Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
wtorek, 5 listopada 2024 15:22
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Wideoinformator. Barbórkowy koncert i miejskie mikołajki

W dzisiejszym wideoinformatorze opowiemy o koncercie barbórkowym oraz miejskich mikołajkach.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Za nami intensywny weekend. W sobotę za sprawą niecodziennego widowiska lubanianie przekonali się, że jest w orkiestrach dętych jakaś siła. Zaś w niedzielę Miejski Dom Kultury wypełnił gwar i śmiech najmłodszych. Impreza była na tyle udana, że stąd jej gość specjalny postanowił zostać w Lubaniu nieco dłużej.

W przeddzień górniczego święta Lubań odwiedziła Orkiestra Reprezentacyjna Kopalni Węgla Brunatnego Turów. Zgodnie z barbórkowym zwyczajem muzycy koncertują w miastach i wsiach, zamieszkałych przez pracowników kopalni.

Lubańska publiczność nie zawiodła.

- Duża frekwencja, dlatego, że już są godziny przedpołudniowe, ludzie wychodzą na zakupy i frekwencja tych mediów, że tak powiem „swoich”, telefonów – bardzo duża, co nas cieszy, bo to pójdzie w świat. Będziemy oddani w Lubaniu i w Polsce, i wszędzie, że ta tradycja górnicza jest zawsze dbana, pielęgnowana i tak zostanie do końca naszych dni – mówił Mariusz Sawicki, kapelmistrz Orkiestry Reprezentacyjnej Kopalni Węgla Brunatnego Turów.

Niektórzy mieli specjalny powód, by dziś wyjść z domu.

- Ja jestem tutaj dlatego, że tam w tej orkiestrze gra mój syn i ja wyszłam…, jak to się mówi…, no zobaczyć go, bo teraz rzadko go widuję, bo on mieszka w Zgorzelcu, a teraz cały czas granie. No i jestem dumna z niego i tak, jak ja mówię, normalnie aż płaczę, aż mi łzy z oczu lecą – ze wzruszeniem opowiadała pani Irena.

A jak się gra, gdy koncertu słucha ktoś bliski?

- Chyba gorzej, bo człowiek się stara, a to nie zawsze wychodzi tak, jak by się chciało – wyznał pan Zbigniew, grający w orkiestrze na puzonie.

- A dzisiaj?

- A dzisiaj było fajnie. Pogoda, atmosfera, no wszystko sprzyja nam dzisiaj – podsumował.

Wśród publiczności nie zabrakło imienniczki patronki górników.

- To na moją cześć, wszak Barbarą jestem – patronką górników. Brawo! Bardzo mi się podoba – śmiała się pani Barbara.

 

Dzieciom grudzień kojarzy się przede wszystkim z prezentami i wizytą Świętego Mikołaja. Najmłodsi lubanianie mieli okazję spotkać go już czwartego grudnia w Miejskim Domu Kultury podczas muzycznego spektaklu "Wyprawa na ratunek Świętemu Mikołajowi".

W ekspedycji ratunkowej wzięły udział wszystkie dzieci zgromadzone w sali widowiskowej. Ocalony Mikołaj podziękował swoim wybawcom słodkimi upominkami i obiecał, że to nie koniec prezentów.

- Jestem szczęśliwy. Lubię Mikołaja, wierzę w niego – mówił Filip.

A jakie prośby znalazły się w listach od maluchów?

- Wiem, że były karty Pokemon, pamiętnik z koniem i coś chyba jeszcze, ale nie pamiętam – zdradziła nam Zosia.

- Lista była bardzo, bardzo długa, ale ważniejsze jest to, że Mikołaj napisał do dziewczyn odpowiedź na ten list i przede wszystkim poprosił je, żeby zostały jego pomocniczkami w sprawianiu radości, żeby codziennie zrobiły coś, żeby ktoś się uśmiechnąłopowiadała pani Emilia, mama Oli i Zuzi.

Najmłodsi wiedzą, że na prezenty od Mikołaja trzeba sobie zasłużyć.

- Pomagałam mamie wieszać pranie i sprzątać ławę – wspominała Zuzia.

- Od mamy zależy, czy stwierdzi, czy jestem grzeczna, czy nie. Ja tego stwierdzić nie potrafię – Ola odwołała się do najwyższej domowej instancji.

Mikołajowi tak spodobało się w naszym mieście, że szóstego grudnia nie tylko rozdawał prezenty, ale i widziany był podczas jazdy ciuchcią razem z lubańskimi przedszkolakami.

- W tym roku mieszkańcy Lubania byli bardzo grzeczni, dlatego przybyłem z wielkim workiem prezentów. Całą noc roznosiłem. Jestem zmęczony, ledwie chodzę, ale jeszcze dam radę – oznajmił Święty Mikołaj.

A czy rzeczywiście tak ciężko zasłużyć na prezent?

- Nie, nie trzeba się starać mocno. Mówię Wam, uwierzcie, ja to tylko mówię w skrytości, cichutko. Mikołaj to jest dobra osoba, po prostu. I trzeba wierzyć w Mikołaja. Super! – zdradziła nam pani Krystyna.

Jest też niezawodny sposób na to, aby prezent był na 100% trafiony.

- Mikołaj był u mnie dzisiaj już nawet dwa razy, bo sama sobie zafundowałam masaż z samego rana, tak że bardzo udane mikołajki – z uśmiechem przyznała pani Klaudia.

Dla innych ważne są po prostu marzenia.

- Zostałam wędkarzem 3 lata temu. Chciałabym kupić sobie kampera, wyjechać w świat, wyłowić takie fajne sztuki i cieszyć się jak dziecko - wyjawiła nam pani Honorata.

O współpracę z Mikołajem zapytaliśmy też jednego z „elfów”.

- To jest sekret, proszę pani, to nie mogę zdradzić takwymigiwał się kurier Kamil.

- Wesołych Świątżyczył wszystkim Aleks.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
wystawa
konkurs poetycki
11 listopada
manukultura
Wędrowiec
11 Listopada
Chagall
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KatonTreść komentarza: Ateiści nie są tak zdemoralizowani jak katolicy! Fals - obłuda i hipokryzja to cechy tych wyznawców. Historia i życie współczesne dostarczają tego wystarczające dowody.Data dodania komentarza: 5.11.2024, 12:37Źródło komentarza: Cukierki z igłami pojawiły się też w naszym regionieAutor komentarza: Krycha-MychaTreść komentarza: Słusznie! Ksiądz może to i dzieci mogą kolędować po kasę...Data dodania komentarza: 5.11.2024, 12:35Źródło komentarza: Cukierki z igłami pojawiły się też w naszym regionieAutor komentarza: RedemptorTreść komentarza: Wielebny! Nie dyskutuję z laikami w tym temacie bo nie miejsce i szkoda czasu i nie ma gwarancji że cokolwiek są w stanie zrozumieć. Przestępstwa zniesławienia i zniewagi należą do grupy przestępstw przeciwko czci i nietykalności cielesnej. Stanowią one przejaw ochrony życia prywatnego, zagwarantowanej w art. 47 Konstytucji. Przestępstwa te jakkolwiek mogą się wydawać podobne, różnią się w sposób zasadniczy, stanowić dwa odrębne typy czynów zabronionych pod groźbą kary. Zniesławienie związane jest przede wszystkim z działaniami mającymi poniżyć jednostkę w opinii publicznej. Zniewaga związana jest natomiast z okazaniem pogardy drugiej osobie. Przedmiotem ochrony przestępstwa zniesławienia jest godność, dobre imię, świadomość własnej wartości i szacunek do samego siebie. W przypadku zniewagi przedmiotem ochrony jest przede wszystkim cześć człowieka. Zatem - trzeba się zdecydować jaki zarzut i na jakiej podstawie postawić. Jest też problem: katolik czy katoliczka.Data dodania komentarza: 5.11.2024, 12:33Źródło komentarza: Cukierki z igłami pojawiły się też w naszym regionieAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: Dzięki temu pijakowi wzrosną składki OC .Data dodania komentarza: 5.11.2024, 11:34Źródło komentarza: Lubań. Pomnik po niedzielnym wypadku nieposprzątany, dlaczego?
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama