Był już taki moment, że mieszkańcy spodziewali się szybkiego otwarcia nowej przeprawy. W marcu 2023 roku wykonawca miał już wykonaną większość robót i rozpoczął montowanie barier na moście. Prace nagle przerwano i od tego czasu na moście nie dzieje się nic. Jak się później okazało, burmistrz Leśnej by poprawić estetykę mostu zdecydował o wymianie montowanych już barier na takie, które będą "dużo bardziej eleganckie".
To pytanie zadawało dziesiątki mieszkańców: Gmina Leśna - czy te paskudne ocynkowane bariery jak z autostrady będą szpecić nowy most? Szybka interwencja w DSDiK oraz u konserwatora zabytków zakończyła się sukcesem. - pisał w mediach społecznościowych Szymon Surmacz, burmistrz Leśnej.
W efekcie od kwietnia na moście nie dzieje się nic, a mieszkańcy wciąż dewastują zawieszenia swoich aut korzystając z przeprawy tymczasowej.
W kwietniu 2023 w trakcie sesji Rady Powiatu zaproszony przedstawiciel DSDiK deklarował, że na koniec sierpnia planowane jest zakończenie prac budowlanych. Zastrzegł jednak, że stanie się tak tylko wtedy gdy wszyscy dotrzymają terminów.
Z końcem sierpnia na remontowanym moście przez Kwisę wciąż nic się nie działo. W związku z tym zwróciliśmy się z pytaniem do DSDiK o przyczyny opóźnienia i możliwy termin oddania przeprawy do użytku mieszkańców.
Otrzymaliśmy odpowiedź i niestety nie mamy dobrych wieści. 12 września 2023 roku Dolnośląska Służba Dróg
i Kolei podpisała kolejny aneks do umowy przedłużający termin realizacji do dnia 24.11.2023 r. Co nie jest równoznaczne z oddaniem mostu do użytkowania.
Jak się okazuje, jednym z powodów przestojów na budowie są opóźnienia dalszego podwykonawcy w dostarczaniu bariero-poręczy. Rozwiązania technicznego, które po zmianach zostało zaakceptowane przez konserwatora zabytków i w tej chwili nie ma już możliwości jego zmiany.
Okoliczność ta jest istotna z punktu widzenia terminu realizacji przedmiotu umowy, ponieważ Wykonawca będzie mógł zakończyć przedmiot umowy dopiero po montażu barieroporęczy. Dodatkowo nakładają się na to problemy z płynnością finansową głównego Wykonawcy. - czytamy w korespondencji od DSDiK we Wrocławiu.
Dolnośląska Służba Dróg i Kolei deklaruje, że zaistniała sytuacja jest przedmiotem analizy przez komórki merytoryczne mające na celu znalezienia optymalnego rozwiązania.
Deklarujemy, że dołożymy wszelkich starań, aby obiekt został oddany do użytkowania do końca 2023 r. oraz aby w tym czasie była zapewniona ciągłość ruchu po moście tymczasowym.
Tak czy inaczej wymiana barier na moście na te "bardziej eleganckie" przesuwa o kolejne miesiące oddanie do użytku praktycznie gotowego mostu, a mieszkańcy mogą tylko uzbroić się w cierpliwość, choć jej pokłady z pewnością są już na wyczerpaniu.
Napisz komentarz
Komentarze