Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
wtorek, 5 listopada 2024 05:20
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Sudecki Festiwal Minerałów. Co dziś w programie?

Od rana można wziąć udział w wycieczkach i wykładach, przez cały dzień na gości czeka Giełda Minerałów i Biżuterii, Wystawy, GEOstrefa, Targ Rękodzieła, Targ Staroci i Strefa Zabawy.
Sudecki Festiwal Minerałów. Co dziś w programie?

SCENA NA RYNKU

15:00-16:30 – „W magicznym świecie bajek” w wykonaniu MikO & NijA (Scena na Rynku)

15.30-17.00 – „Warsztat z rozpoznawania meteorytów”, Piotr Ducki (Sala konferencyjna w Sukiennicach - TRET)

17.00-18.00 – „Musicalowe Love” w wykonaniu Duet Ania Jakisz i Mikołaj Król (Scena na Rynku)

18:00-18.30 – Występ zespołu Smolniczanie (Scena na Rynku)

19.00-20.30 – „Happy Jendrowski Show” w wykonaniu Sugar Free cz. 1 (Scena na Rynku)

21.00-22.00 – „Happy Jendrowski Show” w wykonaniu Sugar Free cz. 2 (Scena na Rynku)

WYCIECZKI i WYKŁADY

11.00-12.30 – Wycieczka geologiczna: Śladami lubańskich wulkanów (start spod Wieży Brackiej), udział płatny 5zł/osoba

13.00-14.30 – Wykład: „Meteoryty i inni przybysze z kosmosu”, Andrzej Paczos (Sala konferencyjna w Sukiennicach - TRET)

15.00-16.30 – Wycieczka historyczna: Szlakiem historii Lubania (start spod Wieży Brackiej), udział płatny 5zł/osoba

15.30-17.00 – „Warsztat z rozpoznawania meteorytów”, Piotr Ducki (Sala konferencyjna w Sukiennicach - TRET)

17.00-18.30 – Wycieczka historyczna: Szlakiem historii Lubania (start spod Wieży Brackiej), udział płatny 5zł/osoba

Informacje praktyczne: wstęp na wszystkie wykłady i warsztaty jest bezpłatny, udział w wycieczkach historycznych oraz wycieczce geologicznej kosztuje 5zł/osoba,
                                     wycieczki ruszają spod Wieży Brackiej, wykłady i warsztaty odbywać się będą w sali konferencyjnej w "sukiennicach" - TRET na Rynku

 

WYSTAWY

WSZYSTKIE WYSTAWY MOZNA OGLĄDAĆ OD 10. DO 19.

Na wystawie będzie można zobaczyć kilkaset okazów meteorytów, w tym te bardzo rzadkie z Marsa czy Księżyca, te znane od dawna jak i te zupełnie nowe (z 2023 roku!), maleńkie i ogromne, ale przede wszystkim zobaczyć będzie można w jednym miejscu okazy z około 15-tu różnych spadków meteorytowych z terenu Polski! 
Będzie to najprawdopodobniej najważniejsza wystawa meteorytowa w historii naszego kraju. 
Patronat nad wystawą objęło Polskie Towarzystwo Meteorytowe.

TOPAZY ŚWIATA

Topaz to ceniony przez kolekcjonerów i wytwórców biżuterii minerał, zaliczany czasem do kamieni szlachetnych. Charakteryzuje się dużą twardością, bogactwem barw i często pięknym połyskiem. Znany jest głównie z takich krajów jak Brazylia, Afganistan, USA, Rosja czy Ukraina. Mało osób wie, że topazy trafiają się również w Polsce – w rejonie Strzegomia na Dolnym Śląsku. I tam właśnie, w jednym z kamieniołomów granitu, natrafiono w 2018 roku na pegmatyt ze spektakularnymi okazami tego minerału, które są niewątpliwie największymi i najlepszymi jakościowo znanymi z Polski. I właśnie największy z kryształów z tego znaleziska będzie po raz pierwszy prezentowany publicznie, w otoczeniu z okazów z całego świata.

AGATY

Agaty z kolekcji Holgera Weigelta (Niemcy)

Holger Weigelt (ur. 1961 r.) mieszka w nieodległym od Lubania Chemnitz, a z wykształcenia jest chemikiem. Swoją karierę zawodową związał z ochroną środowiska. Natomiast hobbystycznie zajmuje się sztuką, działalnością wydawniczą oraz pisze wiersze. Ponad wszystko jednak fascynują go minerały. Już jako dziecko kolekcjonował okazy mineralogiczne i paleontologiczne. Od 2006 roku zbiera agaty z Meksyku i Argentyny, a od 2016 również te z Chin. Na Sudeckim Festiwalu Minerałów zaprezentowanych zostanie 100 najlepszych okazów z jego zbiorów.

MINERAŁY SUDETÓW ZACHODNICH

Prezentowana w Wieży Brackiej wystawa będzie stałą ekspozycją Muzeum Regionalnego ilustrującą bogactwo mineralogiczne Sudetów Zachodnich, w tym okolic Lubania. W 18 gablotach eksponowanych będzie ponad 500 okazów z różnego typu złóż, obejmujących m.in. takie minerały jak kwarc, kalcyt, fluoryt, a także agaty. Szczególnie interesująca będzie część poświęcona kwarcom żelazistym z rejonu Jeleniej Góry oraz nowo odkrytym kalcytom z kamieniołomu bazaltu w Leśnej koło Lubania.
Wystawa Muzeum Regionalnego w Lubaniu

WYSTAWY PRYWATNYCH KOLEKCJONERÓW

W trakcie Festiwalu odbędzie się konkurs na najlepszą wystawę kolekcjonerską. Kilkunastu zbieraczy otrzyma gabloty, które samodzielnie zaaranżują. Będą one prezentowane w przepięknej Sali Ślubów w zabytkowym Ratuszu.

Wystawy oceni międzynarodowe jury, biorące pod uwagę zarówno jakość okazów, ich aranżację, jak i opis. Równolegle odbędzie się konkurs o nagrodę publiczności.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Doktór 03.07.2023 19:17
Pinki i Mózg są w siódmym niebie , jaka to udana impreza.

RP 01.07.2023 21:22
Smolniczanie to adekwatna propozycja, uzupełniająca SFM. : ) Nie obrażając Smolniczan. W 2003 we Lwówku na Agatowym Lecie występował zespół Raz, Dwa, Trzy... Wtedy byli na topie i było czego posłuchać. Można zrozumieć, że nie ma kasy na tzw. gwiazdy, ale zróbcie coś czasem z pomysłem. Kolejny rok z rzędu klepiecie to samo albo bezrozumnie małpujecie. Daleko tak się nie pojedzie. No nie jest dobrze... Żeby nie było, że malkontent gani i ujada tylko. Nie. Mam rozwiązanie tej trudnej dla Was sytuacji. Zwolnijcie trochę i pozwólcie inteligencji dogonić Wasze wykształcenie. Rozejrzyjcie się za ludźmi z pomysłem, którzy Wam doradzą, co dalej robić. To nie jest wstyd, poradzić się kogoś. Teraz ważna sentencja! Nawet z najgłębszego szamba da się jakoś wyczołgać. Pozdrawiam. :)

Chyba kogoś poniosło 01.07.2023 19:44
A co to za oksymoron "przepiękna sala ślubów". Przepiękna sala ślubów to jest (o zgrozo znów ten Lwówek) we Lwówku.

W skrócie 01.07.2023 13:49
To samo przez 3 dni czyli nic

Dlb 01.07.2023 12:36
Świetny festiwal za mało nagłośniony no cóż. Jedynie irytujące w tłumie młode gwiazdy młode dziewczyny ,mlode matki wytatulowane bazgroly ,,,,co chwile wchodzę w chmurę dymu z E Papierosa najważniejsze dla niej makijaż, tatuaż,, a że celuitis z tylu od wysokości kolan do góry to tego nie widzi.

młoda 01.07.2023 20:12
dla kogo świetny? dla przyjezdnych? muzyka archiwalna pod emerytów

Ja 02.07.2023 10:46
Ale o ławkach dla emerytów i nie tylko w ogóle nie pomyśleli. Za to jaki fortel z żarciowozami. Więcej ludzi przychodzi zjeść niż na występy , tzw.sztuczny tłum, że niby taka frekwencja na lawie 😆

emeryt 02.07.2023 14:54
Popatrz lepiej na zdjęcia z tej imprezy, kto siedzi w pierwszych ławkach? właśnie ta "młodzież" po 60 wiec nie kłam, że nie było ławek.

Młodzieżówka 03.07.2023 10:01
Były ławki ze stołami przy żarciowozach dla jedzących a nie ławki dla publiczności. Nie siej zamętu i nie wprowadzaj ludzi w błąd. To ty popatrz na zdjęcia z koncertów. Na dodatek osobiście też nie byłeś skoro takie głupoty piszesz.

Reklama
Reklama
Reklama
wystawa
konkurs poetycki
11 listopada
manukultura
Wędrowiec
11 Listopada
Chagall
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MarudaTreść komentarza: Dlatego dzieci powinny brać na cukierki a nie cukierki. Proste i bezpieczne rozwiązanie. Już widzę jak się zagotujecie miejscowi.Data dodania komentarza: 5.11.2024, 04:18Źródło komentarza: Cukierki z igłami pojawiły się też w naszym regionieAutor komentarza: TokarzTreść komentarza: Może któreś z twoich rodziców pracuje w zgiuku? Zawsze można przewinąć temat :) Btw. Na coś idą nasze *** podatkiData dodania komentarza: 5.11.2024, 02:18Źródło komentarza: Lubań. Pomnik po niedzielnym wypadku nieposprzątany, dlaczego?Autor komentarza: avantiTreść komentarza: Miejmy nadzieje, ze przy sprzataniu nie zapomna zabrac tej paskudnej zoltej donicy z AliExpress., bo pasuje tam ona jak piesc do nosa. Na odszkodowanie nie ma raczej co liczyc, bo ten rozwalony cokol i schodki wygladaja niewiele gorzej niz miejsca w ktore samochod nie wjechal. To wstyd dla wladz miasta, aby przez lata zaniedban miejsce pamieci w samym centrum miasta wygladalo dokladnie tak jak amfiteatr. Zamiast tracic pieniadze na nikomu niepotrzebne termy powinno sie te srodki skierowac wlasnie tutaj.Data dodania komentarza: 5.11.2024, 01:23Źródło komentarza: Lubań. Pomnik po niedzielnym wypadku nieposprzątany, dlaczego?Autor komentarza: UbezpieczonyTreść komentarza: To chyba razem prowadziliśmy tego 4dzika 🤣 co racja to racja, płacimy podatki, sratki, wywóz kur śmieci sortowanych itd. to zapraszam do sprzątania pomnika.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 23:54Źródło komentarza: Lubań. Pomnik po niedzielnym wypadku nieposprzątany, dlaczego?
ReklamaPowiat Lubań
Reklama