Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 22 listopada 2024 14:42
Reklama dotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

W poszukiwaniu genius loci Ziemi Lubańskiej - najnowszą publikacją powiatu

21 października w Muzeum Regionalnym w Lubaniu obyło się spotkanie promujące najnowszą książkę autorstwa dr Łukasza Tekieli  pt. „W poszukiwaniu genius loci Ziemi Lubańskiej”, której wydanie sfinansowane zostało z budżetu Powiatu Lubańskiego. Poprowadził je Arkadiusz Lipin, autor posłowia oraz recenzent książki.
W poszukiwaniu genius loci Ziemi Lubańskiej - najnowszą publikacją powiatu

Autor: Powiat Lubański

Mimo piątkowego popołudnia frekwencja dopisała. Uczestnicy mogli dowiedzieć się wielu faktów z przebiegu pisarskiej i poniekąd dziennikarskiej przygody autora oraz o początkach powstania tej książki. Spotkanie odbyło się w miłej wręcz rodzinnej atmosferze.

Było to spotkanie osób, którym najbliższe otocznie nie jest obojętne. Autor książki podkreślił, że przed dwiema dekadami Ziemia Lubańska zaczęła jawić mu się jako wyjątkowa kraina. Od tego momentu wielokrotnie zadawał sobie pytanie, czy ta myśl jest skrajnie subiektywna i wynika z jego zainteresowań oraz pracy, czy też może faktycznie istnieje jakiś szczególny, ponadczasowy duch tego miejsca.  - Dziś wydaje mi się, że znalazłem odpowiedź na to pytanie. Niemniej to do Was, Czytelników, należy ostateczny werdykt co do słuszności moich hipotez i tez” – zaznaczył dr Łukasz Tekiela, co stanowiło wstęp do dyskusji, która odbyła się w bardzo oryginalnej formule.

Była to dyskusja w której uczestniczyli regionaliści z powiatu lubańskiego, karkonoskiego oraz zgorzeleckiego, która koncertowała się na fenomenach Powiatu Lubańskiego. Puenta całej dyskusji koncentrowała się na tym, że największym fenomenem ziemi lubańskiej byli i są ludzie, którzy w kapitalny sposób wpływali i nadal wpływają na otaczającą ich rzeczywistość.

- Pierwotna, komputerowa wersja niniejszej książki powstała w momencie, kiedy COVID-19 zdawał się być tylko chińskim problemem, który raczej do nas nie dotrze, a już z całą pewnością nie będzie determinował naszego życia. Rzeczywistość jednakże bardzo szybko i wyjątkowo boleśnie przekreśliła wszelkie nadzieje na ominięcie tego, co nieuniknione. Do publikacji książki dochodzi w czasie, kiedy pandemia zdaje się ustępować, a Polska i świat staje w obliczu brutalnej wojny, zaś na horyzoncie rysuje się już bardzo wyraźnie kryzys gospodarczy. Co nas czeka za moment? Niemalże każdego dnia z przerażeniem zadajemy to pytanie. Co do skutków tak wielkich wyzwań trudno jednak jednoznacznie wyrokować. Mieszkańcy ziemi lubańskiej na przestrzeni ostatnich dwóch wieków kilkakrotnie znajdowali się w analogicznych sytuacjach i zadawali sobie te same pytania, co my teraz. Niektórzy z nich, nawet w obliczu najgorszego, nie przestawali wierzyć, że przyjdzie lepsze. Oni nigdy nie stracili wiary w genius loci ziemi lubańskiej - historia pokazuje, że mieli rację – podkreślił Walery Czarnecki, starosta lubański.

Spotkanie zakończyło się składaniem autografów w książkach, które otrzymali wszyscy uczestnicy. Było to niezwykła podróż po Powiecie Lubańskim, zachęcająca do lektury tej wyjątkowej książki.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Eutych 04.11.2022 20:12
Autor nie powinien szukać dobrego ducha, opiekującego się danym miejscem. Nic dobrego obecnie nie bytuje. Owszem, Ziemia została podzielona przez Boga na miejsca, którymi mieli zarządzać Synowie Boży po potopie (Elohim). Niestety, oni upadli, stając się demonami. W Księdze Daniela jest to wyraźnie opisane. W moim przekonaniu należy poszukiwać możliwości rozwoju w łączeniu przestrzeni wokół Lubania. Powiat Lubański, czyli Gmina Lubań, Miasto Lubań, Gmina Siekierczyn... i dalej. Co zrobiliście razem dla rozwoju naszego regionu na przestrzeni lat? Rozliczcie się! Piękne słowa podczas wielokadencyjnych wyborów. Mijają lata a Lubań oraz region zdycha. Nieudacznicy bez pomysłów na lepsze jutro! Jesteście zakałą tego miejsca! W listach apostolskich pisze, że powinienem was błogosławić, ale jakoś nie umiem...

czarnowidz 04.11.2022 18:44
Takie bzdety że jest super piszą tylko ci co dzięki układom i koneksjom dobrze zarabiają. Tu rządzi tylko kolesiostwo. Poza tym w 45 zmienili się ludzie i nawiązywane do tego co było przed nie ma sensu.

tomek 04.11.2022 12:09
Ksiazka promuje teze, Ze Ziemia Lubanskia to kraina wielkich mozliwosci ktora jest skazana na sukces i wielki rozwoj posiadajaca wybitne jednostki, taki podrecznik HR. Tylko w Lubaniu nie widac rozwoju, osoby z Lubania ktore odniosly sukces tu nie wracaja a Kamienna Gora nie bedzie kolem zamachowym rozwoju miasta, nawet Pan Tekiela mial cicha nadzieje ze w podziemiach Kamiennej Gory nic nie zostanie odkrytebo uszczupli to budzet Muzeum.

Jan 04.11.2022 18:40
Dobrze napisane.. nikt nie wraca.

Wicia 04.11.2022 11:37
Gdze moge kupic ksiazke?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
manukultura
Chagall
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Pchli targ
Andrzejki
sport
Festiwal Kobiet
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama