Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro
Reklama

Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej w powiecie lubańskim

Fundacja Inter Vivos prowadzi na terenie powiatu lubańskiego punkt nieodpłatnej pomocy prawnej, poradnictwa obywatelskiego i mediacji.
Reklama
Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej w powiecie lubańskim

Prawnicy Fundacji udzielają nieodpłatnych porad prawnych oraz świadczą nieodpłatne poradnictwo obywatelskie w następujących lokalizacjach, terminach i godzinach:

ReklamaUbezpieczenia
  • Olszyna, ul. Wolności 20 (budynek Urzędu Miasta Olszyny), każdorazowo w poniedziałki z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy, w godz. 9:00 - 13:00.
  • Świeradów-Zdrój, ul. 11-go Listopada 35 (budynek Urzędu Miasta Świeradowa-Zdroju) każdorazowo we wtorki i w czwartki, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy, w godz. 9:00 - 13:00.
  • Leśna, ul. Rynek 19 (budynek Urzędu Miasta Leśna) każdorazowo w środy, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy, w godz. 9:00 - 13:00 i w piątki, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy, w godz. 13:00 - 17:00.

Rejestrację zapisów na wizyty w punktach prowadzi Starostwo Powiatowe w Lubaniu (telefonicznie pod nr tel. 75 64 64 338).

Zgodnie z ustawą z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej (Dz. U. z 2021 r. poz. 945) nieodpłatna pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie przysługują osobie uprawnionej, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej, w tym osobie fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą niezatrudniającą innych osób w ciągu ostatniego roku.

Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje: 

  • poinformowania osoby fizycznej o obowiązującym stanie prawnym oraz przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowoadministracyjnym; 
  • wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego; 
  • sporządzenie projektu pisma w sprawach, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowo administracyjnym;  
  • nieodpłatną mediację; 
  • sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowoadministracyjnym oraz poinformowanie o kosztach postępowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sądową. 

Z kolei nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje działania dostosowane do indywidualnej sytuacji osoby uprawnionej, zmierzające do podniesienia świadomości tej osoby o przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach oraz wsparcia w samodzielnym rozwiązywaniu problemu, w tym, w razie potrzeby, sporządzenie wspólnie z osobą uprawnioną planu działania i pomoc w jego realizacji. 
Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje w szczególności porady dla osób zadłużonych i porady z zakresu spraw mieszkaniowych oraz zabezpieczenia społecznego. 

Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje również nieodpłatną mediację. Fundacja dysponuje zasobami kadrowymi pozwalającymi na świadczenie nieodpłatnej mediacji.

Dla osób, które nie mogą skorzystać z wizyty w punkcie prowadzonym przez naszą Fundację nieodpłatna pomoc prawna, może być udzielona w sposób zdalny, tj. przez telefon, za pomocą dedykowanego adresu mailowego, w formie czatu lub za pomocą wideoporady. Poza dostępem do nieodpłatnych porad prawnych Fundacja zapewnia, w ramach realizowanego zadania, możliwość specjalistycznych konsultacji świadczonych przez: adwokata kościelnego, doradcę podatkowego, doradcę restrukturyzacyjnego i psychologa. Fundacja zapewnia również możliwość realizacji porady z udziałem tłumaczy języków: angielskiego, czeskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego, niemieckiego i ukraińskiego oraz z udziałem tłumacza polskiego języka migowego.

Informacje o zasadach dostępności zdalnych form pomocy prawnej, jak też dodatkowych i specjalistycznych  usług zostały umieszczone na naszej stronie internetowej, pod wskazanym, na początku, adresem internetowym.

Fundacja Inter Vivos z siedzibą w Warszawie informuje również, iż w celu umożliwienia osobom o szczególnych potrzebach skorzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej powołany został koordynator ds. dostępności. Wskazany koordynator obsługuje dedykowaną infolinię, na której udzielane są informacje m.in. o możliwości i warunkach zorganizowania porady z udziałem tłumacza polskiego języka migowego, tłumacza MIGAM, o lokalizacji punktów prowadzonych nasz naszą Fundację, ich specjalizacji, godzinach pracy, dostępności miejsc parkingowych czy też dostępności podjazdu lub windy. Szczegółowe informacje na temat zakresu informacji udostępnianych przez koordynatora ds. dostępności znajdują się w tym miejscu.

Na potrzeby związane z realizowanym zadaniem została utworzona strona internetowa (strona) oraz utworzono dedykowany profil w mediach społecznościowych (profil)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Daniel_O 07.02.2023 12:21
Czy w puncie Nieodpłatnej Pomocy Prawej można uzyskać poradę jak wystąpić z Kościoła - jakie ma obowiązki pan proboszcz i czy od czasu złożenia aktu woli obowiązują go jakieś administracyjne terminy. Czy kodeks administracyjny wiąże organy kościelne tak jak wiąże inne instytucje w państwie prawa i sprawiedliwości. Amen!

Reklama
Duduś 08.02.2023 09:43
Oni nawet mogą z opornym klechą prowadzić mediacje - tak przynajmniej deklarują.

hans 07.02.2023 08:53
Kiełbasa przedwyborcza która ma pokazać troskę urzędów o sprawy mieszkańców.Kpina z ludzi.Lokalizacja punktu doradczego w Olszynie to nieporozumienie. Ciekawe czy sprawy z którymi mieszkańcy zwrócą się do pracowników fundacji będą omawiane z zainteresowanymi urzędnikami których mogą dotyczyć.Brak kompetencji urzędników jest bolączką mieszkańców całego powiatu.

zulu 07.02.2023 12:38
Olszyna to modelowy przykład urzędniczego państwa z kartonu i sklejki.

Kokieta 07.02.2023 20:09
No ale to siedziba dekanatu - tak jest naczelny szaman odpowiedzialny za ewangelizację niemalże w całym powiecie.

żul 08.02.2023 09:02
Olszyna jest przykładem nieudanej ewangelizacji potomków PZPR ale jeśli nawracanie odbywa się tylko poprzez niezmiernie uciążliwe walenie w dzwony to i efektów brak.

Reklama
J23 09.02.2023 08:51
Srebrniki muszą się zgadzać.Reszta to teatr.

zulu 07.02.2023 00:06
Porada prawna jest przydatna kiedy prawo działa i jest przestrzegane .Ponieważ na terenie powiatu nie obowiązuje żadne prawo to te porady nie są warte funta kłaków.

ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Reklama
Rolki
owd
Wystawa Magdalenki
Szkrab
noc muzeów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Tak to jestTreść komentarza: Cos ci się pomyliło i to grubo. Gmina Lubań nie ma nic do remontu dworca lubańskiego. Tu nie ma burmistrza. A że ktoś sie uśmiecha to źle? Ma płakać? Masz jakaś obsesję z tym uśmiechaniem się?Data dodania komentarza: 8.05.2025, 11:55Źródło komentarza: Prawie 9 milionów na rozwój. Gmina podsumowuje rok inwestycjiAutor komentarza: DonTadeoTreść komentarza: Zamberg? Kto to jest?Data dodania komentarza: 8.05.2025, 11:49Źródło komentarza: Wybory 2025. Na kogo zagłosują młodzi? I czy w ogóle chcą iść na wybory?Autor komentarza: Von_JohnTreść komentarza: Obywatel doktór Nawrocki pana Jerzego Żywickiego obłaskawiał, przywiązał, wykorzystał i porzucił. A teraz wspaniałomyślnie – z bożej łaski filantrop - oddaje łup dla pożytku publicznego Chytra decyzja Nawrockiego, że charytatywnie przekaże mieszkanie, które sobie załatwił od pana Jerzego, nie zmienia faktu, że oszukał człowieka z underclass, wprowadził w błąd notariusza, a na wyłudzeniu mieszkania straciła też gmina. Zapowiedź oddania feralnej dla kandydata PiS kawalerki „organizacji społecznej pożytku publicznego" ma na celu osłabienie wrażenia, że kandydat PiS na prezydenta jest pazernym i bezwzględnym hochsztaplerem. Ma podkreślić deklarowaną przez niego – wbrew faktom – samoocenę, że jest dobrym człowiekiem, który dba o swoich bliskich. I który poświęca własne interesy dla pożytku publicznego. Ponoć miał często zasypiać z Pismem Świętym. Fałsz, obłuda i hipokryzja. Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa dotyczy artykułu 304 Kodeksu karnego, czyli wyzyskania kontrahenta i żądania od niego niewspółmiernych świadczeń. "Wykorzystanie pana Jerzego - starszego człowieka z niepełnosprawnością - przez Karola Nawrockiego było po prostu bezduszne. Dla kogoś, kto dopuszcza się takich działań, nie ma miejsca ani w polityce, ani tym bardziej w Pałacu Prezydenckim. Nawrocki musi odpowiedzieć przed sądem za to, co zrobił" - napisała senator Magdalena Biejat.Data dodania komentarza: 8.05.2025, 11:48Źródło komentarza: Wybory 2025. Na kogo zagłosują młodzi? I czy w ogóle chcą iść na wybory?Autor komentarza: KamillaTreść komentarza: Do Prokuratury wpłynęło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa - dotyczy artykułu 304 Kodeksu karnego, czyli wyzyskania kontrahenta i żądania od niego niewspółmiernych świadczeń. "Wykorzystanie pana Jerzego Żywickiego - starszego człowieka z niepełnosprawnością - przez Karola Nawrockiego było po prostu bezduszne. Dla kogoś, kto dopuszcza się takich działań, nie ma miejsca ani w polityce, ani tym bardziej w Pałacu Prezydenckim. Nawrocki musi odpowiedzieć przed sądem za to, co zrobił" - napisała senator Magdalena BiejatData dodania komentarza: 8.05.2025, 11:46Źródło komentarza: Baner tak jak się pojawił, tak zniknął. Ktoś promował kandydata bez zgody?
ReklamaPowiat Lubań
Reklama