Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
środa, 22 stycznia 2025 20:57
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Sudecki Festiwal Minerałów. Co dziś w programie?

Od rana można wziąć udział w wycieczkach i wykładach, przez cały dzień na gości czeka Giełda Minerałów i Biżuterii, Wystawy, GEOstrefa, Targ Rękodzieła, Targ Staroci i Strefa Zabawy.
Sudecki Festiwal Minerałów. Co dziś w programie?

SCENA NA RYNKU

15:00-16:30 – „W magicznym świecie bajek” w wykonaniu MikO & NijA (Scena na Rynku)

15.30-17.00 – „Warsztat z rozpoznawania meteorytów”, Piotr Ducki (Sala konferencyjna w Sukiennicach - TRET)

17.00-18.00 – „Musicalowe Love” w wykonaniu Duet Ania Jakisz i Mikołaj Król (Scena na Rynku)

18:00-18.30 – Występ zespołu Smolniczanie (Scena na Rynku)

19.00-20.30 – „Happy Jendrowski Show” w wykonaniu Sugar Free cz. 1 (Scena na Rynku)

21.00-22.00 – „Happy Jendrowski Show” w wykonaniu Sugar Free cz. 2 (Scena na Rynku)

WYCIECZKI i WYKŁADY

11.00-12.30 – Wycieczka geologiczna: Śladami lubańskich wulkanów (start spod Wieży Brackiej), udział płatny 5zł/osoba

13.00-14.30 – Wykład: „Meteoryty i inni przybysze z kosmosu”, Andrzej Paczos (Sala konferencyjna w Sukiennicach - TRET)

15.00-16.30 – Wycieczka historyczna: Szlakiem historii Lubania (start spod Wieży Brackiej), udział płatny 5zł/osoba

15.30-17.00 – „Warsztat z rozpoznawania meteorytów”, Piotr Ducki (Sala konferencyjna w Sukiennicach - TRET)

17.00-18.30 – Wycieczka historyczna: Szlakiem historii Lubania (start spod Wieży Brackiej), udział płatny 5zł/osoba

Informacje praktyczne: wstęp na wszystkie wykłady i warsztaty jest bezpłatny, udział w wycieczkach historycznych oraz wycieczce geologicznej kosztuje 5zł/osoba,
                                     wycieczki ruszają spod Wieży Brackiej, wykłady i warsztaty odbywać się będą w sali konferencyjnej w "sukiennicach" - TRET na Rynku

 

WYSTAWY

WSZYSTKIE WYSTAWY MOZNA OGLĄDAĆ OD 10. DO 19.

Na wystawie będzie można zobaczyć kilkaset okazów meteorytów, w tym te bardzo rzadkie z Marsa czy Księżyca, te znane od dawna jak i te zupełnie nowe (z 2023 roku!), maleńkie i ogromne, ale przede wszystkim zobaczyć będzie można w jednym miejscu okazy z około 15-tu różnych spadków meteorytowych z terenu Polski! 
Będzie to najprawdopodobniej najważniejsza wystawa meteorytowa w historii naszego kraju. 
Patronat nad wystawą objęło Polskie Towarzystwo Meteorytowe.

TOPAZY ŚWIATA

Topaz to ceniony przez kolekcjonerów i wytwórców biżuterii minerał, zaliczany czasem do kamieni szlachetnych. Charakteryzuje się dużą twardością, bogactwem barw i często pięknym połyskiem. Znany jest głównie z takich krajów jak Brazylia, Afganistan, USA, Rosja czy Ukraina. Mało osób wie, że topazy trafiają się również w Polsce – w rejonie Strzegomia na Dolnym Śląsku. I tam właśnie, w jednym z kamieniołomów granitu, natrafiono w 2018 roku na pegmatyt ze spektakularnymi okazami tego minerału, które są niewątpliwie największymi i najlepszymi jakościowo znanymi z Polski. I właśnie największy z kryształów z tego znaleziska będzie po raz pierwszy prezentowany publicznie, w otoczeniu z okazów z całego świata.

AGATY

Agaty z kolekcji Holgera Weigelta (Niemcy)

Holger Weigelt (ur. 1961 r.) mieszka w nieodległym od Lubania Chemnitz, a z wykształcenia jest chemikiem. Swoją karierę zawodową związał z ochroną środowiska. Natomiast hobbystycznie zajmuje się sztuką, działalnością wydawniczą oraz pisze wiersze. Ponad wszystko jednak fascynują go minerały. Już jako dziecko kolekcjonował okazy mineralogiczne i paleontologiczne. Od 2006 roku zbiera agaty z Meksyku i Argentyny, a od 2016 również te z Chin. Na Sudeckim Festiwalu Minerałów zaprezentowanych zostanie 100 najlepszych okazów z jego zbiorów.

MINERAŁY SUDETÓW ZACHODNICH

Prezentowana w Wieży Brackiej wystawa będzie stałą ekspozycją Muzeum Regionalnego ilustrującą bogactwo mineralogiczne Sudetów Zachodnich, w tym okolic Lubania. W 18 gablotach eksponowanych będzie ponad 500 okazów z różnego typu złóż, obejmujących m.in. takie minerały jak kwarc, kalcyt, fluoryt, a także agaty. Szczególnie interesująca będzie część poświęcona kwarcom żelazistym z rejonu Jeleniej Góry oraz nowo odkrytym kalcytom z kamieniołomu bazaltu w Leśnej koło Lubania.
Wystawa Muzeum Regionalnego w Lubaniu

WYSTAWY PRYWATNYCH KOLEKCJONERÓW

W trakcie Festiwalu odbędzie się konkurs na najlepszą wystawę kolekcjonerską. Kilkunastu zbieraczy otrzyma gabloty, które samodzielnie zaaranżują. Będą one prezentowane w przepięknej Sali Ślubów w zabytkowym Ratuszu.

Wystawy oceni międzynarodowe jury, biorące pod uwagę zarówno jakość okazów, ich aranżację, jak i opis. Równolegle odbędzie się konkurs o nagrodę publiczności.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Doktór 03.07.2023 19:17
Pinki i Mózg są w siódmym niebie , jaka to udana impreza.

RP 01.07.2023 21:22
Smolniczanie to adekwatna propozycja, uzupełniająca SFM. : ) Nie obrażając Smolniczan. W 2003 we Lwówku na Agatowym Lecie występował zespół Raz, Dwa, Trzy... Wtedy byli na topie i było czego posłuchać. Można zrozumieć, że nie ma kasy na tzw. gwiazdy, ale zróbcie coś czasem z pomysłem. Kolejny rok z rzędu klepiecie to samo albo bezrozumnie małpujecie. Daleko tak się nie pojedzie. No nie jest dobrze... Żeby nie było, że malkontent gani i ujada tylko. Nie. Mam rozwiązanie tej trudnej dla Was sytuacji. Zwolnijcie trochę i pozwólcie inteligencji dogonić Wasze wykształcenie. Rozejrzyjcie się za ludźmi z pomysłem, którzy Wam doradzą, co dalej robić. To nie jest wstyd, poradzić się kogoś. Teraz ważna sentencja! Nawet z najgłębszego szamba da się jakoś wyczołgać. Pozdrawiam. :)

Chyba kogoś poniosło 01.07.2023 19:44
A co to za oksymoron "przepiękna sala ślubów". Przepiękna sala ślubów to jest (o zgrozo znów ten Lwówek) we Lwówku.

W skrócie 01.07.2023 13:49
To samo przez 3 dni czyli nic

Dlb 01.07.2023 12:36
Świetny festiwal za mało nagłośniony no cóż. Jedynie irytujące w tłumie młode gwiazdy młode dziewczyny ,mlode matki wytatulowane bazgroly ,,,,co chwile wchodzę w chmurę dymu z E Papierosa najważniejsze dla niej makijaż, tatuaż,, a że celuitis z tylu od wysokości kolan do góry to tego nie widzi.

młoda 01.07.2023 20:12
dla kogo świetny? dla przyjezdnych? muzyka archiwalna pod emerytów

Ja 02.07.2023 10:46
Ale o ławkach dla emerytów i nie tylko w ogóle nie pomyśleli. Za to jaki fortel z żarciowozami. Więcej ludzi przychodzi zjeść niż na występy , tzw.sztuczny tłum, że niby taka frekwencja na lawie 😆

emeryt 02.07.2023 14:54
Popatrz lepiej na zdjęcia z tej imprezy, kto siedzi w pierwszych ławkach? właśnie ta "młodzież" po 60 wiec nie kłam, że nie było ławek.

Młodzieżówka 03.07.2023 10:01
Były ławki ze stołami przy żarciowozach dla jedzących a nie ławki dla publiczności. Nie siej zamętu i nie wprowadzaj ludzi w błąd. To ty popatrz na zdjęcia z koncertów. Na dodatek osobiście też nie byłeś skoro takie głupoty piszesz.

Reklama
Reklama
WOSP bieg
WOŚP MOSiR
WOŚP Olszyna
WOŚP Lubań
WOŚP Gmina Lubań
wosp
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama