W czwartek, 11 maja funkcjonariusze Straży Granicznej w trakcie kontroli na jednej z dróg prowadzących do granicy z Niemcami zatrzymali samochód osobowy na litewskich tablicach rejestracyjnych, którym kierował 46-letni Mołdawianin. Jak się okazało, pomagał on przedostać się do Niemiec 5 Afgańczykom i 2 Syryjczykom.
Kontrola legalności pobytu wykazała, że migranci nie posiadali przy sobie dokumentów uprawniających do wjazdu i pobytu na terytorium Polski. Z ich oświadczeń wynikało, że dzień wcześniej kierowca zabrał ich z Warszawy i kierował się do Niemiec. W związku z nielegalnym pobytem w Polsce cudzoziemców zatrzymano oraz wszczęto postępowania w sprawie zobowiązania do powrotu, a kierowca został ukarany.
Polska Straż Graniczna niemal codziennie publikuje komunikaty podobnej treści. Mimo udaremnienia licznych prób nielegalnego przekraczania granicy tylko w marcu tego roku przez wschodnią granicę Niemiec przedostało się 1556 migrantów. Natomiast w pierwszych czterech miesiącach tego roku Federalny Urząd ds. Migracji i Uchodźców przyjął prawie 102 tysiące pierwszych wniosków o azyl – 78 procent więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. W ten sposób wiele samorządów, na których leży obowiązek zapewnienia migrantom zakwaterowania i zaopatrzenia, doszło do granic swoich możliwości.
W związku z tym premierzy krajów związkowych wysunęli szereg żądań, a ministrowie spraw wewnętrznych Brandenburgii i Saksonii zażądali wprowadzenia stałych kontroli na granicy z Polską i Czechami, aby ograniczyć napływ uchodźców. W środę, 10 maja w Niemczech odbył się szczyt do spraw uchodźców. W efekcie rozmów z Olafem Scholzem rząd federalny zgodził się zwiększyć pomoc finansową dla landów o miliard euro, ale nie ustąpił w kwestii wprowadzenia trwałego rozwiązania, które wiązałoby kwotę wsparcia z liczbą azylantów. Strona rządowa wymienia szereg działań i planów mających na celu przyspieszenie procedury azylowej i wydalenie osób, którym odmówiono azylu. Na zakończenie szczytu Olaf Scholz stwierdził, że jego priorytetem jest spowolnienie napływu migracji.
"Wielkim zadaniem, przed którym stoimy, jest uporządkowanie nielegalnej migracji oraz oczywiście jej ograniczenie" – podkreślił Scholz na zakończenie szczytu z udziałem władz krajów związkowych. Zapowiedział, że Niemcy wprowadzą ściślejsze kontrole na wszystkich swoich granicach.
Oprócz Ukraińców głównymi krajami pochodzenia migrantów od początku roku były Syria, Afganistan i Turcja.
Napisz komentarz
Komentarze