Podczas poszukiwań zabytków lubańscy detektoryści odnaleźli depozyt pochodzący najprawdopodobniej z XIII wieku. Wartość odnalezionego skarbu, zarówno ta historyczna jak i ta materialna zaskoczyła odkrywców, ale byli świadomi, że tak wielkiego oraz historycznego zabytku nie mogą podjąć sami.
Po namierzeniu sygnału, oraz wykopaniu dołka, nie mogliśmy uwierzyć na co natrafiliśmy! - pisze na swoim profilu Sekcja Detektorystów Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc.
Skarb odnaleziono późnym popołudniem w pobliżu uczęszczanej drogi, więc pozostawienie go nie wchodziło w rachubę. Zawiadomienie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków byłoby bezskuteczne (skarb odnaleziono po godzinach urzędowania), więc wspólnie z Polskim Związkiem Eksploratorów powiadomiono Muzeum Regionalne w Lubaniu. Na miejsce przybyli archeolodzy i prace rozpoczęły się o 18:30 i trwały do 1.
Po około 40 minutach, od naszego powiadomienia telefonicznego, na miejscu odnalezienia depozytu, zjawili się pracownicy Muzeum w składzie, Dyrektora oraz dwóch archeologów. Archeolodzy w składzie, Grzegorz oraz Paweł, przystąpili do prac archeologicznych w celu zabezpieczenia naszego znaleziska, zachowując kontekst historyczny. - pisze Sekcja Detektorystów.
Poszukiwania Sekcji Detektorystów odbywały się za zgodą Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Jeleniej Górze, nad skarbem czuwa Muzeum Regionalne w Lubaniu. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że skarb pozostanie w lubańskim muzeum. Plan poszukiwań, zaakceptowany przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zakłada, że wszystkie przedmioty wypełniające definicje zabytku, a pochodzące z poszukiwań detektorystów zostaną przekazane Muzeum Regionalnemu w Lubaniu.
Obejrzyjcie wideo detektorystów, dowiecie się jak wyglądały prace i co znaleziono.
Napisz komentarz
Komentarze