Strajk ostrzegawczy zaplanowano na 27 marca 2023 r. nawołują do niego dwa związki zawodowe Związek Zawodowy Pracowników Kolei i Transportu (EVG) i uważany za największy związek zawodowy na świecie Verdi. Oba związki zrzeszają 2,73 ml członków. W związku ze strajkiem ostrzegawczym ograniczenia mogą wystąpić w transporcie lotniczym, kolejowym i autobusowym. Akcja obejmie dalekobieżne połączenia kolejowe, regionalne i podmiejskie.
Verdi wzywa również do wstrzymania pracy na lotniskach i w transporcie publicznym w Hesji, Nadrenii Północnej-Westfalii, Badenii-Wirtembergii, Saksonii, Dolnej Saksonii, Nadrenii-Palatynacie i w Bawarii. W strajku mają wziąć udział także spółki autostradowe oraz administracja żeglugi śródlądowej. Jak poinformowały oba związki, „całodniowy strajk rozpocznie się o północy 26 marca i potrwa do północy 27 marca. - podaje Deutsche Welle.
Jak określają niemieckie media, skala strajku jest bezprecedensowa. Dlatego osoby korzystające z transportu publicznego „będą musiały nastawić się na daleko idące ograniczenia w transporcie kolejowym, lotniczym i lokalnym”. Strajk zapewne przełoży się również na utrudnienia w transporcie drogowym. Osoby na co dzień korzystające z transportu publicznego przesiądą się do aut znacznie zwiększając natężenie ruchu.
Poniedziałkowy strajk ma zwiększyć presję na rządy regionalne oraz rząd federalny przed trzecią rundą negocjacji, które zaplanowane są na 27 marca. Związki zawodowe pracowników sektora publicznego domagają się 10,5% wzrostu płac i co najmniej 500 € więcej wynagrodzenia dla sektora publicznego. Pracodawcy zaproponowali do tej pory podwyżkę w wysokości 5 procent oraz jednorazowe wypłaty o łącznej wysokości 2500 euro.
Napisz komentarz
Komentarze