Przegląd inwestycji miejskich pokazuje, że tego lata sporo się działo. Pewne zadania są już zakończone, a inne w trakcie realizacji.
Dla wyrównania szans edukacyjnych i przygotowania do funkcjonowania w społeczeństwie dwie lubańskie podstawówki zdobyły środki na zakup sprzętu i pomocy dydaktycznych.
Za nami pracowite wakacje. Na terenie miasta zakończono trzy inwestycje, a szereg innych dużych przedsięwzięć jest wciąż realizowanych.
Mieszkańcy bloków przy ul. Mieszka I z pewnością z zadowoleniem przyjęli finał prac, a co za tym idzie nową nawierzchnię drogi wewnętrznej, remont instalacji deszczowej oraz remont części chodnika.
Asfaltowy łącznik pomiędzy ul. Mostową i Jeleniogórską ma na celu poprawę komunikacji drogowej w tym rejonie miasta, a także stanowi alternatywę dla rowerzystów czy pieszych.
Trzecia inwestycja, która została zakończona, to termomodernizacja placówek oświatowych w naszym mieście. Takich obiektów było kilka. Ostatnim, który został wyremontowany, to była przybudówka przy Szkole Podstawowej nr 4 – mówił Arkadiusz Słowiński, Burmistrz Miasta Lubań.
Cieszy fakt, że to tak naprawdę początek dużych przedsięwzięć, realizowanych w naszym mieście.
Osoby zainteresowane ruchem na świeżym powietrzu z niecierpliwością czekają na możliwość użytkowania obiektów sportowych na kartingach. Na to trzeba będzie poczekać do schyłku jesieni, ale prace trwają i wszystko wskazuje na to, że zostaną zakończone w terminie.
Zaczynają być widoczne prace prowadzone na zewnątrz dawnej płyty kartingów, czyli jest wytyczany skatepark, za momencik będzie asfaltowanie, betonowanie i montaż już zamówionych elementów, które czekają na wykonanie tych prac – zapewniał A. Słowiński.
Największa trwająca w mieście inwestycja to modernizacja ulic Głównej, Jeleniogórskiej oraz Kolejowej, opiewająca na przeszło 12 milionów złotych. Prace docelowo obejmą nie tylko nową nawierzchnię drogi, chodniki i zjazdy do posesji, ale także budowę kanalizacji sanitarnej i deszczowej oraz remont instalacji gazowej i nowe oświetlenie drogowe.
Długo oczekiwane przez mieszkańców przedsięwzięcie ma zakończyć się we wrześniu przyszłego roku.
W formule partnerstwa publiczno-prywatnego modernizowane są również hala sportowa i kryta pływalnia Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.
Obecnie jesteśmy po zakończeniu prac na dachach wspomnianych dwóch obiektów. Trwają prace wewnątrz hali sportowej, czekamy na stosowne pozwolenia, jeżeli chodzi o przebudowę niecki – opowiadał burmistrz.
Trwa również wymiana lamp przy drogach miejskich na energooszczędne i zmniejszające równocześnie tak zwany smog świetlny, czyli nadmierne oświetlenie nocne, spowodowane przez sztuczne źródła światła. Do wymiany jest 850 słupów i prawie 1900 opraw.
Rządowy program „Aktywna tablica” wspiera rozwijanie szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych.
Z programu „Aktywnej tablicy” szkoły skorzystały 4 lata temu – wszystkie 4 szkoły, natomiast w tym roku 2 szkoły, które wnioskowały: Szkoła Podstawowa nr 4 oraz Szkoła Podstawowa nr 2 na pomoce dydaktyczne dla dzieci i młodzieży ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi – wyjaśnił Mariusz Tomiczek, główny specjalista ds. funduszy zewnętrznych i rozwoju.
Całkowita wartość zadania to ponad 87 tysięcy złotych, z czego 70 tysięcy złotych stanowi dofinansowanie. Dzięki wsparciu zewnętrznemu i staraniom samorządu, szkoły jeszcze w tym roku zyskają nowoczesne wyposażenie, w tym pomoce dydaktyczne i narzędzia terapii oraz specjalistyczne oprogramowanie i sprzęt komputerowy niezbędne do pracy z uczniami posiadającymi różnorodne zaburzenia rozwojowe, m.in. słabosłyszącymi, z zaburzeniami uwagi i koncentracji, z zaburzeniami procesów uczenia się czy posługującymi się alternatywnymi formami komunikacji.
Napisz komentarz
Komentarze