4 czerwca 1989 roku odbyły się wybory do Sejmu PRL X kadencji, znanego jako Sejm kontraktowy. Decyzja o przeprowadzeniu wyborów zapadła podczas obrad Okrągłego Stołu. Zgodnie z tymi ustaleniami, 65 procent mandatów z góry przeznaczono dla kandydatów koalicji rządowej. O pozostałe 35 procent mandatów ubiegali się kandydaci Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" - i zdobyli 160 na 161 możliwych mandatów w ramach tej puli.
Całkowicie wolne były natomiast wybory do Senatu, przywróconego na mocy uzgodnień Okrągłego Stołu. W izbie wyższej Solidarność zdobyła już zdecydowaną większość mandatów.
To właśnie dziś świętujemy te wydarzenia. 25-lecie wolności to okazja do przypomnienia różnych obliczy sukcesu polskiej transformacji, m.in. wolności gospodarczej, wolności w kulturze i sztuce, aktywności obywatelskiej.
Centralne obchody Święta Wolności z udziałem polskich władz państwowych odbędą się w 25. rocznicę wyborów czerwcowych w Warszawie. Zaplanowano wówczas m.in. uroczystości na placu Zamkowym, posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, orędzie prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz galę Nagrody Solidarności. Z okazji Święta Wolności do stolicy przyjedzie kilkunastu przywódców państw.
Napisz komentarz
Komentarze