Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 22 listopada 2024 22:46
Reklama dotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Które liceum najlepsze w regionie?

Ósmoklasiści właśnie kończą próbne egzaminy, a Perspektywy ogłosiły tegoroczny ranking najlepszych szkół średnich w kraju. Co prawda w krajowej czołówce nie znajdziemy lubańskich placówek, ale w regionie znalazło się kilka szkół wyróżnionych srebrną tarczą.
Które liceum najlepsze w regionie?

Autor: Perspektywy

Pierwsze miejsce w krajowym rankingu Perspektyw zajmuje warszawskie XIV LO im. Stanisława Staszica. Na Dolnym Śląsku najlepsze jest XIV LO im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu. Z naszego regionu najwyżej na rankingowej liście znajduje się I LO im. Władysława Broniewskiego w Bolesławcu, zajmuje 19 pozycję wśród dolnośląskich liceów i 270 na liście krajowej. Ten wynik pozwolił na wyróżnienie srebrną tarczą. Zaraz za bolesławieckim liceum na pozycji 21 w województwie uplasowało się jeleniogórskie I LO im. Stefana Żeromskiego, również wyróżnione srebrną tarczą (miejsce w kraju 291). Z regionu w pierwszej trzydziestce w województwie znalazły się również LO im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu (27 miejsce w województwie i 430 w kraju) oraz II LO im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze (28 miejsce w województwie i 448 w kraju).

Jak widać czołówka najlepszych liceów w regionie pozostaje niezmienna. Na tym tle wyniki rankingowe lubańskich liceów nie porywają. Jedynie lubański "Mickiewicz" został ujęty na wojewódzkiej liście rankingowej, choć spadł w rankingu o 121 miejsc. W tym roku zajmuje 54 miejsce w województwie i 916 w kraju, ale jest to wynik, który daje szkole wyróżnienie brązową tarczą.

O rankingu

Miesięcznik Perspektywy od lat prowadzi ranking najlepszych liceów w kraju, również metodologia rankingu od lat jest taka sama. Zgodnie z postanowieniem Kapituły, licea ogólnokształcące zostały ocenione za pomocą trzech kryteriów. Są to: sukcesy szkoły w olimpiadach (25%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%) oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%).  Do sporządzenia rankingu wykorzystano dane ze źródeł egzogenicznych (zewnętrznych) wobec ocenianych szkół. Źródłem danych były protokoły komitetów głównych olimpiad, zestawienia okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) z wynikami matur z przedmiotów obowiązkowych i przedmiotów dodatkowych oraz dane Systemu Informacji Oświatowej. W zestawieniach zostały zaprezentowane jedynie szkoły, które uzyskały najlepszą pozycję rankingową. W rankingu krajowym znalazło się 1000 liceów, dla województwa dolnośląskiego lista rankingowa liczy 74 pozycje.

Pełna lista rankingowa TUTAJ.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ile można 16.01.2022 13:24
Rankingusie i testusie... A coraz głupsze pokolenia. Może o to chodzi? E-ludzie z kodami, a mądrość tylko rzeczy - smaaaaart rzeczy. :-(

Lol 15.01.2022 08:50
Niektorzy "profesorowie" z naszgo LO pomylili chyba zawód, nie nadaja sie do nauczania mlodziezy, ich zchowanie, udowadnianie wszystkim dookola,ze nic nie potrafią, odzywki do uczniow na poziomie ulicy...

xyz 17.01.2022 11:37
błagam.... tylko nie pisz nawet w cudzysłowie o nauczycielach profesorowie..... w Lubaniu jeden nauczyciel ma tytuł doktora tylko....reszta to zwykłe magistry z manią wielkości szczególnie w mickiewiczu... na uczelni jak byś do wykładowcy z tytułem innym niż ma powiedział "profesorze" to byś na 150% powtarzał semestr jak nie rok... tylko ze w ogólniakach maja belfry niestety niedosyt ... P.S. wolność wypowiedzi redakcjo....

Igor ® 15.01.2022 02:31
Ja się kształciłem w czasach kiedy naprawdę bolały dłonie przy tablicy od linijki, na wf jak czegoś nie dałem rady zrobić to mi wytłumaczono kijem z babusa, że potrafię a jak do księdza nie odezwało się jako pierwszy to siadał kokos, że kolana się uginały. Nie wspomnę ile okrążeni wokół szkoły zrobiłem żabkami… Wracając do domu jak bym się poskarżył rodzicom to jeszcze była poprawka, że wstyd rodzinie przynoszę. Jak dostałem w nos to szedłem po sanki do piwnicy lub rower, że niefortunne poznawanie Kamiennej Góry. Pomimo zdanych egzaminów do szkoły średniej było nas tylu w mieście, że nie odpadaliśmy z braku miejsc. Nie było telefonów zaufania, bo był jeden na mieście. Nikt nie płakał 2x w tygodniu u psychologa bo można było się wykrzyczeć tylko na boisku lub u szkolnej dentystki a jak było mało to w sobotę zamiast wycieczki w góry można było ponosić węgiel lub umyć korytarz. Nie wciskał w umysł żaden influenser jak mam się ubierać gdyż miałem jedne portki do szkoły a drugie na podwórko. Tak było i nie jeden wspomina to z uśmiechem, da się wyjść na ludzi, skończyć dobrą szkołę bez kalkulatora googla i korepetycji ze wszystkiego. Dźwigając wszystkie choroby cywilizacji wstawać codziennie i się jeszcze uśmiechnąć.

E
Domestossa 14.01.2022 19:33
Religia w szkole to strata czasu i pieniędzy ... Ciekawa jestem która szkoła jako pierwsza wypowie religijne ogłupianie? ++++ https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/opinie/religia-w-szkole-to-strata-czasu-i-pieniędzy/ar-AASMrkw?ocid=wispr&li=BBr5MK7

hahahaha 16.01.2022 13:26
Przecież teraz jest nowa religia, nowe dogmaty, nowe symbole religijne, zdalne życie, e-ogłupianie, płaskie ołtarze. O czym Ty mówisz?!

Lucyfer 14.01.2022 16:28
O niczym to swiadczy i tak edukacja w polsce to dno dna. Tylu fajnych zdolnych ludzi sie marnuje bo trzeba wedlug planu planu ktory jest bez planu po to by z czlowieka uformowac tanią sile roboczą na taśmę albo do Dr Schumacher, na Strefe, i do ciężkich prac budowlanych bez konkretnego szkolenia. Po jaką cholere na studiach medycznych etymologia, andropologia, po co dzieciom matematyka na tak trudnym nie praktycznym poziomie, a najgorsze na mature Adam Mickiewicz co mial na mysli bzdury bzdury jeszcze raz bzdury, a potem taki zdolny czlowiek idzie na taśmę bo najlepsze czasy przespal nie potrafi Pit u wypełnić o ekonomi portfela to wogle,,,,, i potem dlaczego bieda w kraju pytanie do kogo???

E
Redemptor 14.01.2022 19:36
...i do tego religijne ogłupianie czyli opowiadanie urojonych transcendencji łącznie ze zmartwychwstaniem, niepokalanym poczęciem i wiecznym dziewictwem. O wniebowstąpieniach już nie wspomnę.

Anty 15.01.2022 18:14
Popieram w pełni, system to dno dna, dobrze że zrezygnowałem z tego zawodu. Marnowanie talentów i kreatywności dzieci.

Xyz 14.01.2022 14:54
"choć spadł w rankingu o 121 miejsc."..... O czym to świadczy... Że czasy świetności skończyły się wraz z przeprowadzką do molocha... ?

M. 14.01.2022 15:51
Poziom nauczania w tej szkole spada niestety od lat, dotyczy to i ciągłych zmian programowych i młodzieży, której jest mniej i żeby zapełnić klasy bierze się ludzi z gorszymi wynikami. Pamiętam jeszcze jak do Mickiewicza trudno było się dostać ale wtedy było nas dużo, każdy kuł żeby mieć jak najwięcej pkt po gimnazjum i dostać się do wymarzonej klasy, ale to były czasy przed Facebookiem gdy Nasza Klasa była jedyną platformą komunikacji... i to na komputerze. Wyludnianie się małych miasteczek doprowadzi do odpływu zdolnej młodzieży w większe ośrodki - jakoś się nie dziwię, że mają tam lepsze wyniki... Dobrze, że skończyłam edukację jeszcze jak nie było zdalnego nauczania. Pozdrawiam.

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
manukultura
Chagall
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Pchli targ
sport
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama