Kamienna Góra w Lubaniu to dla mieszkańców przede wszystkim park, wspomnienie basenu i zimowych zjazdów na sankach. Dzięki zapaleńcom ze Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc od ponad roku odkrywamy wraz z eksploratorami tajemnice jej podziemi. Jednak Kamienna Góra to nie tylko podziemia, to historia miasta, przyrodniczo i geologicznie ciekawe miejsce. Miejsce to interesowało Tomasza Bernackiego i Agnieszkę Wierzbicką od dawna, efektem ich wspólnej pasji i pracy są 400-stronicowe "Tajemnice kamiennej Góry w Lubaniu". Autorzy podeszli do tematu bardzo szeroko, a w książce czytelnik znajdzie wiele dotychczas niepublikowanych materiałów archiwalnych i zdjęć, a nawet własnych wspomnień.
Książka ma bardzo zróżnicowaną tematykę, a szeroki przekrój informacji sprawia, że może do niej sięgnąć ktoś, kto interesuje się kulturą, przyrodą, geologią, okresem historycznym typu II wojna światowa, średniowiecze, czy też jeszcze późniejsze okresy. Każdy znajdzie w niej coś ciekawego. Wiele osób znajdzie elementy związane ze wspomnieniami ze swojej młodości, zwłaszcza z okresu powojennego lat 50., 60. XX wieku – mówił Tomasz Bernacki. - Udało się dotrzeć do wielu niepublikowanych dotąd materiałów archiwalnych, znajdujących się archiwach państwowych we Wrocławiu czy w Bolesławcu, ale też w zbiorach prywatnych. Stąd możemy obejrzeć różne grafiki, plany, zarówno samej Kamiennej Góry, jak i Domu Górskiego.
Książka jest bogato ilustrowana. Na jej stronach jest kilkaset starych pocztówek, zdjęć, zarówno przedwojennych, jak i powojennych. Z książki dowiemy się o Towarzystwem Upiększania Kamiennej Góry, pomysłach na przebudowę Domu Górskiego czyli "zameczku" i oczywiście o Muzycznym Campingu, w opracowaniu nie mogło też zabraknąć informacji na temat fauny i geologii wzgórza. Agnieszka Wierzbicka, współautorka książki, podkreśla, że Kamienna Góra nie powinna być jedynie tematem książki, a należy jej przywrócić dawny blask.
Kamienna Góra musi zostać zrewitalizowana, musi ponownie stać się „zielonym szmaragdem Pogórza Izerskiego”, jak kiedyś była nazywana. I moim zdaniem to jest najważniejsze zadanie dla miasta, poza budownictwem, poza handlem, bo to jest miejsce turystyczne, genialne turystyczne miejsce! - powiedziała Agnieszka Wierzbicka, w rozmowie z Łużyckim Centrum Rozwoju.
Niebawem książka „Tajemnice Kamiennej Góry w Lubaniu” trafi do szkół, bibliotek i innych instytucji kultury. Będzie można ją zdobyć, biorąc udział w konkursach organizowanych przez lubańskie RCEE.
Autorzy zapraszają do współpracy wszystkich, którzy chcieliby podzielić się ciekawymi informacjami lub archiwalnym zdjęciami Kamiennej Góry. Mają bowiem nadzieję, że w przyszłości książka zostanie uzupełniona i wznowiona w innej formule, pozwalającej na szerszą dystrybucję tej niewątpliwie wyjątkowej pozycji.
Książka została wydana przez Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej, a jej druk sfinansował Urząd Miasta Lubań i Starostwo Powiatowe w Lubaniu.
Aktualizacja
Małe uzupełnienie zapowiedzi publikacji Tajemnice Kamiennej Góry. W związku z tym, iż wiele osób jest zainteresowanych książką do swoich zbiorów domowych Miejska Biblioteka Publiczna we współpracy z Łużyckim Centrum Rozwoju umożliwi jej nabycie. Gdzie - tak jak inne książki o Lubaniu w Informacji Turystycznej koło Wieży Brackiej. Kiedy? Zapewne już na początku marca. - podaje Tomasz Bernacki
Napisz komentarz
Komentarze