Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
niedziela, 23 lutego 2025 10:43
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna
Reklama

Przyrodnicze walory Winnej Góry

Wzgórza Trzebnickie skrywają wiele tajemnic. Odnalezione tutaj ślady bytowania prapraprzodka, osady sprzed kilkuset tysięcy lat czy kości bizona i nosorożca przyczyniły się do powstania Trzebnickiego Parku Kulturowego. Zagospodarowanie Winnej Góry przy udziale funduszy europejskich uczyniło ten zakątek bardziej atrakcyjnym turystycznie.
Przyrodnicze walory Winnej Góry
Dzięki funduszom unijnym Winna Góra stała się atrakcją turystyczną i miejscem integracji trzebniczan

Jeszcze do niedawna Winna Góra, najwyższe wzniesieniu Wzgórz Trzebnickich, zwana też Kocią Górą czy wręcz Kociakiem, była miejscem dość zaniedbanym. Czasem – dla pięknych widoków - spacerowali tu okoliczni mieszkańcy, ale turyści odwiedzali to miejsce rzadko. Na wzgórzu nie było żadnej infrastruktury sprzyjającej wypoczynkowi, ani też informacji, jak ważne jest to miejsce nawet w skali kraju. Wiedza na temat zabytków przyrody nieożywionej Winnej Góry, szczególnie lessów, które stanowią dobro przyrodnicze niezwykle rzadko występujące w Polsce i Europie, była niewielka. Sytuację zmieniło dopiero stworzenie tu Trzebnickiego Parku Kulturowego.

 

Ślady praczłowieka

Ale to nie koniec niezwykłości. Otóż na przełomie lat 80. i 90. minionego wieku, prof. dr hab. Jan Burdukiewicz z Uniwersytetu Wrocławskiego odkrył na Winnej Górze ślady bytowania Homo erectusa (człowiek wyprostowany, kopalny gatunek człowieka, stanowiący jeden ze szczebli ewolucyjnych człowieka współczesnego) sprzed 500 tys. lat, które okazały się najstarszym obozowiskiem w Polsce i jednym z najdalej wysuniętych na północ Europy.

Także przyrodnicy cenią ten teren, gdyż występuje tu bogactwo różnorodnych gatunków roślin, np.: dziki bez koralowy, olsza szara, świerk pospolity, goździk kartuzek, kokorycz pusta, żarnowiec miotlasty.

Trasy dla spacerowiczów i turystów

Głównym celem powstania Trzebnickiego Parku Kulturowego jest ochrona i udostępnianie zasobów przyrodniczych Winnej Góry. Projekt zakładał rozwój infrastruktury umożliwiającej dostęp do wzniesienia, rozwój produktów turystycznych gminy Trzebnica, a także edukację ekologiczną.

Zakres prac obejmował uporządkowanie terenu i wzbogacenie go o ciągi komunikacyjne oraz elementy małej architektury parkowej (ławki, oświetlenie, nasadzenia). Trasy ścieżek edukacyjnych zostały zaplanowane w sposób umożliwiający swobodne korzystanie ze wszystkich atrakcji zaprojektowanych w parku.

- Zagospodarowanie Kociej Góry jest spełnieniem obietnicy, jaką złożyłem mieszkańcom obejmując urząd – mówi Marek Długozima, burmistrz Trzebnicy. - Piękny panoramiczny widok ze szczytu na nasze malownicze miasto oraz uporządkowana przestrzeń tego obszaru wraz z utworzoną infrastrukturą sprawiły, że mieszkańcy upodobali sobie wzgórze na spacery czy wspólne rodzinne pikniki. Odnalezione w tym miejscu ślady praczłowieka sprzed 500 tys. lat są dodatkowym walorem edukacyjno-historycznym tego obszaru, dzięki czemu Trzebnica stała się jeszcze bardziej atrakcyjna turystycznie.

Mieszkańcy doceniają zmiany w najbliższym otoczeniu. Edward Bąk, który mieszka w Trzebnicy od 1980 roku, uważa, że uporządkowanie Winnej Góry to bardzo dobry pomysł, bo każdego dnia spaceruje tu wielu ludzi. Słyszał, że w planach są jeszcze wieża widokowa i kawiarenka.



Podziel się
Oceń

Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Szczepienie
wystawa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: zigZacTreść komentarza: Nie pitol, za Kaczora kasyna też miały ciche poparcie bo jak tłumaczyć... Częściej były akcje dla picu i tyle.Data dodania komentarza: 23.02.2025, 10:35Źródło komentarza: Dziś w nocy cały Lubań słyszał eksplozję. Wiemy co to byłoAutor komentarza: zigZacTreść komentarza: Fakt, jaskiń hazardu mamy we mieście najmniej 6. Prochy najłatwiej kupić właśnie tam. Zielsko też ale ja bym na te zielsko uważał. Jakinie a szczególnie dwie są regularnie zgłaszane na wszelkie od tego będące policje przez mieszkańców narażonych na skutki przebywania w okolicy takiego centrum. Zagrożeniem dla nieletnich nikt się nie przejmuje. Są też jaskinie w lokalizacjach niekolizyjnychz otoczenien też zgłaszane regularnie przez zainteresowanych np. rodziców uzależnionych od hazardu a bywa że nie tylko i cisza. Handel kwitnie, hazard zyski przynosi mafia rośnie w siłę. W okolicznych mostach raz na rok lub rzadziej czarni wpadną na taki lokal, zabiorą maszynerię i góra za 2 dni lokal dalej działa a akcja za rok czy dwa jest gdzie indziej. W zgorzelcu na drugi dzień pi akcji stoją nowe maszyny, a gdzie na drugi dzień! W nocy już można było haratać. Gratis energetyki rozdawali z tej okazji. Znajomy cićpunek upierał się że wróciła maszyna zabrana z innego lokalu przez policję, jego ulubiona! Prawie jak za Kwacha tyle że bez strzelanin. O ki wuj tu chodzi. Tabak łapią, za 5 kilo krajanki dosolą jakbyś okradł jubilera. Musisz być bigaty żeby to pospłacać potem A tu nic.Data dodania komentarza: 23.02.2025, 10:32Źródło komentarza: Dziś w nocy cały Lubań słyszał eksplozję. Wiemy co to byłoAutor komentarza: DonZbyslaoTreść komentarza: To już nie mogli odczekać na objęcie urzędu przez nowego rezydenta?Data dodania komentarza: 23.02.2025, 09:43Źródło komentarza: Lubań. Trzy złote pary odebrały życzenia i medaleAutor komentarza: MaziTreść komentarza: A kto wydaje pkk ? Na jakiej podstawie ? Warto było by napisać. Artykuł z cyklu kopiuj-wklej , bez analizy . Taka możliwość istnieje jedynie gdy ktoś dostaje zakaz w trakcie wyrabiania prawa jazdy .Data dodania komentarza: 23.02.2025, 08:34Źródło komentarza: Z zakazem prowadzenia można zdawać na prawo jazdy. W systemie jest dziura
ReklamaPowiat Lubań
Reklama