Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
środa, 22 stycznia 2025 20:29
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Czy to już koniec rozbudowy? Zakończono modernizację Centrum Utylizacji Odpadów Gmin Łużyckich

To ważny moment w historii miasta i jego inwestycji, 3 marca 2023 roku zakończono ostatni etap rozbudowy i modernizacji znajdującej się w Lubaniu instalacji przetwarzania odpadów komunalnych. Podczas uroczystości otwarcia zaproszeni z całej Polski goście chwalili zakład w Lubaniu i stawiali jako modelowy przykład spółki komunalnej zajmującej się przetwarzaniem odpadów.
Czy to już koniec rozbudowy? Zakończono modernizację Centrum Utylizacji Odpadów Gmin Łużyckich

Oficjalnie zakończono drugi, ostatni etap rozbudowy znajdującego się w Lubaniu Centrum Utylizacji Odpadów Gmin Łużyckich. W ten sposób po ośmiu latach od pierwszego pomysłu zakończono modernizację i rozbudowę instalacji, która dzięki temu jest dziś jedną z najnowocześniejszych i najlepszych w Polsce.

Projekt rozbudowy zrodził się w głowie prezesa Michała Turkiewicza, który swoimi przewidywaniami wybiegał daleko do przodu i wiedział doskonale, że bez realizacji rozbudowy RIPOK-u spółka mogłaby mieć trudności z nadążeniem za zmieniającymi się przepisami. Dziś wiemy, że były to bardzo dobre decyzje. Dzięki nim jesteśmy dziś tu w tym okazałym budynku. Wszystko zaczęło się w roku 2016, wówczas zdecydowano, że rozbudowa istniejącej instalacji zrealizowana zostanie w dwóch etapach. Pierwszy etap, rozbudowa linii produkcyjnej i budowa płyty do kompostowania skończył się w 2019 roku. Wielu z Państwa uczestniczyło w tamtym otwarciu, a dla mnie były to pierwsze dni pracy w spółce ZGiUK. Zostałem wówczas poproszony przez prezesa Michała Turkiewicza o poprowadzenie drugiego etapu inwestycji. Obiecałem mu, że doprowadzę inwestycję do końca i dotrzymałem słowa. Choć nie taka była umowa Michale... miało Być inaczej. - mówił w trakcie inauguracji nowego obiektu Jacek Baran, prezes ZGiUK Lubań.

Jak wyjaśniał prezes - inwestycja była konieczna. ZGiUK, który od 2000 roku rozrósł się ponad trzykrotnie nie mieścił się już w starej bazie przy ul. Lwóweckiej. Gdy powstawało Centrum Utylizacji Odpadów Gmin Łużyckich pracowało tam 38 osób, a firma miała 8 śmieciarek. Dziś w ZGIUK zatrudnionych jest 121 osób, a flota liczy 79 aut w tym 33 śmieciarki.

Zakończony właśnie drugi etap obejmował budowę infrastruktury podstawowej, koniecznej do obsługi wybudowanych w pierwszym etapie instalacji do sortowania i segregacji odpadów komunalnych. W jego ramach powstały parkingi, wybudowano potężną halę garażową, część warsztatową z trzema stanowiskami, myjnię samochodową, skład zużytych opon i magazyn olejów. Wybudowano również budynek socjalno - biurowy dla wszystkich pracowników, mieszczą się w nim biura, szatnie, prysznice, pralnie i suszarnia. Budynek posiada również salę konferencyjną przy której znajdzie się centrum edukacji ekologicznej. Powstał również skład soli, skład piasku oraz szklarnia do przygotowywania sadzonek roślin na potrzeby miasta.

Drugi etap kończący duże inwestycje na lubańskim śmietnisku to również budowa dwóch instalacji. Pierwsza to linia do odbioru frakcji wysokoenergetycznej, druga to linia do przesiewania kompostu. Linie te znacznie poprawią wydajność naszych procesów technologicznych. Są to niewielkie linie, ale bardzo przydatne w procesie recyklingu bioodpadów. Dzięki nim osiągniemy wyższe poziomy recyklingu dla gmin. - mówił Jacek Baran.

Uroczystość zakończenia rozbudowy lubańskiego RIPOK-u swoją obecnością zaszczycili goście z całej Polski. Obok polityków byli to przedstawiciele branży przetwarzania odpadów, którzy z uznaniem mówili o wdrożonych rozwiązaniach.

Samorząd Województwa od początku wspierał tę inwestycję. W pierwszym etapie ponad 16 mln zł i drugim około 17 mln zł dofinansowania. Inwestycję niezwykle potrzebną dla tego regionu. Bardzo dużo śmieci produkuje społeczeństwo bogate, a my jako Dolny Śląsk jesteśmy liderem rozwoju. Ten rozwój powoduje, że produkujemy duże ilości śmieci i trzeba coś z tym robić, by nie zalegały w rowach i lasach. Idealnym rozwiązaniem są RIPOK-i, a ten lubański świadczy usługi dla wielu samorządów i za to chciałbym serdecznie podziękować. - mówił Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Ta inwestycja to świetny przykład jak potrafią współgrać ze sobą zarówno podmioty samorządowe i rządowe. Nie byłoby tej inwestycji, gdyby nie pieniądze od Pana Marszałka i Sejmiku Województwa Dolnośląskiego jak i wsparcia Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Dzięki tym dwóm podmiotom pomysł się zmaterializował i mamy okazję być dzisiaj na otwarciu tej inwestycji. Dodatkowo jest to świetny przykład jak prawidłowo wykorzystać środki unijne. - mówił Arkadiusz Słowiński, burmistrz Lubania.

Gratuluję tej inwestycji. Od jakiegoś już czasu Lubań i lubański ZGiUK podaję jako przykład miejsca, gdzie wielu samorządom udało się porozumieć, by razem dbać o środowisko. - mówiła Ewa Szymańska, posłanka na Sejm RP.

To niezwykły skok, którego państwo dokonaliście. Gdy byłem tu pierwszy raz był kamieniołom, były odpady i coś tam wokół tego. Później wydawało się, że jest już doskonale. Jednak teraz jesteście Państwo w ekstraklasie krajowej. Stworzyliście książkowy model, gdzie jest gmina z instalacjami, jest kilkanaście gmin wkoło i razem zgodnie realizujecie program zbierania i przetwarzania odpadów komunalnych. Jest to bardzo ważne, bo razem można i lepiej, i taniej. - mówił Henryk Kultys prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Krakowie i  jednocześnie z-ca prezesa Krajowej Izby Gospodarki Odpadami.

Jestem bardzo dumna. Jestem przede wszystkim mieszkanką Lubania i bardzo się cieszę, że powstała tutaj taka inwestycja i możemy się nią chwalić. Czasem, na rożnych portalach, spotkać można się z opiniami, że Lubań się zwija - otóż nie Lubań się rozwija. Gratuluję. - mówiła Teresa Zembik, radna Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Panie Burmistrzu, Panie Prezesie, Lubań nie zatrzymuje się i to co robicie robi wrażenie. Dziś w województwie dolnośląskim są dwa skrajne przypadki tego co można w gospodarce odpadami robić i jak robić to prawidłowo, i tego czego robić nie można. Wrocław dziś dyskutuje, że dobrze by było porozmawiać o odpadach i stworzyć perspektywiczny program stworzenia systemu gospodarki odpadami. To jest jedyne miasto w kraju, z tych dużych, które myślało, że ktoś za samorząd wykona tę robotę. I tutaj wielkie słowa uznania dla Pana Burmistrza i Pana Prezesa. Tak trzymać! - Mówił Wojciech Janaka z Krajowego Forum Dyrektorów Zakładów Oczyszczania Miast.

Fundusz będzie obchodził w tym roku trzydziestolecie i przygotowujemy publikację. To właśnie lubański ZGiUK został wybrany jako wzorcowy przykład inwestycji, która realizuje zadania z dziedziny ochrony powierzchni ziemi. To za co cenimy inwestycje ZGiUK-u to to, że wykonujecie je wzorcowo i zawsze jesteście 10 lat do przodu. Zawsze patrzycie na perspektywę, która z racji zmieniających się przepisów prawa nadejdzie. Więc to nie są rozwiązania na dziś czy jutro, a na wiele, wiele lat do przodu. Gratuluję! W skali województwa dolnośląskiego jest to wzorcowa instalacja w dziedzinie ochrony środowiska. - mówiła Anna Korneć – Bartkiewicz z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu.

Czy to już koniec inwestycji w Regionalną Instalację Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Lubaniu?

Każde zakończenie jest czegoś początkiem. Nie kończymy na tym drugim etapie. a myślimy o dalszym rozwoju. Dalej musimy przewidywać co zmienią w przepisach włodarze i to nie tylko chodzi o Polskę, ale też o Unię Europejską i o jej wymogi. Już na dzisiejszym spotkaniu padły słowa o nowych wymogach unijnych, do których już musimy się przygotowywać i rozwijać zakład. Moją dewizą jest, że jeżeli się zatrzymamy to znaczy, że się cofamy. - mówił w rozmowie z mediami Jacek Baran.

W trakcie spotkania i rozmów kuluarowych często wspominano nieżyjącego już prezesa spółki Michała Turkiewicza. Zgodnie podkreślano, że był człowiekiem niezwykłym, a obecny kształt lubańskiego RIPOK to w głównej mierze jego wizja i zasługa. W kuluarowych rozmowach kilkukrotnie dało się słyszeć, jak wspominając go mówiono o nim wizjoner. Zapytaliśmy obecnego prezesa ZGiUK, czy nie czuje z tym związanej presji.

Nie odczuwam tego jako presji. Zostałem zatrudniony przez Michała, znaliśmy się bardzo dobrze. Wiem jakie miał plany, wiem też jak je realizował. Był osobą skrupulatną, dla niego nie było rzeczy niemożliwych do zrealizowania. Jak go wyrzucali drzwiami, to wchodził oknem - taki był. On mi daje więcej siły niż strachu. Czerpię z tego pozytywną energię. Wiem co mam robić i staram się to robić z należytą starannością. Małymi krokami to realizuję i wiem, że Michał też by się nie zatrzymał i też by szedł dalej. - mówił prezes lubańskiego ZGiUK.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Bolko 08.03.2023 20:42
Mowia że wywoz smieci to wielki biznes i nawet powstają mafie śmieciowe .

Apolinary 07.03.2023 14:08
W mieście bida aż piszczy a ta kamaryla urządza sobie igrzyska. Dziwi tylko, brak refleksji ze strony wielu - wydawało by się - rozsądnych uczestników, a szczególnie mundurowych. Bo tego w habicie powłóczystym do takich niestety nikt już nie zalicza. Oni pchają się wszędzie z kropidłem - tylko patrzeć jak dom - za przeproszeniem - publiczny pokropią. Żałosny to obraz na te czasy.

MARYSIEŃKA 07.03.2023 08:44
Skoro tak pięknie pochwaliliście się dobrobytem, to może czas na zmniejszenie opłat dla mieszkańców i firm lubańskich . To my ponosimy największe niedogodności. Setki samochodów dziennie zanieczyszczają nam środowisko, niszczą ulice , a gromadzone odpady nie są dla naszego zdrowia obojętne. Ceny za wywóz odpadów mamy wyższe niż w Zgorzelcu czy odległym Świętoszowie. Wszak transport z naszego miasta jest mniej kosztowny. Może Pan Burmistrz wypowiedziałby się co tak bardzo w naszym mieście nakłada się na tak ogromne ceny.

J23 07.03.2023 16:12
👏👏👏

Klawer 08.03.2023 12:59
Burmistrz na się wypowiedzieć? Chyba żartujesz! Czy om w ogóle ma coś do powiedzenia?

Zośka 07.03.2023 08:30
Dlaczego ZGiUK w tym miejscu nie wybudował spalarni śmieci, tego co by przyniosło realne korzyści dla mieszkańców. I niech nikt nie mówi, że byłoby zanieczyszczenie środowiska, bo w innych miastach spalarnie są w centrum miasta . Mielibyśmy ogrzewanie, ciepłą wodę. Ponoć budowę blokuje Dolnośląski Wydział Środowiska, ponieważ to do niego płaci się ogromne kwoty za każdą tonę śmieci. W przypadku spalarni nie wpływały by do nich ogromne pieniądze.

Grzegorz 08.03.2023 05:22
Bo wtedy miałby przyszlość a tak utopili sto milionów i bedzie co sprzedać.... Można? Mozna....

emeryt 07.03.2023 08:25
Wladze Olszyny oleli otwarcie brawo

Felicja 07.03.2023 06:22
W Leśnej na terenie byłego Dolwisu władze miasta mają zamiar stworzyć utylizację odpadów, która przyćmi Lubań i będzie najnowocześniejsza w Polsce.

Moksa 07.03.2023 06:20
Dlaczego w dobie kryzysu energetycznego nic nie mówi się o biogazowniach? W odpadach na pewno jest dużo składników biologicznych i można było pomyśleć o takiej instalacji, choćby dla przykładu i rozwoju tych instalacji w powiecie.

Jan 06.03.2023 22:35
Gospodarka odpadami, sortowanie i segregacja... Inwestycje, fundusze - makaron na usze.. a do dalej z tymi odpadami ... ? W glebę w piec? Nic nie ma w tym artykule, tylko prawie wszystkie służby (aż nożyczek brakło) i kilka twarzy z "drugiej strony miedzy". Masakra. .

Tu-polew 06.03.2023 20:44
Jak widać pasożytów nam nie brakuje. Drugi Orlen po prostu.

Julita 06.03.2023 20:11
Spęd - pompa - blichtr! Jezus zwany Chrystusem mówi uczniom wprost, bez żadnych ogródek: Strzeżcie się uczonych... Dlaczego? Bo lubią zajmować pierwsze miejsca, stroić się w szaty... objadają domy wdów... odprawiają długie modlitwy... a wszystko robią na pokaz...To pasuje i do dzisiejszych "uczonych w Piśmie" ... Brylują w mediach, mają komentarz na wszystko... robią z siebie ekspertów... pociągają za sznurki... a ludzie tańczą jak im zagrają. Kiedy mówią, że ktoś jest zły... Ludzie wierzą... jeśli wskazują kogoś jako tego fajnego - ludzie też wierzą. I oglądają ludziska głupawe eklezjalne telenowele... przy ołtarzu … Święcą wszystko – oczyszczalnie ścieków, wysypiska śmieci a nawet dekle od kanalizacji!

Krysek 06.03.2023 19:59
A co tam robił ten szaman w purpurze i powłóczystej szacie w pierwszym zresztą rzędzie? Z tytułu czego wszedł w skład ekipy do cięcia wstęgi? Strzeżcie się uczonych w Piśmie. Z upodobaniem chodzą oni w powłóczystych szatach, lubią pozdrowienia na rynku, pierwsze krzesła ..... i zaszczytne miejsca na ucztach.

ateista 06.03.2023 21:42
Dokładnie! Ciekawe ile dołożył do budowy! Wróciliśmy do średniowiecza, kiedy to za królem krok w krok łaził klecha i był najważniejszym doradcą i decydentem. Ile jeszcze pokoleń trzeba, żeby przejrzeli na oczy, że to sekta.

Redemptor 06.03.2023 19:47
Tylko nie "nobilitujcie" już nic imieniem Jana Pawła 2 - a tę naszą radzę rychło odmianować jak była - na Zgorzelecką. Już są postulaty o likwidację pomników tego wątpliwej świętobliwości Herosa Cnót Wszelakich. Kiedy protestowałem - list jest w annałach Rady Miasta - przy nadawaniu - nikt mnie nie słuchał i wyklinano od czci i wiary. Jak można dać się tak zbiorowo ogłupić i "nadawać tytuły" śmiertelnikom za życia? Była Zgorzelecka i mogła taką pozostać. Zgorzelec się nigdy nie skompromituje. Jak widać żadna świętość nic nie gwarantuje.

Jjjj 06.03.2023 15:48
Co z tego jak ludzie już tam nie chcą pracować bo im wszystko ukrucili i jeszcze roboty dodali

Maryjan 06.03.2023 15:28
Same ochy i achy a moze pan nam wyjaśni dlaczego zostala nalożona kara przez WIOŚ? Dlaczego trzeba bylo podjąć prace wydobywcze z kwatery i ponownie sortować odpady? Gdzie bedą skladowane odpady? Bo kwatera już zapełniona :( Dlaczego za priorytet wzięto budowe hali na tabor gdy jego stan jest agonalny i za połowe tych środków można bylo nabyć nowe ekologiczne pojazdy....

Reklama
Reklama
WOSP bieg
WOŚP MOSiR
WOŚP Olszyna
WOŚP Lubań
WOŚP Gmina Lubań
wosp
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama