządu województwa.

Uchwała umożliwia korzystanie z kominków, pod warunkiem, że spełniają one standardy określone w dyrektywie UE (tzw. dyrektywie ekoprojektu) oraz nie stanowią podstawowego źródła ciepła w lokalu. Możliwe jest wyposażenie instalacji w urządzenie zapewniające redukcję emisji pyłu (elektrofiltry). Zamierzenia są takie, że w ciągu 10 lat z Wrocławia znikną stare piece węglowe, a te najbardziej trujące powinny zostać zlikwidowane do 2024 r.

Nowe przepisy od 1 lipca 2018 r. Wtedy wejdzie w życie zakaz stosowania najgorszej jakości paliw stałych:

• węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla,
• węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu poniżej 3 mm,
• mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem,
• biomasy stałej o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20%.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

akuropieska 02.12.2017 17:27
Miasto nie poczyniło żadnych kroków aby poprawić sytuację. W 2012 zakończyło udział w programie KAWKA wszczętym za poprzedniej władzy, Miasto od zmiany władzy na obecną staneło na laurach . Co zroili poprzednicy pod zarządem p Rowińskiego to co skończyli zero włąsnych inicjatyw jeśli nie licząc człowieka roku wątpliwego ... i patronki miasta to wszytsko co osiągneli czas zmienić zarząd i burmistrza

Herakliusz 04.12.2017 09:20
Trzeba by też podać gawiedzi do wiadomości, że aby uniknąć afery (nie odważyli się podczas sesji rady) z tym "honorowym obywatelem" certyfikat klęczniki wręczyli wielebnemu szamanowi w kościele podczas usakralnionego "magdalenkowania".W swej konsekrowanej bucie, pysze i bezczelności z braku honoru - certyfikat przyjął. Przy każdym nań wejrzeniu będzie mu się czkawką odbijał.

gość 01.12.2017 20:38
Może w końcu Miasto lub Ciepłownia wystąpi o dofinansowanie ze środków unijnych podłączenia ulic, której mieszkańcy wyrażają na to zgodę, do ogrzewania miejskiego. Akurat na mojej ulicy taka zgoda była, ale koszty są na tyle wysokie, że zrezygnowano.

Reklama
Reklama
Zajęcia korekcyjne
rajd rowerowy
Rolki
owd
Wystawa Magdalenki
Szkrab
noc muzeów
LAWA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama