Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 23 stycznia 2025 00:09
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Aktualizacja. Tajemnice Kamiennej Góry w Lubaniu

Praca duetu pasjonatów historii i przyrody zaowocowała książką. "Tajemnice Kamiennej Góry w Lubaniu" opowiadają o lubańskim wzgórzu historie te średniowieczną, jak i współczesną.
Aktualizacja. Tajemnice Kamiennej Góry w Lubaniu

Autor: Tomasz Bernacki

Kamienna Góra w Lubaniu to dla mieszkańców przede wszystkim park, wspomnienie basenu i zimowych zjazdów na sankach. Dzięki zapaleńcom ze Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc od ponad roku odkrywamy wraz z eksploratorami tajemnice jej podziemi. Jednak Kamienna Góra to nie tylko podziemia, to historia miasta, przyrodniczo i geologicznie ciekawe miejsce. Miejsce to interesowało Tomasza Bernackiego i Agnieszkę Wierzbicką od dawna, efektem ich wspólnej pasji i pracy są 400-stronicowe "Tajemnice kamiennej Góry w Lubaniu". Autorzy podeszli do tematu bardzo szeroko, a w książce czytelnik znajdzie wiele dotychczas niepublikowanych materiałów archiwalnych i zdjęć, a nawet własnych wspomnień.

Książka ma bardzo zróżnicowaną tematykę, a szeroki przekrój informacji sprawia, że może do niej sięgnąć ktoś, kto interesuje się kulturą, przyrodą, geologią, okresem historycznym typu II wojna światowa, średniowiecze, czy też jeszcze późniejsze okresy. Każdy znajdzie w niej coś ciekawego. Wiele osób znajdzie elementy związane ze wspomnieniami ze swojej młodości, zwłaszcza z  okresu powojennego lat 50., 60. XX wieku – mówił Tomasz Bernacki. - Udało się dotrzeć do wielu niepublikowanych dotąd materiałów archiwalnych, znajdujących się archiwach państwowych we Wrocławiu czy w Bolesławcu, ale też w zbiorach prywatnych. Stąd możemy obejrzeć różne grafiki, plany, zarówno samej Kamiennej Góry, jak i Domu Górskiego. 

Książka jest bogato ilustrowana. Na jej stronach jest kilkaset starych pocztówek, zdjęć, zarówno przedwojennych, jak i powojennych. Z książki dowiemy się o Towarzystwem Upiększania Kamiennej Góry, pomysłach na przebudowę Domu Górskiego czyli "zameczku" i oczywiście o Muzycznym Campingu, w opracowaniu nie mogło też zabraknąć informacji na temat fauny i geologii wzgórza. Agnieszka Wierzbicka, współautorka książki, podkreśla, że Kamienna Góra nie powinna być jedynie tematem książki, a należy jej przywrócić dawny blask.

Kamienna Góra musi zostać zrewitalizowana, musi ponownie stać się „zielonym szmaragdem Pogórza Izerskiego”, jak kiedyś była nazywana. I moim zdaniem to jest najważniejsze zadanie dla miasta, poza budownictwem, poza handlem, bo to jest miejsce turystyczne, genialne turystyczne miejsce! - powiedziała Agnieszka Wierzbicka, w rozmowie z Łużyckim Centrum Rozwoju.

Niebawem książka „Tajemnice Kamiennej Góry w Lubaniu” trafi do szkół, bibliotek i innych instytucji kultury. Będzie można ją zdobyć, biorąc udział w konkursach organizowanych przez lubańskie RCEE.

Autorzy zapraszają do współpracy wszystkich, którzy chcieliby podzielić się ciekawymi informacjami lub archiwalnym zdjęciami Kamiennej Góry. Mają bowiem nadzieję, że w przyszłości książka zostanie uzupełniona i wznowiona w innej formule, pozwalającej na szerszą dystrybucję tej niewątpliwie wyjątkowej pozycji. 

Książka została wydana przez Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej, a jej druk sfinansował Urząd Miasta Lubań i Starostwo Powiatowe w Lubaniu.

Aktualizacja

Małe uzupełnienie zapowiedzi publikacji Tajemnice Kamiennej Góry. W związku z tym, iż wiele osób jest zainteresowanych książką do swoich zbiorów domowych Miejska Biblioteka Publiczna we współpracy z Łużyckim Centrum Rozwoju umożliwi jej nabycie. Gdzie - tak jak inne książki o Lubaniu w Informacji Turystycznej koło Wieży Brackiej. Kiedy? Zapewne już na początku marca. - podaje Tomasz Bernacki

 

 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

lubanianka 24.02.2022 14:11
ja kupuje wszystkie książki ktore sie ukazuje bardzo pilnuje kiedy są w sprzedaży i jest ich posiadaczka kupuje zawsze jeszcze dla syna który jest zauroczony Lubaniem ,mimo ze nie mieszka juz w Lubaniu

Smerf maruda 22.02.2022 11:52
marudzicie że nie można kupić, później będziecie marudzić że droga, później że jak wydali to że za darmo powinna być, a na koniec że jak dają to niech by może jeszcze dopłacili żebym chciał wziąć.

Obserwator 21.02.2022 22:02
A napisaliście w tej pięknej ksiazce ktory burmistrz niszczy ,ten nasz piekny zielony klejnot ? Jak nie to trzeba zrobic korekte i walnac po nazwisku niech nasze wnuki wiedzą ,bo to jest bardzo ważne .

artek 21.02.2022 12:16
jaki naklad?

Lubaniak 21.02.2022 18:21
650 egzemplarzy

zawiedziony 21.02.2022 08:24
Po co wydawac ksiazke ktorej nie mozna kupic, po co ja promowac jak nie mozna udostepnic dla szerokiej publicznosci. samemu wydac, samemu pochwalic, samemu recenzowac. Spelnienie wlasnych ambicji?

Aśka 21.02.2022 07:37
Widziałam książkę jest niesamowita. Najlepsza jaka wyszła o Lubaniu.

Xyz 20.02.2022 19:07
A kupić dlaczego nie można...? Tylko konkretnie. Co rozdanie będzie wśród krewnych i znajomych królika...? A co zostanie to do bibliotek? Konkursy... Też wygra kto powinien wygrać?

Janina 20.02.2022 07:29
Szkoda że nie można kupić, nie każdy bierze udział w konkursach, KTO TE KONKURSOWĄ BREDNIE WYMYŚLIŁ ??????????????? Może nawet już wiem

Borsuk 19.02.2022 22:07
A co tam tajemnice Góry Kamiennej wobec problemów tajemniczości w łonie PiS. "Stan po Burzy": Kaczyński tropi kreta czyli dywersanta w PiS, Ziobro chce zablokować pieniądze z Unii, a żona ministra Marianna Schreiber przechodzi do opozycji wobec własnego męża... Czyżby objawiły się jakieś luki w Pegasusie?

marks 09.07.2024 16:13
Proszę Pana , Proszę Pani...Tutaj ludzie komentują książkę o tajemnicach góry kamiennej w Lubaniu a nie sprawy polityczne i życie codzienne polskich partii politycznych...

PL 19.02.2022 17:20
Widziałem tę książkę i dla mnie jest to trochę niepoważne, że tak świetnego opracowania nie będzie można po porostu kupić.

M. 21.02.2022 10:42
Pewnie się nie mogli dogadać w sprawie księgowania pieniążków, a 650 egzemplarzy tak dobrze zrobionej publikacji sprzedawałoby się jak świeże bułeczki. Kupiłoby się a tak to tylko przez palce przeszło... Naprawdę ciekawa książka, aż szkoda.

Reklama
Reklama
WOSP bieg
WOŚP MOSiR
WOŚP Olszyna
WOŚP Lubań
WOŚP Gmina Lubań
wosp
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama