Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
wtorek, 5 listopada 2024 03:23
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Kościół przywłaszczył sobie Wszystkich Świętych? Sporo w tym plotek

Wszystkich Świętych może się wydawać kolejnym świętem, które katolicyzm zaczerpnął od pogan. Prawda jest jednak dużo bardziej skomplikowana.

1 listopada, czyli Wszystkich Świętych, nie należy mylić 2 listopada, czyli Dniem Zadusznym (zwanym też Dniem Zmarłych). Wszystkich Świętych wywodzi się z IV wieku, kiedy chrześcijanie czcili pamięć o wielu bezimiennych męczennikach, którzy oddali swoje życie za wiarę. 

Wszystkich Świętych

Do końca V wieku Wszystkich Świętych obchodzono wiosną (13 maja, w pierwszy piątek po Wielkiej Nocy, w pierwszą niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego). 

Teraz robimy to 1 listopada. Stało się tak w 741 roku, kiedy papież Grzegorz III ufundował w Bazylice św. Piotra w Watykanie oratorium „ku czci Zbawiciela, Maryi, apostołów, męczenników i wyznawców”. Papież wezwał wówczas do modlitwy, a 100 lat później cesarz Ludwik Pobożny ustanowił święto Wszystkich Świętych w całym imperium karolińskim. 

To także nie był przypadek, bo właśnie 1 listopada w krajach anglosaskich i Franków wspominano zmarłych. Tak jak my to robimy oficjalnie w dzień zaduszny. Stąd właśnie skojarzenie, że Wszystkich Świętych ma konotacje pogańskie, choć tak nie jest. 

Tak już zupełnie formalnie, to papież Jan XI w 935 roku wyznaczył na 1 listopada osobną uroczystość Wszystkich Świętych.

Wszystkich Zmarłych

Zaduszki to inna sprawa. Święto Wszystkich Zmarłych rzeczywiście ma rodowód pogański. Nie tylko w Polsce. 2 listopada wspominamy zmarłych oraz modlimy się za znajdujących się w czyśćcu. 

– Święto Wszystkich Zmarłych to jedno z tych jeszcze przedchrześcijańskich świąt zwanych dziadami, czyli tych świąt, które nasi przodkowie obchodzili hucznie co najmniej czterokrotnie w ciągu roku. To właśnie dziady były poświęcone duszom zmarłym – składano im dary, zapraszano dusze do wnętrza chat czy obejść, przygotowywano dla nich poczęstunek, wyściełano izby słomą, aby dusze miały gdzie usiąść i nie gaszono ognia na noc, żeby miały się przy czym ogrzać – wyjaśnia w jednym z wywiadów dr hab. Katarzyna Smyk, prof. UMCS. 

Skąd wzięło się to święto? 

– Zanim na polskie ziemie przyszła wieść o Chrystusie, to z pomocą dusz zmarłych naszych przodków proszono wszelkie bóstwa o urodzaj i pomyślność w kolejnym roku. W polskiej tradycji te obyczaje pozostały w postaci wieczerzy wigilijnej Bożego Narodzenia – odpowiada Katarzyna Smyk. 

I dodaje: – Dziady wiosenne obchodzono dawniej w okolicy naszej Wielkanocy, a dziady letnie mniej więcej w dniu św. Jana. Przy zwyczajach świętojańskich widać jeszcze pozostałości tych praktyk. Dziady jesienne to właśnie nasze polskie Zaduszki. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
hipokryci 06.11.2023 08:50
Niedługo zwiną Dzień dziecka nie ważne jakie święto , chodzi tylko ,żeby z tacą polatać.

Albin_Gumka 04.11.2023 10:59
Niektóre kościoły chrześcijańskie potępiają obchodzenie świąt Wszystkich Świętych i następujących po nich Zaduszek. Postawę tę argumentują tym, że święta te są zaadoptowanymi przedchrześcijańskimi świętami pogańskimi i powstały po to by przyciągnąć świętujących w tym czasie w wielu krajach pogan, przysporzyć duchownym mamony, a także uatrakcyjnić chrześcijańską wiarę. Umysł, który stoi poza obrębem kultury naukowej, naszpikowany prawdami objawionymi, siłą rzeczy otacza się cudami i widzi wszędzie „tajemnicę" oraz „siły nadprzyrodzone". +++++++++++ Pogląd na duchy, duszę i życie pozagrobowe jest konsekwencją wierzeń człowieka. Co prawda Lavoisier (1743-1794) ponad dwieście pięćdziesiąt lat temu doświadczalnie udowodnił niezniszczalność materii, ale co tam uczony i jego badania, do dziś nie brakuje ludzi, którzy wierzą zapewnieniom księdza czy pani katechetki, że dusza jest nieśmiertelna, a „ciało" (materia) - śmiertelne (zniszczalne). Z zastrzeżeniem, że to niby śmiertelne i zniszczalne ciało kiedyś zmartwychwstanie! Problem już tylko w tym w jakiej postaci – bo do niedawna Kościół głosił, że w tym samym ciele tylko doskonalszym i młodszym.

***** *** 06.11.2023 10:03
Dokładnie. Prawdziwa Polska Wiara to Słowianie zwani po kościelnemu Poganami. Wszystko inne zostało narzucone siłą i wojną. Dlatego mieszko przyjął chrzest aby uniknąć wojny i rozlewu krwi

Franuś na Lewicy 04.11.2023 10:53
To nie pierwsze świętowanie które przywłaszczył sobie Kościół rzymski. Na szczęście już dogorywa - nie zdąży przywłaszczyć Halloween-u.

Salcia 31.10.2023 10:41
Cyt. 2 listopada wspominamy zmarłych oraz modlimy się za znajdujących się w czyśćcu. No niby tak - ale nie za wszystkich. Część zaraz po oddaniu ducha wędruje bezpośrednio do piekła. Cześć za sprawą katolickich szamanów - pomija czyściec i frunie do nieba. Np. Pan Santo Subito! Po co wymyślono czyściec? Dla mamony. Tak zwane wypominki to klasyczny system wyłudzania kasy. Biblia ani jednym słowem nie wspomina o czyśćcu. Gdyby było inaczej, Kościół katolicki nie musiałby tej nauki formułować dopiero w XV wieku. Co więcej, w świetle Pisma Świętego nauka o czyśćcu jest fałszywa, i to co najmniej z dwóch powodów. Po pierwsze - Biblia nie mówi, aby ogień czyśćcowy był środkiem oczyszczającym ludzkie serca z grzechu. Jedynym bowiem sposobem takiego oczyszczenia jest wewnętrzna przemiana człowieka, czyli skrucha, wyznanie i porzucenie wszelkich grzechów. Oto dwa teksty mówiące o tym: „Kto ukrywa występki, nie ma powodzenia, lecz kto je wyznaje i porzuca, dostępuje miłosierdzia" (Prz 28. 13). „Jeśli wyznajemy grzechy swoje, wiemy jest Bóg i sprawiedliwy i odpuści nam grzechy, i oczyści nas od wszelkiej nieprawości" (1J 1.9, por. 1 J 2.1-2). Innymi słowy, odpuszczenie i oczyszczenie z grzechów to dary boże wynikające z Jego łaski: „ (...) łaską zbawieni jesteście przez wiarę, i to nie z was: Boży to dar" (Ef 2. 8, por. Rz 3. 24-25). Po drugie - całkowite i pewne oczyszczenie musi mieć miejsce tu, na ziemi, za życia, a nie po śmierci. Pismo przecież wyraźnie mówi, że „postanowione jest ludziom raz umrzeć, a potem sąd" (Hbr 9. 27). Skoro Biblia nie mówi o czyśćcu, to skąd pochodzi ta doktryna? Doktryna czyśćca oraz modlitw za zmarłych wywodzi się ze starożytnych systemów religijnych m.in. Egiptu, Babilonu i Grecji.

Hanka-Janka 31.10.2023 17:00
Nie ważne skąd się wywodzi - może nawet od samego diabła - ważne że kościelnym przynosi kasę.

Hebel 30.10.2023 14:59
Chrystianizacja przebiegała w ten sposób że jak był przednówek bida i głód to ustalano wtedy post. jak było pogańskie źródełko albo strumyk, to zostało poświęcone i było chrześcijańskie od tej pory. jak był pagórek od święta kupały gdzie w tym czasie orgietka zdarzała się przy ognisku i diabły szczególnie zawzięte były to stawiano tam klasztor a nie gdzie indziej żeby modlitwami diabły przepędzić. Nic w tym odkrywczego.

życzliwy 01.11.2023 07:58
Te hebel! Zaszczep sobie parę szarych komórek do łba!

Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
wystawa
konkurs poetycki
11 listopada
manukultura
Wędrowiec
11 Listopada
Chagall
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama