Tylko 1/3 pacjentów potrzebujących przeszczepu znajduje zgodnego dawcę w rodzinie. Pozostałym pomóc mogą tylko dawcy niespokrewnieni. Dlatego im ich więcej, tym większa szansa na znalezienie „bliźniaka genetycznego”.
Zostanie dawcą szpiku w 80% przypadków polega wyłącznie na oddaniu krwi. Tylko w 20% pobierany jest szpik kostny. Co ważne, zarówno jedna, jak i druga metoda jest bezbolesna oraz bezproblemowa dla dawcy.
- Często ludzie boją się zabiegu pobrania szpiku kostnego. Każdy dawca jest ubezpieczony na sumę 150 tys. euro na wypadek wystąpienia jakichkolwiek komplikacji. To ubezpieczenie nigdy nie zostało wykorzystane – mówi Dorota Wójtowicz-Wielgopolan z Fundacji DKMS.
Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego niespokrewnionego dawcy jest bardzo małe – wynosi jeden do kilku milionów. Dawcą może zostać każda zdrowa osoba pomiędzy 18 a 55 rokiem życia. Jej waga nie powinna być niższa niż 50 kg, a wskaźnik masy ciała może przekraczać 40 BMI. Dokonując rejestracji na stronie fundacji, decydujemy się udzielić komuś pomocy.
- Jest to idea pozbawiona uprzedzeń. Nie my wybieramy, komu będziemy pomagać. Albo pomagamy wszystkim, albo nie pomagajmy nikomu – podkreśla Dorota Wójtowicz-Wielgopolan.
Więcej o tym jak zostać dawcą szpiku przeczytać możecie na stronie fundacji DKMS.
Napisz komentarz
Komentarze