- Ogłoszenie umieścił wykonawca z własnej inicjatywy, w wyniku niezrozumienia sytuacji i zostało ono przez niego usunięte. Transakcja nie miałaby szansy dojść do skutku.
- Samorząd i przedstawiciel nadzoru inwestorskiego mają bowiem świadomość, że część dachówki z Domu Solnego może podlegać ochronie. Już 15 września, a zatem kilka dni przed poruszeniem tematu w mediach inspektor nadzoru mgr inż. Krzysztof Ałykow dokonał wpisu w dzienniku budowy, że znaleziono nietypowe, prawdopodobnie zabytkowe dachówki i powiadomił telefonicznie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który nakazał wstrzymanie prac.
- Prace na części dachu Domu Solnego (zwłaszcza od strony aresztu) zostały wstrzymane 15 września. Wojewódzki Konserwator Zabytków nakazał ich wstrzymanie w dniu 18 września, równocześnie zapowiadając jej oględziny na 21 września 2017.
- Remont prowadzony jest zgodnie z wytycznymi z dokumentacji projektowej, zatwierdzonej przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz – wieloetapowo – przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przyznające dotację na remont. Tam właśnie zapisano, że materiały rozbiórkowe z Domu Solnego są w złym stanie technicznym i mają być poddane utylizacji.
- Sytuacja jednak się zmieniła w momencie znalezienia i rozpoznania dachówek. Konieczność ich ewentualnego zabezpieczenia i dalsze przeznaczenie zaleci Wojewódzki Konserwator Zabytków.
- Zalecenia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zostaną podane niezwłocznie jako aktualizacja niniejszego oświadczenia. Po otrzymaniu zaleceń od Konserwatora Zabytków w zakresie dalszego postępowania z dachówką, prace zostaną natychmiast wznowione.
Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Przestrzennej Urzędu Miasta Lubań Tomasz Bernacki
Napisz komentarz
Komentarze