Strefa ciszy na akwenach złotnickim i leśniańskim obowiązywała przez dwie dekady. Zmieniło się to z końcem lutego 2021 roku, gdy Sejmik Województwa Dolnośląskiego przyjął uchwałę wyznaczającą Leśniańsko-Złotnicki Obszar Chroniony. W ten sposób rejon doliny Kwisy między Gryfowem a Leśną stał się terenami chronionymi ze względu na szczególny krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, a jednocześnie przestał obowiązywać zakaz dla silników spalinowych na jeziorach. W ten sposób motorowodniacy dostali zielone światło i zaczęli aktywnie korzystać z akwenów. Przez dwa letnie sezony ich obecność budziła mieszane uczucia. Jedni czerpali z tego pełnymi garściami, innym było to obojętne, a jeszcze inni wściekali się na hałas i wybryki jeźdźców na skuterach.
W połowie listopada 2022 roku do Starostwa Powiatowego Lubaniu i Lwówku Śląskim wpłynęły petycje podpisane przez 300 mieszkańców, którzy domagali się przywrócenia ciszy na zbiorniku leśniańskim i złotnickim. Swoje petycje skierowali też przeciwnicy strefy ciszy. Ze względu na ilość składanych petycji Starostwo Powiatowe w Lubaniu rozpatrywało sprawę jako petycję wielokrotną, a zainteresowani mogli składać petycje do 16 czerwca.
Na wczorajszym (29.06) posiedzeniu, Rada Powiatu Lubańskiego rozpatrzyła petycję wielokrotną i uznała ją za zasadną, więc ostatecznie zdecydowała o przywróceniu strefy ciszy na jeziorach Leśniańskim i Złotnickim. Motorowodniacy jeszcze przez dwa tygodnie mogą uprawiać sporty wodne, po tym czasie zakaz używania jednostek pływających napędzanych silnikami spalinowymi będzie obowiązywał przez całą dobę, cały rok.
Radni w uchwale przewidzieli kilka wyjątków: zakaz nie dotyczy organów Policji, Straży Pożarnej, Państwowej i Społecznej Straży Rybackiej, służb utrzymujących cieki i zbiorniki wodne oraz wodnych służb ratowniczych. Zakazem nie są objęte statki turystyczne oraz działania szkoleniowe (np. kluby żeglarskie).
Napisz komentarz
Komentarze