Patriotyzm niejedno ma imię. 11 listopada to wyjątkowy dzień dla Polaków.
Wspólne odśpiewanie hymnu, uroczysty apel, msza święta, koncert pieśni patriotycznych, wojskowa gra terenowa – tak Lubań świętował 104. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.
W tym roku lubańskie obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się już 10 listopada. W parku przy Wieży Brackiej zgromadziły się dzieci z lubańskich szkół podstawowych i przedszkoli.
- O godzinie 11.11 śpiewaliśmy hymn Mazurka Dąbrowskiego – oznajmił z dumą Antek z SP4.
Najmłodsi lubanianie wykonali także znane pieśni patriotyczne, a kulminacją wydarzenia był polonez, który biało-czerwonym radosnym korowodem przemierzył parkowe alejki, wzbudzając zachwyt wśród widzów.
- Proszę mi wierzyć, ściska mnie w gardle, cieszę się bardzo, a te dzieciaki kochane to bym z miłości podusiła – ze wzruszeniem mówiła pani Wanda, której wnuki brały udział w inscenizacji.
- Myślę, że dla rodziców, takich cioć, babć czy kuzynostwa, które tu towarzyszy to jest bardzo fajna inicjatywa. Myślę, że lepiej tu, niż w zamknięciu, po cichu. Tutaj jest przynajmniej wesoło, a dzieci są cudowne – dodała pani Marta.
Uczniowie, pod kierunkiem nauczycieli, pilnie przygotowywali się do występów, z zaangażowaniem ćwicząc również w domu.
- Bardzo przeżywały, uczyli się piosenek, szykowali się na ten dzisiejszy dzień, wybierały stroje – opowiadała pani Marzena.
Wydarzenie było również okazją do wręczenia nagród laureatom i uczniom wyróżnionym w miejskich finałach konkursu historycznego pod hasłem „Jeszcze Polska nie zginęła” oraz konkursu fotograficznego zatytułowanego „Niepodległa w obiektywie”.
Ten słoneczny listopadowy dzień z pewnością zostanie na długo w pamięci małych artystów, będąc jedną z ważniejszych lekcji patriotyzmu.
- Bardzo fajnie było, można było pośpiewać, też powiedzieć coś o naszej Ojczyźnie. Moim zdaniem to było bardzo fajne uczczenie niepodległości – podsumowała Lena z SP4.
11 listopada oficjalne obchody Narodowego Święta Niepodległości poprzedziła msza święta w kościele pod wezwaniem Trójcy Świętej, której przewodniczył biskup legnicki Andrzej Siemieniewski.
Następnie uczestnicy nabożeństwa, podążając za Orkiestrą Reprezentacyjną Elektrowni Turów, skierowali się w stronę ratusza.
Kompania reprezentacyjna, poczty sztandarowe, samorządowcy, parlamentarzyści, służby mundurowe, duchowieństwo, przedstawiciele instytucji, szkół, a także mieszkańcy Lubania licznie zgromadzili się na placu Feliksa Netza.
- Narodowe Święto Niepodległości jest pierwszym powodem naszego spotkania tutaj, a ja z dumą chciałbym podziękować panu wojewodzie, że dostrzegł Lubań i zorganizował wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości właśnie w naszym mieście – podkreślił Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński.
Uroczystość rozpoczęła się podniesieniem flagi na maszt i odśpiewaniem hymnu państwowego.
Warto dodać, że maszt flagowy pojawił się w Lubaniu dzięki stowarzyszeniu Młodzi dla Lubania i aktywności mieszkańców, którzy zaangażowali się w projekt „Pod biało-czerwoną”.
Podczas apelu odbyło się także ślubowanie uczniów klas pierwszych o profilu proobronnym z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej w Lubaniu.
- Mój prawnuczek składał przysięgę, ślubowanie dzisiaj składał. Jestem bardzo dumna, bardzo zadowolona, że doczekałam tej chwili – ze wzruszeniem wyznała pani Stanisława z Lubania.
Wydarzenie zakończyło się złożeniem wieńców i wiązanek pod pomnikiem Orląt Lwowskich. „Polska o Was Pamięta” – głosi napis umieszczony na monumencie, który jest wspomnieniem młodych obrońców Lwowa z czasów odradzania się polskiej państwowości po I wojnie światowej.
- Lubań ma swój taki smak i rynku, i ratusza, i wieży, stąd też jak gdyby moja decyzja, że centralne, czyli dolnośląskie obchody Święta Niepodległości będą w Lubaniu – że to nie tylko te dawne miasta wojewódzkie czy Wrocław, ale także trochę mniejsze miejscowości – wyjaśnił wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski.
Wyjątkowa akademia dostarczyła mieszkańcom i gościom wielu niezapomnianych wrażeń.
Jedną z imprez towarzyszących wojewódzkim obchodom Narodowego Święta Niepodległości był piknik militarny, zorganizowany przez wojsko i inne służby mundurowe wokół lubańskiego tretu.
- Ciekawie, można tu obejrzeć fajne sprzęty, bardzo fajnie orkiestra grała, podobało się – oceniła pani Anna z Lubania.
- Zazwyczaj nie mamy możliwości zobaczenia na żywo takich pojazdów, jedynie gdzieś tam w filmach i w telewizji – przyznała pani Katarzyna z Mirska.
- Mamy pełno gadżetów, dzieciaki zadowolone – cieszył się pan Artur z Lubania.
- Pierwszy raz na takich obchodach są – wtórowała pani Patrycja.
W rynku pojawiła się również plenerowa wystawa prac laureatów konkursu fotograficznego pod hasłem „Niepodległa w obiektywie”, skierowanego do uczniów lubańskich podstawówek.
Natomiast Muzeum Regionalne zaprosiło wszystkich na bezpłatne zwiedzanie ekspozycji głównej w ratuszu oraz wystawy w Wieży Brackiej.
W Lubaniu niepodległość można było też świętować aktywnie – rodzinnie lub w gronie przyjaciół. Podobnie jak w szesnastu innych miastach Polski i u nas zorganizowana została Wojskowa Gra Terenowa.
- Lubię niespodzianki, o tak powiem, bardzo jestem ciekawy, co mnie czeka, prawda. Jestem pierwszy raz w ogóle na takim spotkaniu, że tak powiem wojskowym, prawda, z okazji święta odzyskania przez Polskę niepodległości. Myślę, że to będzie świetna zabawa – mówił podekscytowany Radek, uczeń ZSP im. A. Mickiewicza w Lubaniu.
Kto wie, może dla niektórych gra była pierwszym krokiem do dorosłej kariery zawodowej?
- Syn chce iść do szkoły wojskowej, tak że militaria, wojsko no to już od kilku lat taka pasja, zainteresowanie – podkreśliła pani Agnieszka z Lubania.
Quiz, pierwsza pomoc, zadanie saperskie, topografia, maskowanie, strzelectwo, budowa schronienia, wyzwanie sportowe, plecak żołnierza i rzut granatem – to zadania, jakie dla uczestników zabawy zorganizowało wojsko w parku na Kamiennej Górze.
- Dziewczynom się chyba najbardziej rzucanie granatami podobało, ale kamuflaż też jest bardzo ciekawy – mówiła pani Ada z Legnicy.
Muzyczne „Impresje patriotyczne” w kościele pod wezwaniem Trójcy Świętej zakończyły nie tylko cykl koncertów z okazji piątej rocznicy ustanowienia świętej Marii Magdaleny patronką Lubania, ale i stały się swoistą klamrą zamykającą wydarzenia związane z obchodami niepodległościowymi.
Napisz komentarz
Komentarze