Mobilizacja… oszustów
„Uwaga na fałszywe SMS-y dotyczące stawiennictwa w siedzibach Wojskowych Komend Uzupełnień i Wojewódzkich Sztabach Wojskowych. To fałszywe informacje! Wojsko Polskie nie jest ich autorem. Wojsko Polskie nie prowadzi mobilizacji” – taki komunikat przeczytać można na twitterowym koncie Ministerstwa Obrony Narodowej.
Choć tym razem nie chodzi o pieniądze, bo do wiadomości nie zostały dołączone zainfekowane linki ani próby wyłudzenia danych, taki komunikat rozesłany masowo może budzić obawę i niepokój społeczeństwa.
W treści wiadomości widnieje jedynie komunikat, w którym odbiorcy wyznaczony jest termin na stawienie się w wyznaczonej jednostce. Nadawca przekazuje nieprawdziwą informację o rzekomej mobilizacji. MON ostrzega i wyjaśnia, że działania tego typu nie są aktualnie prowadzone, a SMS-y mają charakter dezinformacyjny.
ALERT DEZINFORMACYJNY
— Ministerstwo Obrony Narodowej ???????? (@MON_GOV_PL) March 2, 2022
UWAGA NA FAŁSZYWE SMS-y dotyczące stawiennictwa w siedzibach Wojskowych Komend Uzupełnień i Wojewódzkich Sztabach Wojskowych. To fałszywe informacje! #WojskoPolskie nie jest ich autorem.Wojsko Polskie nie prowadzi mobilizacji#StopFakeNews #WłączWeryfikację pic.twitter.com/rpKKrekQO4
Akcja weryfikacja
O masowym wprowadzaniu w błąd, zwłaszcza użytkowników internetu, ostrzega również Kancelaria Premiera.
„W ostatnich dniach w przestrzeni publicznej zaczęły pojawiać się nieprawdziwe informacje o rzekomym niewłaściwym traktowaniu przez polskie i ukraińskie służby obywateli niektórych państw. W mediach społecznościowych krążą zmanipulowane zdjęcia i filmy, które mają dyskredytować i osłabiać wizerunek zarówno Ukrainy, jak i Polski. Media stały się kolejnym teatrem działań wojennych, dlatego apelujemy o nieuleganie tej manipulacji” – czytamy w oficjalnym komunikacie.
????#StopFakeNews????
— Centrum Informacyjne Rządu (@KPRM_CIR) March 2, 2022
W ostatnich dniach pojawiają się nieprawdziwe informacje o niewłaściwym traktowaniu przez polskie i ukraińskie służby obywateli niektórych państw. Zmanipulowane zdjęcia i filmy mają dyskredytować i osłabiać wizerunek Ukrainy i Polski. https://t.co/uAKhmicQbs
Rząd zaznacza jednak, że pomoc jest udzielana wszystkim, bez względu na pochodzenie. Wylicza również, że w Polsce przyjętych zostało już niespełna pół miliona ukraińskich uchodźców, którzy otrzymali niezbędną pomoc. KPRM apeluje o dokładne weryfikowanie źródeł informacji i nieustanną walkę z fake newsami, które rozpowszechniane, mogą przynieść wiele szkód i utrudnić akcję niesienia pomocy.
Napisz komentarz
Komentarze