Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 23 stycznia 2025 02:24
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Kościół przywłaszczył sobie Wszystkich Świętych? Sporo w tym plotek

Wszystkich Świętych może się wydawać kolejnym świętem, które katolicyzm zaczerpnął od pogan. Prawda jest jednak dużo bardziej skomplikowana.

1 listopada, czyli Wszystkich Świętych, nie należy mylić 2 listopada, czyli Dniem Zadusznym (zwanym też Dniem Zmarłych). Wszystkich Świętych wywodzi się z IV wieku, kiedy chrześcijanie czcili pamięć o wielu bezimiennych męczennikach, którzy oddali swoje życie za wiarę. 

Wszystkich Świętych

Do końca V wieku Wszystkich Świętych obchodzono wiosną (13 maja, w pierwszy piątek po Wielkiej Nocy, w pierwszą niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego). 

Teraz robimy to 1 listopada. Stało się tak w 741 roku, kiedy papież Grzegorz III ufundował w Bazylice św. Piotra w Watykanie oratorium „ku czci Zbawiciela, Maryi, apostołów, męczenników i wyznawców”. Papież wezwał wówczas do modlitwy, a 100 lat później cesarz Ludwik Pobożny ustanowił święto Wszystkich Świętych w całym imperium karolińskim. 

To także nie był przypadek, bo właśnie 1 listopada w krajach anglosaskich i Franków wspominano zmarłych. Tak jak my to robimy oficjalnie w dzień zaduszny. Stąd właśnie skojarzenie, że Wszystkich Świętych ma konotacje pogańskie, choć tak nie jest. 

Tak już zupełnie formalnie, to papież Jan XI w 935 roku wyznaczył na 1 listopada osobną uroczystość Wszystkich Świętych.

Wszystkich Zmarłych

Zaduszki to inna sprawa. Święto Wszystkich Zmarłych rzeczywiście ma rodowód pogański. Nie tylko w Polsce. 2 listopada wspominamy zmarłych oraz modlimy się za znajdujących się w czyśćcu. 

– Święto Wszystkich Zmarłych to jedno z tych jeszcze przedchrześcijańskich świąt zwanych dziadami, czyli tych świąt, które nasi przodkowie obchodzili hucznie co najmniej czterokrotnie w ciągu roku. To właśnie dziady były poświęcone duszom zmarłym – składano im dary, zapraszano dusze do wnętrza chat czy obejść, przygotowywano dla nich poczęstunek, wyściełano izby słomą, aby dusze miały gdzie usiąść i nie gaszono ognia na noc, żeby miały się przy czym ogrzać – wyjaśnia w jednym z wywiadów dr hab. Katarzyna Smyk, prof. UMCS. 

Skąd wzięło się to święto? 

– Zanim na polskie ziemie przyszła wieść o Chrystusie, to z pomocą dusz zmarłych naszych przodków proszono wszelkie bóstwa o urodzaj i pomyślność w kolejnym roku. W polskiej tradycji te obyczaje pozostały w postaci wieczerzy wigilijnej Bożego Narodzenia – odpowiada Katarzyna Smyk. 

I dodaje: – Dziady wiosenne obchodzono dawniej w okolicy naszej Wielkanocy, a dziady letnie mniej więcej w dniu św. Jana. Przy zwyczajach świętojańskich widać jeszcze pozostałości tych praktyk. Dziady jesienne to właśnie nasze polskie Zaduszki. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

hipokryci 06.11.2023 08:50
Niedługo zwiną Dzień dziecka nie ważne jakie święto , chodzi tylko ,żeby z tacą polatać.

Albin_Gumka 04.11.2023 10:59
Niektóre kościoły chrześcijańskie potępiają obchodzenie świąt Wszystkich Świętych i następujących po nich Zaduszek. Postawę tę argumentują tym, że święta te są zaadoptowanymi przedchrześcijańskimi świętami pogańskimi i powstały po to by przyciągnąć świętujących w tym czasie w wielu krajach pogan, przysporzyć duchownym mamony, a także uatrakcyjnić chrześcijańską wiarę. Umysł, który stoi poza obrębem kultury naukowej, naszpikowany prawdami objawionymi, siłą rzeczy otacza się cudami i widzi wszędzie „tajemnicę" oraz „siły nadprzyrodzone". +++++++++++ Pogląd na duchy, duszę i życie pozagrobowe jest konsekwencją wierzeń człowieka. Co prawda Lavoisier (1743-1794) ponad dwieście pięćdziesiąt lat temu doświadczalnie udowodnił niezniszczalność materii, ale co tam uczony i jego badania, do dziś nie brakuje ludzi, którzy wierzą zapewnieniom księdza czy pani katechetki, że dusza jest nieśmiertelna, a „ciało" (materia) - śmiertelne (zniszczalne). Z zastrzeżeniem, że to niby śmiertelne i zniszczalne ciało kiedyś zmartwychwstanie! Problem już tylko w tym w jakiej postaci – bo do niedawna Kościół głosił, że w tym samym ciele tylko doskonalszym i młodszym.

***** *** 06.11.2023 10:03
Dokładnie. Prawdziwa Polska Wiara to Słowianie zwani po kościelnemu Poganami. Wszystko inne zostało narzucone siłą i wojną. Dlatego mieszko przyjął chrzest aby uniknąć wojny i rozlewu krwi

Franuś na Lewicy 04.11.2023 10:53
To nie pierwsze świętowanie które przywłaszczył sobie Kościół rzymski. Na szczęście już dogorywa - nie zdąży przywłaszczyć Halloween-u.

Salcia 31.10.2023 10:41
Cyt. 2 listopada wspominamy zmarłych oraz modlimy się za znajdujących się w czyśćcu. No niby tak - ale nie za wszystkich. Część zaraz po oddaniu ducha wędruje bezpośrednio do piekła. Cześć za sprawą katolickich szamanów - pomija czyściec i frunie do nieba. Np. Pan Santo Subito! Po co wymyślono czyściec? Dla mamony. Tak zwane wypominki to klasyczny system wyłudzania kasy. Biblia ani jednym słowem nie wspomina o czyśćcu. Gdyby było inaczej, Kościół katolicki nie musiałby tej nauki formułować dopiero w XV wieku. Co więcej, w świetle Pisma Świętego nauka o czyśćcu jest fałszywa, i to co najmniej z dwóch powodów. Po pierwsze - Biblia nie mówi, aby ogień czyśćcowy był środkiem oczyszczającym ludzkie serca z grzechu. Jedynym bowiem sposobem takiego oczyszczenia jest wewnętrzna przemiana człowieka, czyli skrucha, wyznanie i porzucenie wszelkich grzechów. Oto dwa teksty mówiące o tym: „Kto ukrywa występki, nie ma powodzenia, lecz kto je wyznaje i porzuca, dostępuje miłosierdzia" (Prz 28. 13). „Jeśli wyznajemy grzechy swoje, wiemy jest Bóg i sprawiedliwy i odpuści nam grzechy, i oczyści nas od wszelkiej nieprawości" (1J 1.9, por. 1 J 2.1-2). Innymi słowy, odpuszczenie i oczyszczenie z grzechów to dary boże wynikające z Jego łaski: „ (...) łaską zbawieni jesteście przez wiarę, i to nie z was: Boży to dar" (Ef 2. 8, por. Rz 3. 24-25). Po drugie - całkowite i pewne oczyszczenie musi mieć miejsce tu, na ziemi, za życia, a nie po śmierci. Pismo przecież wyraźnie mówi, że „postanowione jest ludziom raz umrzeć, a potem sąd" (Hbr 9. 27). Skoro Biblia nie mówi o czyśćcu, to skąd pochodzi ta doktryna? Doktryna czyśćca oraz modlitw za zmarłych wywodzi się ze starożytnych systemów religijnych m.in. Egiptu, Babilonu i Grecji.

Hanka-Janka 31.10.2023 17:00
Nie ważne skąd się wywodzi - może nawet od samego diabła - ważne że kościelnym przynosi kasę.

Hebel 30.10.2023 14:59
Chrystianizacja przebiegała w ten sposób że jak był przednówek bida i głód to ustalano wtedy post. jak było pogańskie źródełko albo strumyk, to zostało poświęcone i było chrześcijańskie od tej pory. jak był pagórek od święta kupały gdzie w tym czasie orgietka zdarzała się przy ognisku i diabły szczególnie zawzięte były to stawiano tam klasztor a nie gdzie indziej żeby modlitwami diabły przepędzić. Nic w tym odkrywczego.

życzliwy 01.11.2023 07:58
Te hebel! Zaszczep sobie parę szarych komórek do łba!

Reklama
Reklama
WOSP bieg
WOŚP MOSiR
WOŚP Olszyna
WOŚP Lubań
WOŚP Gmina Lubań
wosp
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama