Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 23 stycznia 2025 02:16
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Przerywają ciążę głównie z jednego powodu. Aborcja w Polsce

Ministerstwo Zdrowia przekazało dane dotyczące powodów przerywania ciąży w ubiegłym roku. Gdyby wówczas obowiązywały obecne przepisy, większość z tych zabiegów nie zostałaby wykonana.
Przerywają ciążę głównie z jednego powodu. Aborcja w Polsce

Autor: iStock

1076 zabiegów aborcji

Według danych, jakie resort zdrowia przedstawił Polskiej Agencji Prasowej, w 2020 r. 1076 Polek zdecydowało się na przerwanie ciąży. Najwięcej z nich spowodowało podejrzenie zespołu Downa u rozwijającego się płodu. Tylko dwa zabiegi przeprowadzono, wskazując jako powód doprowadzenie do zapłodnienia w wyniku czynu zabronionego.

Najczęstszym powodem wady płodu

191 przypadków aborcji dotyczyło podejrzenia trisomii 21, czyli potocznie mówiąc zespołu Downa. 182 z nich towarzyszyły wady fizyczne. Kolejnych 181 wskazań do przerwania ciąży dotyczyło wady dwóch lub więcej uszkodzeń układów wewnętrznych organizmu dziecka. 159 przypadków wynikało z wykrycia wad jednego układu lub organu. U 88 matek, które zadecydowały o poddaniu się zabiegowi, wykryto płód z podejrzeniem zespołu Patau (trisomia 13) lub zespół Edwardsa (trisomia 18) z współistniejącymi wadami fizycznymi. Choroby te, podobnie jak zespół Downa, charakteryzują się dodatkowym chromosomem 13. i 18. Tę samą przypadłość, jednak bez wad fizycznych, stwierdzono w badaniu 50 płodów. Pozostałe rozpoznania to m.in. zespół Turnera (który również dotyczy patologii chromosomów) oraz zaburzenia genetyczne.

Nowe przepisy dotyczące aborcji

W styczniu br., zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, w Polsce zakazano wykonywania aborcji w sytuacji, kiedy dziecko obarczone jest nieodwracalnym upośledzeniem lub ciężką chorobą. Jedyne dopuszczalne przypadki wykonania zabiegu to ciąża, do której doszło poprzez dokonanie czynu zabronionego tudzież zagrażająca życiu lub zdrowiu matki. Według danych MZ, gdyby w 2020 r. obowiązywały obecne przepisy, legalnej aborcji poddałyby się jedynie 23 z ponad tysiąca kobiet.

Najwięcej zabiegów na Mazowszu

Jak opisuje PAP w swojej publikacji, najwięcej przypadków przerwania ciąży odnotowano w ciągu ub.r. w województwie mazowieckim, gdzie przeprowadzono 239 aborcji. 147 zabiegów wykonano w województwie pomorskim; 123 w śląskim; 112 w łódzkim; 19 w świętokrzyskim; 12 w lubelskim oraz jeden w podkarpackim.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Babcia Hania 22.08.2021 11:41
W moim wieku (...) seks dla faceta jest zagadka. Nigdy nie wie czy mój wyraz twarzy to oznaka orgazmu czy bólu kręgosłupa.

Pan Herakliusz 22.08.2021 11:22
Każda kobieta ma oprawo decydować... a nie arcybiskup pan Jędraszewski i skundlona z nimi kamaryla reżymowa! Świętobliwie nawiedzeni patentowani durnie z eklezjalnymi tytułami. Wiedzcie, że bez względu na to czy w macicy znajduje się „mieszany materiał genetyczny” czy nie – nadal należy do kobiety. Tak jak podczas stosunku płciowego penis w pochwie nie zmienia właściciela, choć jest też w kobiecie. Ogarniacie?

prolife 22.08.2021 20:31
Problem ludzkości polega na tym, że ty i tobie podobni zdążyli się urodzić. Od zygoty różnisz się tylko wiekiem! Jak możesz przypisywać sobie boskie prawo decydowania o czyimś życiu?!

Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
WOSP bieg
WOŚP MOSiR
WOŚP Olszyna
WOŚP Lubań
WOŚP Gmina Lubań
wosp
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama